• 19-04-2024
  • 1 dak
  • 105
  • 1

2 Önemli Fark

Buharlı Sistemler ile LiquidSi arasında dikkat edilmesi gereken iki  önemli fark vardır.

1‐Kuru çalışmaya karşı LPG pompasının korunması:

Kuru çalıştırma pompayı 3‐5 dk. içinde tahrip eder. Onun için program Lpg’ye geçmeden önce  kuru pompa çalışma testi yapar.

Algoritma: Program, pompa çalışmaya başladıktan sonra bir kaç saniye sistemi gözlemler. Eğer sistem basıncı tanımlanan değer altındaysa kuru çalışma testi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Netice de tankın boş olduğu varsayılır. Araç LPG ye geçmeyecektir. (AFS)

2‐Sürüş esnasında tank içinde Lpg nin bitmesi:

(AFS) (Otomatik Yakıt Değişimi) Yakıt  tankı boşaldığı zaman “erken uyarı” sinyali yoktur. Klasik regülatörlü buharlı sistemlerde  buhar basıncı izlenir. Bu sayede çıkış basıncındaki bir düşmenin boş tankı gösterdiği varsayılır. LiquidSi da buhar yoktur ve tank seviye sensörü çok doğru göstermeyeceği için AFS sensöre bağlanamaz. Onun için Keller basınç sensörü Enjektör basıncını kontrol eder. Gelişmiş yazılım algoritması tarafından ani basınç düşmesine bakarak gözlemler.

Bu işi yapmak için iki şey gereklidir: İlk olarak, sağlam ve güvenilir LPG pompası ve pompa girişine sabit miktarda yakıtı ikmal edecek entegre yakıt modülüne ihtiyaç vardır. Bunun için Lpg pompa girişindeki jet buffer da sürekli 500 cc den daha fazla LPG mevcuttur.

İkinci olarak, sürüş sırasında kullanıcı için düzenlemiş kalibrasyon yazılımında ayarlanmış ve kesin boş  tank durumunu algılayabilme vardır. Bu çalışma neticesinde yakıtın büyük oranda sürücünün tüketimine müsaade eden bir sistemdir. Tipik olarak tank içinde kullanılamayan en fazla 1‐2 litre Lpg kalır.

1 Yorum

Iftihar
10-06-2018 | Bakü

Merhaba. Ben Bakü den rahatsız ediyorum! Benim arabam aynı bu marka da çalışan opel corsa. İki senedir araba çalışmırdı. Çalıştırdım ama gaz da sorun yaşadım. Hiç bir usta bu sistemdən anlamır. Bana nasıl yardımçı ola bilirsiniz?

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.