• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Step Tank Kalite Kontrol Testleri

  Step Tank Kalite Kontrol Testleri

  Tarih: 20-05-2013

  Ürünlerimize yönelik kalite kontrolü ve muayene için gerçekleştirilen faaliyetler aşağıda özetlenmiştir:....

  1. Çekme Deneyi: Tank gövdeleri için kullanılan sacların Euronorm 10120 de belirtilen spesifikasyonlara (Çekme dayanımı, akma dayanımı, elastisite modülü, spektro yapısı), dolayısıyla  sac malzemelerin gerilime dayanıklılığı ve genleşmeye uygunluğunun tespiti ve kaynak dikişinin en az yukarıda belirtilen özelliklere sahip olup olmadığının tespiti amacıyla her partiden 1 adet (1/200) tank yüzeyinden alınan kaynaklı test numuneleri çekme testine tabi tutulur.

   
  2. Eğme Deneyi: Tank gövdeleri için kullanılan sacların Euronorm 10120 de belirtilen spesifikasyonlara ve kaynaklı birleştirmenin mekanik olarak esas metale uyumluluğunun tespiti ve kaynak dikişinin mukavemetinin uygunluğunun tespiti amacıyla her partiden 1 adet (1/200) tank yüzeyinden alınan kaynaklı test numuneleri eğme testine tabi tutulur.
  3. Patlatma Testi: Hidrolik basınç altındaki patlatma deneyi, tank patlayıncaya kadar basıncın düzenli bir oranda artırılmasını ve bu süre boyunca basınçtaki değişikliğin kaydedilmesini sağlayan bir donanımla yapılmaktadır. Her partiden 1 adet (1/200) tank üzerinde yapılan bu testin değerlendirilmesinde üç temel kriter vardır. 
  *Deney sonrasında tankın patlama basıncı 67 bar'dan daha yüksek olmalıdır.
  *Tank patlama anında uygun genleşme oranına ulaşabilmeli.
  *Patlamanın meydana geldiği yer asla bir kaynak dikişinde olmamalı ve patlama parça tesiri etkisi yaratmamalıdır.(Sacdan yırtılma şeklinde olmalıdır).
  4. Radyografik Test: Kaynak dikişleri ISO R 1106 'ya uygun olarak her partiden 1 adet (1/200) tank üzerinde radyografik teste tabi tutulmaktadır. Kaynak dikişindeki çatlaklar, yetersiz nüfuziyet, kaynak dikişindeki boşluklar gibi kaynak hatalarının tespit edilebilmesini sağlayan bir test yöntemidir.
  5. Makroskopik Test: Kaynak dikişleri ISO R 1106 'ya uygun olarak  her   partiden 1 adet (1/200)    tank üzerinde makroskopik teste tabi tutulmaktadır. Kaynak dikişinin nüfuziyeti, esas metale uygunluğu, kaynak değişkenlerinin uygunluğu (amper/volt,kaynak hızı) ve kaynak ısısının uygunluğunun tespitinde çok önemli yer tutar.
  6. Ömür (Yorgunluk) Testi: Tank gövdesine 4 saniyelik periyotlarla 10.000 defa 27  bar değerinde hidrolik basınç  uygulanır. Bu test ile 10 yıl olarak kabul edilen  tank ömrünün uygunluğunu tespit etmek amacıyla her partiden 1 adet (1/200) tank ömür testine tabi tutulur.
  7. Bonfire (Yanma) Testi: Bonfire testi, tasarımda belirtilen yangından koruma sistemine sahip tankın ve tanka montajı yapılan multivalfin emniyetli bir şekilde çalışıp çalışmadığının, belirtilen yangın şartlarında deneye tabi tutulduğunda, patlamadığını ispatlamak üzere  % 80 doluluk oranında 590 °C sıcaklığa ulaşıncaya kadar ateş içerisinde yakılarak yapılan testtir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür....»

  Devamı »

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son!...»

  Devamı »

  Ertürbülatör Yakıt Tasarruf CihazıErtürbülatör Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ertürbülatör bütün motorlu araçlarda tadilat gerektirmeden kullanılabilen bir yakıt tasarruf cihazıdır....»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. ...»

  Devamı »