• İlan Ver
 • Soru Sor


 • Subap Erimesi Nedir?

  Tarih: 01-11-2014

  Subap erimesi nedir? Motor subapları neden erir? Subap erimesine karşı ne gibi önlemler alınabilinir? Subap yağlama sistemleri işe yarıyor mu? Sorulara cevap arıyoruz.......

  Subap Erimesi Nedir?

  LPG'de subap erimesi, özellikle yeni nesil Euro5 araçlarda en çok karşımıza çıkan sorunlardan birisidir. Peki neden LPG'de subaplar erir.

  Çelik alaşımlı subaplar artık yerini daha çevreci ve temiz salınım yapan magnezyum subaplara bırakmaktadır. Euro5 motorların tamamı magnezyum alaşımlı motorlardır. Motorun hareketli parçaları ne kadar hafif olursa daha az enerji ile daha fazla güç üretir. Magnezyum, motor komponentlerini hafifleterek yakıt sarfiyatını düşürmekte ve karbon salınımını azaltmaktadır. Ancak LPG'li araçlarda magnezyum alaşımlı subaplar 20 bin km. gibi kullanım sürecinde erimeye başlar. Bu süre bazı araçlarda 50 bin km. ye kadar uzayabilmektedir. Araçların markalarına göre subap alaşım oranları değişmektedir.

   

  Madem Subaplar LPG'de Eriyor Neden Magnezyum Üretiliyor?

  Otomotiv üreticileri araçları benzinde kullanılmak üzere tasarlamaktadır. Benzin kullanan bir aracın motorunda oluşan sıcaklık magnezyum subaplarda hiçbir sorun oluşturmaz. LPG benzine göre daha yanıcı bir yakıt olduğu için motor daha yüksek ısılara maruz kalır. Eski nesil araçlarda kullanılan çelik alaşımlı subaplar bu ısıya daha uzun süre dayanabilsede, magnezyum subaplar kısa sürede zarar görmektedir.

  Çelik 1500 °C de erimeye başlar. Magnezyumun erime noktası  ise 650 °C dir. LPG kullanmaya başlayan bir aracın motor sıcaklığı artacağından dolayı zamanla subaplar zarar görmeye ve erimeye başlar. Hele ki aracınızı sürekli yüksek devirlerde kullanıyorsanız harareti daha da arttıracağınızdan erime çok daha kısa sürede meydana gelecektir.

  Alternatif Çözümler Nelerdir?

  Euro5 araçlarda LPG'de subap erimesi teknik ve teorik olarak artık kabul edilmiş durumdadır. Çare olarak subap yağlama sistemleri üretilmiş, sorunu kesin olarak çözmemekle birlikte erime sürecini geciktirmektedir.

  Manuel ve elektronik olarak üretilen bu sistemler belli aralıklarla subaplara yağ göndererek soğutma vazifesi görmektedir.

  Yüksek devirlerde aracı benzinle kullanmakta erimeyi geciktirecek alternatif olarak görülebilir.

  Subap Erime LPG

  Subap Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

  Subap erimesinde sorunlar yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

  Konumuzla ilgili yorum yapabilir, deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

   
  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarUğur :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 20-02-2017 01:01:46

   "Necmettin bey dediğiniz araca babam subap yağlamalı sistemli Atiker taktırdı. Ben şahsen taktırmamasını söyledim ancak beni dinlemedi. Gerçi araç benzinde iken yakıtı bana yüksek gelmişti. Aracı sıfır aldık daha 2000 km de. Şu an şehir dışı 20 krş lpg yakıyor. Yakıttan memnun ancak başına ilerde geleceklerden habersiz. Bu araçların motoru Euro 5 ve bu yüzden çoğu aksamı magnezyum alaşımlı. Magnezyum da lpg yi hiç sevmez. 20 ile 40 bin km arasında sübapları lpg ısısına dayanamayarak eriyecek. Lpg den elde ettiği tasarrufu sübapları değiştirerek harcayacak. Belki daha farklı sorunlar da yaşayacak. Benim aracım mitsubishi asx Toyota'dan aşşağı yukarı 1 litre daha az yakıyor. Bu sebepten lpg düşünmedim. En ucuz atiker ruhsata işlemeyle bana olan maliyetini yaklaşık 20000 km de amorti edecek. Birde sübap problemi çıkarsa bu 50 bini bulur. Ne benzinin konforundan nede bagajdan vaz geçip elinizdeki araca yazık etmeyin derim."

  • AvatarNecmettin :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 16-02-2017 00:44:25

   "Merhaba arkadaşlar 2016 Toyota Corolla marka 1.6 e.6 motor aracım var. Bu araca Prins silver marka lpg bağlamak istiyorum. Bu aracın motoru subapları lpg ye uyumlumudur ve şehir içi 100 km kaç lt yakar ortalama. Şimdiden teşekkürler."

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Sektörden Haberler ve Yenilikler

  Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Yayınlanan İlanlar

  Montaj ve Satış Bayileri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Markalardan Haberler
  Tümü »  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir....»

  Devamı »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »