• İlan Ver
 • Soru Sor


 • Subap Erimesi Nedir?

  Tarih: 01-11-2014

  Subap erimesi nedir? Motor subapları neden erir? Subap erimesine karşı ne gibi önlemler alınabilinir? Subap yağlama sistemleri işe yarıyor mu? Sorulara cevap arıyoruz.......

  Subap Erimesi Nedir?

  LPG'de subap erimesi, özellikle yeni nesil Euro5 araçlarda en çok karşımıza çıkan sorunlardan birisidir. Peki neden LPG'de subaplar erir.

  Çelik alaşımlı subaplar artık yerini daha çevreci ve temiz salınım yapan magnezyum subaplara bırakmaktadır. Euro5 motorların tamamı magnezyum alaşımlı motorlardır. Motorun hareketli parçaları ne kadar hafif olursa daha az enerji ile daha fazla güç üretir. Magnezyum, motor komponentlerini hafifleterek yakıt sarfiyatını düşürmekte ve karbon salınımını azaltmaktadır. Ancak LPG'li araçlarda magnezyum alaşımlı subaplar 20 bin km. gibi kullanım sürecinde erimeye başlar. Bu süre bazı araçlarda 50 bin km. ye kadar uzayabilmektedir. Araçların markalarına göre subap alaşım oranları değişmektedir.

   

  Madem Subaplar LPG'de Eriyor Neden Magnezyum Üretiliyor?

  Otomotiv üreticileri araçları benzinde kullanılmak üzere tasarlamaktadır. Benzin kullanan bir aracın motorunda oluşan sıcaklık magnezyum subaplarda hiçbir sorun oluşturmaz. LPG benzine göre daha yanıcı bir yakıt olduğu için motor daha yüksek ısılara maruz kalır. Eski nesil araçlarda kullanılan çelik alaşımlı subaplar bu ısıya daha uzun süre dayanabilsede, magnezyum subaplar kısa sürede zarar görmektedir.

  Çelik 1500 °C de erimeye başlar. Magnezyumun erime noktası  ise 650 °C dir. LPG kullanmaya başlayan bir aracın motor sıcaklığı artacağından dolayı zamanla subaplar zarar görmeye ve erimeye başlar. Hele ki aracınızı sürekli yüksek devirlerde kullanıyorsanız harareti daha da arttıracağınızdan erime çok daha kısa sürede meydana gelecektir.

  Alternatif Çözümler Nelerdir?

  Euro5 araçlarda LPG'de subap erimesi teknik ve teorik olarak artık kabul edilmiş durumdadır. Çare olarak subap yağlama sistemleri üretilmiş, sorunu kesin olarak çözmemekle birlikte erime sürecini geciktirmektedir.

  Manuel ve elektronik olarak üretilen bu sistemler belli aralıklarla subaplara yağ göndererek soğutma vazifesi görmektedir.

  Yüksek devirlerde aracı benzinle kullanmakta erimeyi geciktirecek alternatif olarak görülebilir.

  Subap Erime LPG

  Subap Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

  Subap erimesinde sorunlar yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

  Konumuzla ilgili yorum yapabilir, deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

   
  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarUğur :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 20-02-2017 01:01:46

   "Necmettin bey dediğiniz araca babam subap yağlamalı sistemli Atiker taktırdı. Ben şahsen taktırmamasını söyledim ancak beni dinlemedi. Gerçi araç benzinde iken yakıtı bana yüksek gelmişti. Aracı sıfır aldık daha 2000 km de. Şu an şehir dışı 20 krş lpg yakıyor. Yakıttan memnun ancak başına ilerde geleceklerden habersiz. Bu araçların motoru Euro 5 ve bu yüzden çoğu aksamı magnezyum alaşımlı. Magnezyum da lpg yi hiç sevmez. 20 ile 40 bin km arasında sübapları lpg ısısına dayanamayarak eriyecek. Lpg den elde ettiği tasarrufu sübapları değiştirerek harcayacak. Belki daha farklı sorunlar da yaşayacak. Benim aracım mitsubishi asx Toyota'dan aşşağı yukarı 1 litre daha az yakıyor. Bu sebepten lpg düşünmedim. En ucuz atiker ruhsata işlemeyle bana olan maliyetini yaklaşık 20000 km de amorti edecek. Birde sübap problemi çıkarsa bu 50 bini bulur. Ne benzinin konforundan nede bagajdan vaz geçip elinizdeki araca yazık etmeyin derim."

  • AvatarNecmettin :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 16-02-2017 00:44:25

   "Merhaba arkadaşlar 2016 Toyota Corolla marka 1.6 e.6 motor aracım var. Bu araca Prins silver marka lpg bağlamak istiyorum. Bu aracın motoru subapları lpg ye uyumlumudur ve şehir içi 100 km kaç lt yakar ortalama. Şimdiden teşekkürler."

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Sektörden Haberler ve Yenilikler

  • LPG Tank Fiyatları 2017
   LPG Tank Fiyatları 2017

   Sizin için derlediğimiz kapasitesine göre simit ve silindir LPG tank fiyatları. Unutmayın! Güvenliğiniz için her 10 yılda bir aracınızın LPG tankını değiştirmeniz gerekmektedir....»

   Devamını Oku »

  • Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?
   Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

   LPG filtresi ne kadar sürede ya da kaç bin km.de değiştirilmelidir? Sıralı LPG Sistemlerinde genelde 2 adet filtre bulunmaktadır. Gaz filtresi ve Regülatör filtresi....»

   Devamını Oku »

  • Hybrid Araç Teknolojisi
   Hybrid Araç Teknolojisi

   Günümüzde en çok dikkat çeken teknolojilerden biride Hybrid Teknolojisi dir. Bilim adamları bu teknolojiyi dünyada yaşanması muhtemel olan bir enerji sıkıntısına alternatif olarak geliştirmişlerdir....»

   Devamını Oku »

  • CNG Tankları
   CNG Tankları

   CNG tüpleri genellikle 12.5-18 mm kalınlığında alüminyum, çelik veya % 100 karbon elyafından yapılmaktadır. CNG tankı ortalama 80 kg dır....»

   Devamını Oku »

  • Elektronik Yakıt Enjeksiyon Sistemleri ve Avantajları
   Elektronik Yakıt Enjeksiyon Sistemleri ve Avantajları

   1930′lu yıllardan günümüze sürekli değişen ve gelişen bir sistem olan yakıt sistemleri, performans olarak aracın motor gücüne, yakıt tüketiminin azalmasına ve...»

   Devamını Oku »

  • CNG İstasyonu Kurulumu
   CNG İstasyonu Kurulumu

   CNG istasyonu nerelere kurulabilir; Sıkıştırılmış doğalgazın gaz dağıtım şebekesinden alınarak kompresör vasıtasıyla yüksek basınca çıkarılıp, dispanser vasıtasıyla taşıtlara...»

   Devamını Oku »

  Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Yayınlanan İlanlar

  Montaj ve Satış Bayileri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Markalardan Haberler
  Tümü »  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır....»

  Devamı »

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Prins Otogaz Sistemleri, kalitesi, sorunsuzluğu ve müşteri memnuniyeti ile sektörün lider markası konumundadır....»

  Devamı »

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda kullanılan e...»

  Devamı »