• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • ABS Nedir? ABS Uyarı Lambası Neden Yanar?

  ABS Nedir? ABS Uyarı Lambası Neden Yanar?

  Tarih: 02-11-2018

  ABS uyarı lambası neden yanar? ABS ikaz ışığı yanarsa ne yapmalıyım? ABS nedir? ABS sistemi nasıl çalışır? ABS ne işe yarar?....

  ABS Nedir? ABS Ne İşe Yarar?

  ABS sistemi (Anti-Lock Braking System) ani frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini önlemek, direksiyondaki tam hakimiyeti sağlamak ve aracı güvenli bir şekilde durdurmak üzere tasarlanmıştır. Kaygan zeminlerde aniden frene basıldığı zaman tekerlekler kilitlenerek aracın kaymasına sebep olur. Araç hareketine devam etmekle kalmaz, istikamet dengesi ve direksiyon hakimiyeti de kaybolur. Bu durumda sürücü, freni ara ara pompalayarak aracı durdurmayı dener. Bu sayede aracın istikameti ve direksiyon hakimiyeti korunsa da durma mesafesi uzamaktadır. Tüm bu sorunları engellemek için ABS sistemi geliştirilmiştir.

  Gösterge lambanızda ABS ışığı yanarsa, bir arızadan dolayı sistemin devre dışı kaldığını gösterir.

  Bu durumda aracınızın normal frenleri iyi çalışıyor olsa bile ani frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyen sistem (ABS) çalışmaz. Ayrıca aracınızın Denge Kontrol Sistemi (ESP / VSA) ve Çekiş Kontrol Sistemi de (ASR / TCS) devre dışı kalacaktır. Çünkü bu sistemler ABS sistemi ile aynı tekerlek hız sensörlerini kullanır.

  2012 ve üstü tüm yeni model araçlarda bu donanımlar bulunur. Ayrıca, birçok eski model ve üst sınıf araçlarda bu özelliklerin hepsine veya bazılarına sahiptir. ABS, 2013'ten beri ABD'de satılan tüm yolcu araçları için zorunlu kılınmıştır.

  Aracınızı her stop edip çalıştırdığınızda, araç kontrol mekanizmasının bir parçası olarak ABS ışığı kısa süreli olarak yanar ve söner. Genellikle "ABS" veya her iki tarafında parantez bulunan bir daire olarak tasvir edilir. Işığın rengi sarı, kehribar veya turuncu renktedir. Eğer ışık sönmezse bu sistemde bir arıza olduğunu veya birşeylerin ters gittiğini gösterir.

   

  ABS Sistemi Nasıl Çalışır?

  ABS ile tekerleklere uygulanan fren basınçları ayarlanır ve tekerleklerin kilitlenmesinin önüne geçilir. Her bir tekerleğe monte edilen sensörler sayesinde ECU tekerleklerin dönme hızını izler. Frenleme esnasında tekerleklerden biri diğerlerinden daha yavaş dönüyorsa, bu durum aracın dengesini bozarak kaymasına ve dolayısıyla sürücünün yol kontrolünü kaybetmesine sebep olur. Bu durumda hızla ABS devreye girer ve kilitlenen tekerleğe müdahale ederek sürücünün direksiyon ve fren kontrolünü sağlamasına yardımcı olur. ABS, bu koşullarda otomatik olarak saniyede birçok kez frenleri “pompalayarak” işini yapar. Tüm bu bilgileri özetlemek gerekirse; ABS, otomobilin 4 tekerleğinin fren basınçlarını birbirlerinden bağımsız olarak düzenlemektedir.

   

  ABS Işığı Neden Yanar?

  Ayrıca, kilitlemeyi önlemek için her bir tekerleğe doğru miktarda fren hidroliği basıncını uygulayan bir pompa ve valf bulunur. Bu parçalarda bir sorun varsa ABS ikaz lambasının yanmasına sebep olabilir.

   

  ABS Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyım?

  Sürüş esnasında, ABS ışığı yanarsa fakat kırmızı fren kaz lambası yanmıyorsa panik yapmayın. Aracınızı güvenli bir yere çekin ve stop ederek yeniden çalıştırın. Eğer lambanın yanmasını başka bir sorun tetiklediyse motoru yeniden çalıştırdığınızda ışık sönecektir. Işık yanmaya devam ederse, ABS sistemindeki arızayı teşhis etmek için bir tamirciye uğramanız gerekir. Bir tamirciye gidene kadar aracınızı yavaş ve dikkatli sürün. Ani ve sert frenlerden kaçınının.

  ABS uyarı lambası ile birlikte kırmızı fren lambası da yanıyorsa, sorun giderilene kadar aracınızı sürmemelisiniz. Bu durumda frenleriniz tutmayabilir ve bir çekici çağırarak aracınızı tamirciye çektirmeniz gerekmektedir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarFehmi Yavuz :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 17-03-2021

   "Aracım 1998 Nissan primera 2.0 abs lambası yanıyor. Bir ustaya gittim. Aracı bilgisayara bağlamak için soketi bulamadı."

  • AvatarAhmet Fidanlıgül :
   Bulunduğu İl: Burss                                      Tarih: 24-02-2021

   "Arabam wosvagen Pasifik 2004 model.Karlı zeminde dönerken ABS göstergesi yandı.Otoparka çektim 4 gün oldu .Yerinde çalıştırıp kontrol ettim ( 3 ) kez Gösterge sönmüyor Acaba neden?İlgi ve bilginize teşekkür ederim "

  • AvatarYilmaz :
   Bulunduğu İl: Trabzon                                      Tarih: 12-02-2021

   "Usta benim araç Audi A6. Bazen ABS ile ESP birlikte yanıyor bir süre sonra sönüyor. Bilgisayara bağladık, ön sol ABS sensör hatası gösterdi. Orjinal sensör taktık yine uyarı lambası yanıp bir süre sonra sönüyor. Sensörden emin olmak için sağdaki sensörü hatalı gözüken sol tarafa taktık yine aynı Nasıl bir sorun olabilir?"

  • AvatarMustafa :
   Bulunduğu İl: Erzurum                                      Tarih: 18-08-2020

   "Hafif fren yaparken abs vuruyor."

  • AvatarBeytullah :
   Bulunduğu İl: Bilecik                                      Tarih: 16-01-2020

   "Seat cordoba arabam var abs ikaz işığı yandı arabayı saga cekip stop edip bi daha çalıştırdım ışık yanıyordu ama ikaz sesi gelmiyordu 70 km geçtiğimde ikaz ötmeye başlıyor "

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 30-11-2019

   "C1201 abs giriş valf sargısı sol ön toprağa kısa devre arızası veriyor. 100 yada 120 km 'yi geçtiğimde frene bastığımda abs ışığı yanıyor. Aracı kapatıp çalıştırdığımda tekrar sönüyor."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»

  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet...»

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»