• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yağ Pompası Arıza Belirtileri ve Yağ Pompasının Görevi

  Yağ Pompası Arıza Belirtileri ve Yağ Pompasının Görevi

  Tarih: 08-07-2019

  Yağ pompasının arıza belirtileri nelerdir? Yağ pompasının görevi nedir? Yağ pompası neden bozulur? Yağ pompası çeşitleri nelerdir?....

  Yağ Pompasının Görevi Nedir?

  Yağ pompası, yağın taşınmasından sorumludur. Genellikle yardımcı tahrikler aracılığıyla krank mili tarafından çalıştırılır.

  Motoru yağlamanın birkaç önemli nedeni vardır:

   

  Yağ Pompası Çeşitleri

  Farklı türde çalışan yağ pompası çeşitleri mevcuttur.

  Dişli Tip Yap Pompası

  Pompa içinde birbiriyle kavraşmış iki dişli bulunur. Dişlilerden birisi döndüren, diğeri dönen dişlidir. Döndüren dişli hareketini bazı motorlarda kam milinden, bazı motorlarda krank milinden alır. Dişliler döndüğünde giriş kanalından gelen ve diş boşluklarına dolan yağ çıkış kanalına taşınır. Taşınan yağın miktarı dişlilerin dönme hızına ve yağ kalınlığına bağlıdır. Dişli pompaların üretimi nispeten ucuzdur.

   

  Paletli Tip Yağ Pompası

  Paletli yağ pompasında dişli yerine paletler kullanılır. Paletler, pompa gövdesi içinde, eksenden kaçık olarak dönen palet başlığındaki yuvalarına takılır. Yuva içindeki palet yayları, paletleri devamlı olarak gövde yüzeyi ile temas halinde tutar. Palet başlığı pompa miline bağlıdır. Mil döndüğünde paletler, giriş kanalı önünde büyüyen ve çıkış kanalı önünde sıfıra kadar küçülen bir hacim meydana getirirler. Yağın taşındığı hacmin sıfıra düşmesiyle yağ ana yağ kanalına basılır. Dişli tip pompalara kıyasla, düşük hızlarda bile daha yüksek bir yağ basıncı ve teslimat oranı sağlayabilir.

   

  Rotorlu Tip Yağ Pompası

  Rotorlu tip yağ pompasında iç rotor, rotor yuvasında pompa mili döndüğünde iç rotor ile çalışan dış rotor, yağ giriş kanalında büyüyen ve yağ çıkış kanalında sıfıra kadar küçülen değişken bir hacim meydana getirir. Giriş kanalında büyük hacme alınan yağ, çıkış kanalında hacmin sıfıra düşmesiyle ana yağ kanallarına basılır. Yüksek yağ basınçları ve teslimat oranları elde ederler ve aynı zamanda sessiz çalışırlar.

   

  Yağ Pompası Arıza Belirtileri

  Yağ pompası arızalarında üç ana unsur göz önüne alınmalıdır. Düşük yağ basıncı, yüksek motor sıcaklığı ve aracın aşırı gürültülü çalışması. Çoğu sürücü yağ pompasını hiç değiştirmemiş olsa bile, aracınızda yağ pompası ile ilgili bir sorun yaşadığınızda belirtileri bilmek önemlidir.

  Yağ pompası, aracınızın motor performansının bir bütünüdür ve arızalanması durumunda motora ciddi zararlar verebilir. Yağ pompası arızasında ilk belirti genellikle motor arıza ışığı ve yağ lambası göstergesinin yanması olur.

  Eğer yağ lambası gösterge ışığınız yanıyorsa, yağ basıncının düşük olduğuna işaret eder. Bu durum herhangi bir yağ kaçağından kaynaklanabilir. Yağ seviye çubuğunu kontrol ederek, yağ eksikse ilave edebilir ve bu sorunu çözebilirsiniz. Işık yanmaya devam ediyorsa aşağıdaki semptomları kontrol etmeniz önerilir.

   

  Düşük Yağ Basıncı

  Arızalı bir yağ pompası, yağın düzgün bir şekilde pompalanmasını engeller. Bu durum, motorun zarar görmesine yol açabilecek düşük yağ basıncına neden olacaktır. Böyle bir durumda motor yağ ışığı sürekli yanabilir veya belli aralıklarla yanıp sönebilir. Aracınızın performansında düşüş olduğunu farkedebilirsiniz.

   

  Yüksek Motor Çalışma Sıcaklığı

  Yağ motora itildiğinde, hareketli bileşenlerin sürtünmesini azaltarak motorun daha soğuk kalmasına yardımcı olur. Yağı akışı azaldığında, parçalar uygun şekilde yağlanmaz, sürtünme artar ve bu durum motorun aşırı ısınmasına neden olur. Aşırı sürtünme ve artan sıcaklık motorunuzda daha fazla soruna yol açar. Gösterge panelinizde hararet lambası sizi bu duruma karşı uyarır.

   

  Motorda Olağandışı Gürültü

  Lifterler (itici veya fincanlar), motorun çalışmasının önemli bir parçasıdır ve yeterince yağlanmaları önemlidir. Motor düzgün çalıştığında lifterler neredeyse sessizdir. Fakat yağ akışı kesildiğinde ses çıkarmaya ve eşit olmayan şekilde aşınmaya başlarlar. Lifterlerin değiştirilmesi oldukça pahalıdır. Bu nedenle uygun şekilde yağlanmaları çok önemlidir.

  Lifterlere ek olarak, yağ pompanız arızalanmaya başladığında supaplar aşırı ses yapmaya başlayabilir. Tüm supap sisteminin uygun şekilde yağlanması oldukça önemlidir.

  Ek olarak, düzgün çalışmayan yağ pompası da ses yapabilir. Yağ pompaları genellikle ses çıkarmaz ve bu olasılık daha az gözlemlenir. Yağ pompasının sesi güçlü bir uğultu veya pır pır şeklinde olabilir. Araç rölantide çalışırken bu sesleri daha rahat duyabilirsiniz. Bu durum, yağ pompasının iç dişli mekanizmasının yıprandığını ve bozulmakta olduğunu gösterir.

  Çoğu sürücünün bir yağ pompası arızası yaşaması muhtemel değildir, ancak bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, aracınızı kontrol ettirmeniz gerekebilir. Uzun süreli aşınma, motor ömrünü kısaltacağından bir an önce onarmak en iyisidir.

  Yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi biriyle karşılaştığınızda, yağ pompanızı iyice inceleyin. Parçayı kendiniz incelerseniz, pompanın içindeki kalıntıları arayın. Pompadaki yabancı maddeler, pompanın hasar gördüğüne dair kesin bir işarettir. Aksi halde yağ pompanızı bir tamirci tarafından kontrol ettirebilirsiniz. Bir yağ pompasının arızasının nedenlerini bilmek, yeni pompanızı korumanıza yardımcı olabilir.

   

  Yağ Pompası Neden Bozulur?

  Normal Aşınma ve Yıpranma

  Her mekanik bileşen gibi, yağ pompası da zamanla yıpranarak ve aşınarak bozulabilir, optimum seviyelerde çalışma yeteneğini kaybedebilir.

   

  Gecikmiş Yağ Değişimleri

  Düzenli bakımları yapılmayan ve yağ değişim zamanları aksatılan bir araç, motor yağının bozulmasına, partikül, kir ve tortu oluşmasına yol açabilir. Bu da yağ pompasının arızalanmasına sebep olabilir.

   

  Yanlış veya Kötü Yağ Kullanmak

  Araca uygun viskozite değerlerinde yağ koymamak, ya da ucuz diye ne olduğu belirsiz yağ kullanmak zamanla yağ pompasının arızalanmasına neden olabilir.

   

  Düşük Yağ Seviyesi

  Bir araç sürekli olarak düşük bir yağ seviyesi ile kullanılarsa, yağ pompası sürtünme, eğrilme veya farklı mekanik hatalar sonucu arızalanabilir.

   

  Motorun Kurum Yapması

  Motor içerisinde zamanla kir ve kurumdan dolayı katran oluşabilir. Bu durum, motor parçalarına aşırı derecede zarar verir. Normal yağ akışını kısıtılayacağı için, sürtünme ve ısınmadan dolayı yağ pompasının da arızalanmasına yol açabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Devamı »

  Z5 Yakıt Tasarruf CihazıZ5 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Z5 Devrimine katılın motorunuzdan daha fazla güç alın. Yakıtınızdan tasarruf edin!...»

  Devamı »

  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa firması LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyada önde gelen firmalardandır....»

  Devamı »

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. ...»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »