• 10-07-2019
  • 5 dak
  • 73464
  • 15

Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Görevi ve Arıza Belirtileri

Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü görevi ve arıza belirtileri nelerdir? Eksantrik Mili Konum Sensörü nasıl değiştirilir?

Birçok kişi Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü ile Krank Mili Konum Sensörü'nü birbirine karıştırır. Ancak her iki sensöründe işlevi ve arıza belirtileri farklıdır.

 

Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Nedir?

Tüm modern araçlarda bir Eksantrik Mili Konum Sensörü vardır. Bu sensör araç için çok önemlidir çünkü motorun düzgün çalışmasını sağlar. Eksantrik milinin dönme hızını ve eksantrik milinin o dönüşte bulunduğu yeri hesaplar.

Aracınızın kaputunu açtığınızda sensörü tespit etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Her otomobil üreticisi, sensörü monte etmek için farklı bir konum belirler. Genellikle silindir kapağının arkasına, motor bloğunun yanına veya lifterlere yakın bir yere monte edilir.

Eksantrik Mili Konum Sensörü'nün amacı, krank milinin konumuna kıyasla eksantrik milinin konumunu belirlemektir. Bu veriler, yakıt enjektörleri ve ateşleme sistemi zamanlamasını ayarlaması için motor bilgisayarına (ECU) gönderilir.

 

Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Arıza Belirtileri

1- Motor Arıza Lambası Uyarısı

Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalandığında veya sorun yaşanmaya başladığında ilk önce motor arıza lambasını yakar. Unutmayın ki motor arıza lambasının yanması her zaman bu sensörün arızalı olduğu anlamına gelmez.

Bu durumda, hata kodlarını okumak ve arıza sebebini bulmak için aracınızı OBD2 cihazı ile kontrol etmeniz gerekir. Sensör arızası P0340 hata kodunu oluşturur.

Motor arıza uyarı ışığınız yandığında aracınızı taramayı veya kontrol edilmesini göz ardı etmeyin veya ertelemeyin, aksi takdirde motorunuz ciddi şekilde hasar görebilir.

 

2- Ateşleme Sorunları

Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalandığında veya farklı sorunlar yaşamaya başladığında, motor bilgisayarına iletilen sinyaller de zayıflar. Nihayetinde sinyal o kadar zayıf olur ki, aracın çalışmasına dahi izin vermeyebilir. Çünkü, marşı çevirdiğinizde ateşleme olmayacaktır.

 

3- Araçta Sarsıntı

Seyir halinde iseniz ve Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalanmaya başlarsa, motor bariz şekilde güç kaybeder. Aracınızın sarsılmasına ve rastgele ileri doğru hareket etmesine neden olur. Bunların her ikisi de, ECU'nun Eksantrik Mili Konum Sensörü'nden yanlış bilgi almasından ve silindirlere uygunsuz miktarda yakıt enjekte edilmesinden kaynaklanır.

 

4- Motorun Stop Etmesi

Aracınızın çalışmamasından daha kötü senaryo, aracı kullanırken motorun stop etmesidir. Çünkü ECU, yakıt enjektörlerine "silindirlere yakıt gönderin" komutunu iletmez. Bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

 

5- Ani Hızlanma Sorunları

Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalandığında, sarsıntıların yanı sıra ani hızlanma sorunları da yaşarsınız. Saatte 50 km. hıza çıkarsanız şanslısınız. Zayıf ivmelenme, enjektörlerin yanlış yakıt göndermesinden dolayıdır.

 

6- Diğer Sorunlar

Bazı araç modelleri, bu sensör arızalandığında şanzıman kilitleme sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Bu sorunu düzeltmenin tek yolu, motoru stop etmek, biraz beklemek ve aracı yeniden çalıştırmaktır. Bu sadece geçici bir çözümdür ve sorun tekrar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden arızalı sensörün bir an önce değiştirilmesi gerekir.

Bununla birlikte, aracınız "Esnek Mod" sürüş moduna geçerek, vites değişimlerini otomatik yapmayacak ve belirli bir hızın üzerine çıkmanıza izin vermeyecektir.

 

7- Depodaki Yakıtın Çabuk Bitmesi

Arızalı bir Eksantrik Mili Konum Sensörü, enjektörlere yakıt gönderimini keser dedik. Bu durum ise tam tersidir. Yanlış okuma nedeni ile silindirlere gereğinden fazla yakıt gönderimi olabilir.

 

Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü'nün Değiştirilmesi

Arızalı bir Eksantrik Mili Konum Sensörü'nü değiştirmek oldukça kolaydır ve değiştirmek yaklaşık 5-10 dakika sürer. Bu konularda tecrübeniz ve gerekli ekipmanınız varsa sensörü kendiniz değiştirebilirsiniz.

1- Negatif akü kablosunu çıkarın.

2- Sensörü bulun. Genellikle motorun üstünde, önünde veya arka kısmında bulunur. Sensöre bağlı 2-3 kablolu bir soketi olacaktır.

3- Kabloları sensörden ayırmak için soketteki tırnağa bastırın.

4- Sensörü motora bağlayan montaj civatasını sökün. Genellikle 8 mm veya 10 mm bir civatadır.

5- Sensörü hafifçe bükerek çekin ve çıkarın.

6- Yeni sensörün oringine bir miktar motor yağı sürün.

7- Yeni Eksantrik Mili Konum Sensörü'nü takın ve montaj cıvatasını sıkın.

8- Kablo konektörünü tekrar sensöre bağlayın.

9- Negatif akü terminalini tekrar bağlayın.

 

Eğer yukarıdaki sorunlardan birini yaşıyorsanız ve aracınızı bir tamirciye götürürseniz, tamirciye Eksantrik Mili Konum Sensörü arızasından şüphelendiğinizi belirtiniz. Bu sayede tamir işleriniz hızlanacaktır.

15 Yorum

Avatar
Emin
24-06-2024 | Ankara

Merhaba arkadaşlar benim bir sorunum var aracım fokus2 benzin lpg li aracın 15 gün önce triger seti, devirdaim, V kayışı, klima kompresör kayışı değişti. Araç 15 gün sonra arıza lambası yaktı. Cihaza bağlandığınızda eksantrik sensör arızası veriyor. Arızayı siliyoruz tekrar yanıyor değişimi yapan usta sensörden diyor bayram dolayısıyla pazartesi açacakmış dükkanı birde bugün aracın kaputunu açtım triger kayışını takıldığı yerin üstünde iki kablolu bir sensör var kablonun birinin izoleli yanmış diğeri sağlam görünüyor acaba sensör arızası bu yüzden olabilirmi yardımlarınızı bekliyorum.

Avatar
Atabey
22-05-2022 | Sivas

2006 Focus dizel aracım motor sistem arızası verdi. Uygun bir yere çektim stop ettim. Araç tekrar çalışmadı. Usta PC ile kontrol etti ama sorun çözülmedi. Tamirhaneye çekiciyle götürdük sonrasında eksantrik sensörü bozulmuş yenisi ile değiştik sorun kalmadı araç çalıştı.

Avatar
Kimene01
17-01-2022 | Adana

Ford focus 2014 araç aldım galeriden motor conta yaktık yeni rektefiye yapıldı. Araç eksantrik mili arızası veriyor. Sensörler değişti bilgisayardan sinirliyim belli bir süre sonra yine aynı yapıyor, çekişen düşüyor. Nedir anlamadık ne yapmamız gerekiyor. Elektriksel bir sorun olabilir mi eksantriği yeniden mi değişme yapmamız lazım?

Avatar
Eyyüp
19-12-2021 | İzmir

Bende Hyundai Accent var 1.5 GLS otomatik vites araçta fazla yakıt sarsıntı ve 4. vitese geçmeme sorunu var. Böyle bir problem yaşayan arkadaşlar varsa bana ulaşabilir mi acaba sorunu bulamıyorum 0545 544 32 16

Avatar
Muhammed
12-12-2021 | Kayseri

Aracım 1.4 Megane 2 98hp. Aracım çok teklemeye başladı. İlk kontak açtığımda sorunsuz çalışıyor fakat teker dönüp aracı stop ettirip tekrar çalıştırdıktan sonra randıman tutmuyor, araç yığılıyor marşa bassam dahi stop ediyor. Ta ki yarım debriyajla kalkıp tekeri bir 10 metre döndürünceye kadar. Sebebi ne olabilir? Eksantrik sensöründen şüpheleniyorum çünkü birçok parça değişti sebepten ötürü, boğaz kelebeği, ateşleme bujileri dahil.

Avatar
SinanD
02-11-2021 | Kütahya

Chevrolet Kalos 1.4 16 valf araç. Eksantrik sensörü hatası veriyordu. Orjinal parça alıp değiştirdik. Şimdi gene yanıyor ve araç benzin-lpg de tekleme yapıyor. Neden olabilir acaba?

Avatar
Ahmet
18-10-2021 | Gaziantep

Selamun aleyküm hayırlı sabahlar hayırlı günler dilerim. Benim araç 2007 model Tata indigo benzinli. Sorunum şu soğuk sıcak fark etmiyor marşa bastığımda marş dinamosu çalışıyor lakin araba çalışmıyor. Kaputu açıp akü kutup başlığına bastırıyorum çalışıyor. Kutup başlığı gevşek falan değil bizzat ben kendim sıktım. Bazen de tık diye çalışıyor acaba sorun nedir nerden kaynaklanıyor? Bilgisi olan veya başına gelen arkadaşlardan yardım bekliyorum herkese iyi günler iyi çalışmalar kolay gelsin şimdiden teşekkürler.

Avatar
İlhan
07-10-2021 | İzmir

2004 Peugeot Boxer aracımın kam mili sensörü 1 ayda 3 sefer arıza yaptı her seferinde değiştirdim fakat gene arıza yapıyor ne yapmam lazım?

Avatar
Can kurban
01-06-2021 | Sakarya

Kam mili uyarısını aldıktan sonra sensörü değiştirdim rölanti düzeldi ama motor ışığı yanıp hatayı tekrar veriyor kam mili konum sensör uyarısını ve motor arıza ışığı yanıyor ara ara hatayı da aralıklı veriyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Avatar
Kerim
12-02-2021 | Bursa

Selamünaleyküm kolay gelsin Fiat Palio 1.6 16 valf 2000 devirde tekleme yapıyor. Yeri geliyor kesiyor. Hem benzinde hem gazda neden yapabilir bunu acaba yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Avatar
Muhammed
12-02-2021 | Diyarbakır

Önder ustam ilk yorumdaki reis araçta ne gibi sıkıntılar vardı acaba detaylandırabilirmisiniz kod olarakta p1519 mu veriyordu emme eksantrik mili konum1 diye ?

Avatar
Kiriko
12-02-2021 | Kırklareli

Dostum eksantirik miline baktır kırık olabilir bende de aynı sorunlar vardı.

Avatar
Önder
19-11-2020 | Ankara

Bu paylaşımı yapandan Allah razı olsun. Eksantrik milinin soketinin dibindeki kablolar birleşmiş. Yakıtım çoktu, çekiş düşüklüğü hatta şanzıman arızası ve daha neler neler. Arabanın kaderi değişti. Kimse bu arızayı bulamamıştı. Burdan aldığım bilgilerle arıza tespiti yaptım. Aracım E46 3.25i 2003 model

Avatar
Uğur
06-11-2020 | İstanbul

Selamün aleyküm, BMW E36 3.20i 1994 model aracım var. Eksantrik sensörü arızalı dedi usta ve 3 tane alman bir tanede orjinal siemens eksantirik sensörü taktık olmadı. Bilgisayara bağlıyoruz ve sürekli aynı hatayı veriyor. Arabanın direkt kalkış gazı yok yani kafa gaz birden atik kalmıyor. Yavaş yavaş sonra hızlanıyor yokuşta bayılıyor 6 silindir 2 bin motor araba gitmiyor. Ne yapmam gerek ustalar da çözümü bulamadı başına böyle bir olay gelen arkadaşlar banada ulaşın. Çözüm bulduysanız söyleyin allah rızası için.

Avatar
Oflu6134
08-10-2020 | Istanbul

Aracım da eksantrik hatası var evet. Ama değişiyoruz, Aracı çalıştırınca yine aynı hatayı veriyor. Taktığımız parça da orjinal. Ne yaptıysak bulamadık

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.