• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Görevi ve Arıza Belirtileri

  Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Görevi ve Arıza Belirtileri

  Tarih: 22-08-2019

  Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü görevi ve arıza belirtileri nelerdir? Eksantrik Mili Konum Sensörü nasıl değiştirilir?....

  Birçok kişi Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü ile Krank Mili Konum Sensörü'nü birbirine karıştırır. Ancak her iki sensöründe işlevi ve arıza belirtileri farklıdır.

   

  Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Nedir?

  Tüm modern araçlarda bir Eksantrik Mili Konum Sensörü vardır. Bu sensör araç için çok önemlidir çünkü motorun düzgün çalışmasını sağlar. Eksantrik milinin dönme hızını ve eksantrik milinin o dönüşte bulunduğu yeri hesaplar.

  Aracınızın kaputunu açtığınızda sensörü tespit etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Her otomobil üreticisi, sensörü monte etmek için farklı bir konum belirler. Genellikle silindir kapağının arkasına, motor bloğunun yanına veya lifterlere yakın bir yere monte edilir.

  Eksantrik Mili Konum Sensörü'nün amacı, krank milinin durumuna bakarak kendi pozisyonunu belirlemektir. Bu veriler, yakıt enjektör zamanlamasını ve ateşleme sistemi kontrolü için motor bilgisayarına (ECU) gönderilir.

   

  Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü Arıza Belirtileri

  1- Motor Arıza Lambası Uyarısı

  Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalandığında veya sorun yaşanmaya başladığında ilk önce motor arıza lambasını yakar. Unutmayın ki motor arıza lambasının yanması her zaman bu sensörün arızalı olduğu anlamına gelmez.

  Bu durumda, hata kodlarını okumak ve arıza sebebini bulmak için aracınızı OBD2 cihazı ile kontrol etmeniz gerekir. Sensör arızası P0340 hata kodunu oluşturur.

  Motor arıza uyarı ışığınız yandığında aracınızı taramayı veya kontrol edilmesini göz ardı etmeyin veya ertelemeyin, aksi takdirde motorunuz ciddi şekilde hasar görebilir.

   

  2- Ateşleme Sorunları

  Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalandığında veya farklı sorunlar yaşamaya başladığında, motor bilgisayarına iletilen sinyaller de zayıflar. Nihayetinde sinyal o kadar zayıf olur ki, aracın çalışmasına dahi izin vermeyebilir. Çünkü, marşı çevirdiğinizde ateşleme olmayacaktır.

   

  3- Araçta Sarsıntı

  Seyir halinde iseniz ve Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalanmaya başlarsa, motor bariz şekilde güç kaybeder. Aracınızın sarsılmasına ve rastgele ileri doğru hareket etmesine neden olur. Bunların her ikisi de, ECU'nun Eksantrik Mili Konum Sensörü'nden yanlış bilgi almasından ve silindirlere uygunsuz miktarda yakıt enjekte edilmesinden kaynaklanır.

   

  4- Motorun Stop Etmesi

  Aracınızın çalışmamasından daha kötü senaryo, aracı kullanırken motorun stop etmesidir. Çünkü ECU, yakıt enjektörlerine "silindirlere yakıt gönderin" komutunu iletmez. Bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

   

  5- Ani Hızlanma Sorunları

  Eksantrik Mili Konum Sensörü arızalandığında, sarsıntıların yanı sıra ani hızlanma sorunları da yaşarsınız. Saatte 50 km. hıza çıkarsanız şanslısınız. Zayıf ivmelenme, enjektörlerin yanlış yakıt göndermesinden dolayıdır.

   

  6- Diğer Sorunlar

  Bazı araç modelleri, bu sensör arızalandığında şanzıman kilitleme sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Bu sorunu düzeltmenin tek yolu, motoru stop etmek, biraz beklemek ve aracı yeniden çalıştırmaktır. Bu sadece geçici bir çözümdür ve sorun tekrar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden arızalı sensörün bir an önce değiştirilmesi gerekir.

  Bununla birlikte, aracınız "Esnek Mod" sürüş moduna geçerek, vites değişimlerini otomatik yapmayacak ve belirli bir hızın üzerine çıkmanıza izin vermeyecektir.

   

  7- Depodaki Yakıtın Çabuk Bitmesi

  Arızalı bir Eksantrik Mili Konum Sensörü, enjektörlere yakıt gönderimini keser dedik. Bu durum ise tam tersidir. Yanlış okuma nedeni ile silindirlere gereğinden fazla yakıt gönderimi olabilir.

   

  Eksantrik (Kam) Mili Konum Sensörü'nün Değiştirilmesi

  Arızalı bir Eksantrik Mili Konum Sensörü'nü değiştirmek oldukça kolaydır ve değiştirmek yaklaşık 5-10 dakika sürer. Bu konularda tecrübeniz ve gerekli ekipmanınız varsa sensörü kendiniz değiştirebilirsiniz.

  1- Negatif akü kablosunu çıkarın.

  2- Sensörü bulun. Genellikle motorun üstünde, önünde veya arka kısmında bulunur. Sensöre bağlı 2-3 kablolu bir soketi olacaktır.

  3- Kabloları sensörden ayırmak için soketteki tırnağa bastırın.

  4- Sensörü motora bağlayan montaj civatasını sökün. Genellikle 8 mm veya 10 mm bir civatadır.

  5- Sensörü hafifçe bükerek çekin ve çıkarın.

  6- Yeni sensörün oringine bir miktar motor yağı sürün.

  7- Yeni Eksantrik Mili Konum Sensörü'nü takın ve montaj cıvatasını sıkın.

  8- Kablo konektörünü tekrar sensöre bağlayın.

  9- Negatif akü terminalini tekrar bağlayın.

   

  Eğer yukarıdaki sorunlardan birini yaşıyorsanız ve aracınızı bir tamirciye götürürseniz, tamirciye Eksantrik Mili Konum Sensörü arızasından şüphelendiğinizi belirtiniz. Bu sayede tamir işleriniz hızlanacaktır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A Enerji yakıt tasarruf cihazı, evinizde ve aracınızda kullanılmak üzere geliştirilmiştir....»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır....»

  Devamı »

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tiplerinde ku...»

  Devamı »