• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

  Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

  Tarih: 26-07-2019

  Hava filtresi ne zaman değiştirilir? Hava filtresi değiştirme zamanı geldiği nasıl anlaşılır? Tıkalı hava filtresinin belirtileri nelerdir? Hava filtresinin görevi nedir?....

  Hava Filtresinin Görevi Nedir?

  Motor hava filtresi, içten yanmalı motorlarla donatılmış neredeyse tüm modern araçlarda bulunan yaygın bir bileşendir. Motora giren havanın filtrelenerek sadece temiz havanın geçmesini sağlar. Filtre olmadan, kir, polen ve kalıntılar motor tarafından emilir ve yanma odasının içinde yakılır. Bu sadece yanma odasına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda aracın emisyon bileşenlerine de zarar verir. Filtre, emilen havadaki pislikler nedeniyle zamanla tıkanacağı için düzenli olarak kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.

  Hava filtresi tıkanmaya başladığında, araç sürücüyü uyaran birkaç belirti göstermeye başlar.

   

  Hava Filtresinin Değiştirilmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

  1. Yakıt Tüketiminde Artış

  Bir hava filtresinin değiştirilmesi gerektiğini gösteren ilk işaret yakıt tüketimindeki artıştır. Kir ve döküntülerle tıkanmış bir filtre, motora daha az hava girmesine neden olur. Bu, motorun verimini düşürür ve daha fazla yakıt tüketilmesine neden olur.

   

  2. Düşük Motor Performansı

  Kirli hava filtresinin bir başka belirtisi motor performansında ve gücünde azalmadır. Kirli bir filtreden geçen hava, motorun verimini olumsuz yönde etkiler. Motor ani hızlanmalarda önemli bir düşüş yaşar.

   

  3. Hava Filtresinin Görsel Kontrolü

  Bir hava filtresinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini bilmenin en iyi yolu filtreyi kontrol etmektir. Filtre çıkarıldığında, emiş tarafı pislikle kaplı görünüyorsa, filtre değiştirilmelidir.

  Hava filtresini görsel kontrol etmek, her sürücünün yapabileceği basit bir işlemdir. Bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız bir tamirciye gösterebilir ve içiniz rahat etmiyorsa değiştirebilirsiniz. Aracınızda her zaman orijinal hava filtresi kullanmaya dikkat ediniz!

   

  Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

  Çoğu sürücü ucuz olmasından dolayı hava filtresini her bakımda değiştirir. Birçok otomotiv üreticisinin araç bakım kitapçığına göz attığımızda hava filtresi değişim zamanının 50-60 bin km. aralığında veya 3-4 yılda bir yapılması gerektiği önerilmektedir. BMW 3 serisi ise hava filtresi değişim aralıklarının 80.000 km. de bir yapılması gerektiğini söylüyor. Eğer aracınızı taşra yollarda kullanıyorsanız bu süre yarı yarıya düşer. Bize göre 20-25 bin kilometre ideal olanıdır. Değiştirme zamanını öğrenmek için araç kullanıcı el kitabına göz atmanız yeterlidir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı....»

  Devamı »

  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı....»

  Devamı »