• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Kanister Valfinin Görevi ve 5 Arıza Belirtisi

  Kanister Valfinin Görevi ve 5 Arıza Belirtisi

  Tarih: 31-07-2019

  Kanister valfi nedir, ne işe yarar? Kanister tahliye valfi arıza belirtileri nelerdir? EVAP sistemi arızası ve sebepleri nelerdir?....

  Kanister Valfinin Görevi Nedir?

  Kanister tahliye valfi, birçok modern aracın Benzin Buharı Emisyon Kontrol Sistemi'nde (Evaporative Emission Control System / EVAP) yaygın olarak kullanılan bir emisyon kontrol bileşenidir. EVAP sisteminin amacı, çok miktarda yakıt buharının atmosfere kaçmasını ve aracınıza girmesini önlemektir.

  Benzinli araçların yakıt tankında her zaman benzinden kaynaklı bir miktar buhar gazı bulunur. EVAP sistemi emisyon kirliliğini azaltmak için bu buharı hapseder ve sirküle eder. Bu sayede hem benzin buharının çevreye salınarak kirletilmesi engellenir, hem de saklanan buharın yakıt olarak yeniden kullanılması sağlanır.

  Kanister tahliye valfi, depolanan benzin buharının motora gönderilmesinden sorumlu bir parçadır. EVAP bidonu ile emme manifoldu arasında bulunur. Daha yeni model araçlarda motor bilgisayarı tarafından kontrol edilerek çalışır. Motor kapalıyken vana kapalıdır. Motorunuz çalışmaya başladığında, vana bilgisayar tarafından sürekli veya belli aralıklarla açılır. Bu hareket, karbon kabininden alınan yakıt buharının motorda yanmasını sağlar.

  Kanister valfinin ayrıca kanister filtresi, benzin deposu hava tahliye selenoid valfi gibi farklı isimleri mevcuttur.

   

  Kanister Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Kanister valfi toz ve kir nedeni ile zamanla tıkanabilir. Ortamdaki zorlu koşullar çatlamasına neden olabilir. Valf arızalandığında EVAP sistemi doğru çalışmaz ve bir takım emisyon çıktı seviyelerini etkileyecek sorunlara neden olur.

  Arızalı bir kanister valfi, sürüş koşullarını etkileyecek bazı semptomlar gösterir.

   

  1- Rölanti Düzensizliği

  Arızalı bir kanister valfinin göstereceği ilk semptomlardan biri rölanti düzensizliğidir. Kanister tahliye valfı arızalanır ve açılmazsa, bir vakum kaçağı oluşur ve bu durum motor rölanti devrini etkiler.

   

  2- Aracın Zor Çalışması

  Arızalı bir kanister tahliye valfi ile ilişkili yaygın olarak görülen bir başka belirti, aracın zor çalışmasıdır. Valf arızalanırsa ve vakum kaçağı meydana gelirse aracın çalışması zorlaşabilir. Vakum kaçağı motorun içine emilmeyen havanın girmesini sağlar. Bu durum hava / yakıt oranını bozarak performans sorunlarına neden olabilir.

   

  3- Motor Kontrol Uyarı Işığının Yanması

  Arızalı kanister valfi motor arıza lambasını da yakabilir. Araç bilgisayarı (ECU) kanister valfi voltaj sinyalinde bir sorun tespit ederse, sürücüyü uyarmak için motor kontrol uyarı lambasını yakar. Yaygın hata kodları arasında P0441 ve P0446 ile diğer EVAP kodları bulunur. OBDII arıza tespit cihazı ile hata kodlarına bakılmalı ve müdahale edilmelidir.

   

  4- Motor Performans Sorunları

  Aracınızı arızalı bir kanister valfi ile çalıştırmayı başardıysanız, mükemmel bir sürüş konforu beklemeyin. Kanister boşaltma valfı açık kalmışsa, motorunuzdan düşük bir performans elde edersiniz. Başka bir deyişle, gaz pedalına bastığınızda motorunuz talep ettiğiniz ivmeyi sağlayacak gücü üretemez. Pedala bastıkça hızlanmak yerine aracın daha yavaş hareket ettiğini farkedersiniz.

   

  5- Emisyon Testi Sorunları

  Yazılanlardan öğrendiğiniz gibi, kanister tahliye valfi yakıt buharlarını tekrar motora göndermekten sorumludur. Bu sayede zehirli hidrokarbonların egzoz borusundan salınımı engellenir. Arızalı bir kanister valfi, yakıt buharlarının dışarı kaçmasını engelleyemez. Emisyon testine girdiğinizde sonuç başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu durumda tamircinize kanister valfini kontrol etmesini önerin. Aşınmış veya hasar görmüşse hemen değiştirin. Bu sayede emisyon testinden geçebilirsiniz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarKemal :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-05-2020 01:38:56

   "W126 300SE araçta sol ön çamurluğun içinde mevcut olan bu sistemin arızası (hortum kaçağı, yada parça bozukluğu) araçta çiğ benzin kokusuna sebep olurmu acaba?"

  • AvatarAdem Aktaş :
   Bulunduğu İl: K maraş elbistan                                       Tarih: 02-05-2020 01:59:39

   "slm bende 2000 model volvo s40 var bu yukarda belirttiğiniz arızalar benim araçta mevcut cihaza bağladık evap ve hava takviye valvini veriyor cihaz silmiyor bu parçaların hangisi olduğu hakkında bilginize ihtiyacım var tşk."

  • AvatarCaner :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 31-12-2019 18:44:56

   "Teşekkürler. Bir otomotivci olarak harika açıklanmış. 👍"

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: İç Anadolu                                      Tarih: 19-12-2019 15:54:20

   "Açıklama çok güzel olmuş. Teşekkürler."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. ...»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir....»

  Devamı »