• 31-07-2019
  • 3 dak
  • 58781
  • 10

Kanister Valfinin Görevi ve 5 Arıza Belirtisi

Kanister valfi nedir, ne işe yarar? Kanister tahliye valfi arıza belirtileri nelerdir? EVAP sistemi arızası ve sebepleri nelerdir?

Kanister Valfinin Görevi Nedir?

Kanister tahliye valfi, birçok modern aracın Benzin Buharı Emisyon Kontrol Sistemi'nde (Evaporative Emission Control System / EVAP) yaygın olarak kullanılan bir emisyon kontrol bileşenidir. EVAP sisteminin amacı, çok miktarda yakıt buharının atmosfere kaçmasını ve aracınıza girmesini önlemektir.

Benzinli araçların yakıt tankında her zaman benzinden kaynaklı bir miktar buhar gazı bulunur. EVAP sistemi emisyon kirliliğini azaltmak için bu buharı hapseder ve sirküle eder. Bu sayede hem benzin buharının çevreye salınarak kirletilmesi engellenir, hem de saklanan buharın yakıt olarak yeniden kullanılması sağlanır.

Kanister tahliye valfi, depolanan benzin buharının motora gönderilmesinden sorumlu bir parçadır. EVAP bidonu ile emme manifoldu arasında bulunur. Daha yeni model araçlarda motor bilgisayarı tarafından kontrol edilerek çalışır. Motor kapalıyken vana kapalıdır. Motorunuz çalışmaya başladığında, vana bilgisayar tarafından sürekli veya belli aralıklarla açılır. Bu hareket, karbon kabininden alınan yakıt buharının motorda yanmasını sağlar.

Kanister valfinin ayrıca kanister filtresi, benzin deposu hava tahliye selenoid valfi gibi farklı isimleri mevcuttur.

Evap sistemi nasıl çalışır?

Kanister Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kanister valfi toz ve kir nedeni ile zamanla tıkanabilir. Ortamdaki zorlu koşullar çatlamasına neden olabilir. Valf arızalandığında EVAP sistemi doğru çalışmaz ve bir takım emisyon çıktı seviyelerini etkileyecek sorunlara neden olur.

Arızalı bir kanister valfi, sürüş koşullarını etkileyecek bazı semptomlar gösterir.

 

1- Rölanti Düzensizliği

Arızalı bir kanister valfinin göstereceği ilk semptomlardan biri rölanti düzensizliğidir. Kanister tahliye valfı arızalanır ve açılmazsa, bir vakum kaçağı oluşur ve bu durum motor rölanti devrini etkiler.

 

2- Aracın Zor Çalışması

Arızalı bir kanister tahliye valfi ile ilişkili yaygın olarak görülen bir başka belirti, aracın zor çalışmasıdır. Valf arızalanırsa ve vakum kaçağı meydana gelirse aracın çalışması zorlaşabilir. Vakum kaçağı motorun içine emilmeyen havanın girmesini sağlar. Bu durum hava / yakıt oranını bozarak performans sorunlarına neden olabilir.

 

3- Motor Kontrol Uyarı Işığının Yanması

Arızalı kanister valfi motor arıza lambasını da yakabilir. Araç bilgisayarı (ECU) kanister valfi voltaj sinyalinde bir sorun tespit ederse, sürücüyü uyarmak için motor kontrol uyarı lambasını yakar. Yaygın hata kodları arasında P0441 ve P0446 ile diğer EVAP kodları bulunur. OBDII arıza tespit cihazı ile hata kodlarına bakılmalı ve müdahale edilmelidir.

 

4- Motor Performans Sorunları

Aracınızı arızalı bir kanister valfi ile çalıştırmayı başardıysanız, mükemmel bir sürüş konforu beklemeyin. Kanister boşaltma valfı açık kalmışsa, motorunuzdan düşük bir performans elde edersiniz. Başka bir deyişle, gaz pedalına bastığınızda motorunuz talep ettiğiniz ivmeyi sağlayacak gücü üretemez. Pedala bastıkça hızlanmak yerine aracın daha yavaş hareket ettiğini farkedersiniz.

 

5- Emisyon Testi Sorunları

Yazılanlardan öğrendiğiniz gibi, kanister tahliye valfi yakıt buharlarını tekrar motora göndermekten sorumludur. Bu sayede zehirli hidrokarbonların egzoz borusundan salınımı engellenir. Arızalı bir kanister valfi, yakıt buharlarının dışarı kaçmasını engelleyemez. Emisyon testine girdiğinizde sonuç başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu durumda tamircinize kanister valfini kontrol etmesini önerin. Aşınmış veya hasar görmüşse hemen değiştirin. Bu sayede emisyon testinden geçebilirsiniz.

10 Yorum

Avatar
Oto Tasarruf
10-06-2022 | Ankara

Merhaba @Nazim, aracınızın 100 km.'de fabrikasyon yakıt tüketim değerleri şehir dışı 6,3 Lt, şehir içi 10.7 Lt, ortalama ise 9.3 Lt. Bu ölçümler klima kapalıyken, düz yolda, gazı koklatarak ve en uygun devirdeyken yapılmaktadır. Dolayısıyla hem aracınızın yaşı itibariyle, hem de kullanıma bağlı olarak bu değerleri ortalama 2 Lt. aşmanız mümkündür. Kanister valfi, yukarıda açıkladığımız gibi yakıt buharlarını yakalar ve gerekli koşullar oluştuğunda yanma odasına gönderir. Arızalandığı taktirde aracınızın ufakta olsa yakıt tüketim değerleri yükselir. Selamlar...

Avatar
Nazim sh
10-06-2022 | Bakü

Selam değerli Türk kardeşlerim. Passat B5 1.8 turbo. Bu parça arızalı olduğu için araba benzin çok yakar mı? Şehir dışı 6-7 litre ama şehir içi 14-15 litre yakıyor. Bilgisi olanlar lütfen yardımcı olur musunuz?

Avatar
Bilo
24-03-2021 | İstanbul

Selamlar kardeş 2009 model W204 C180 üzerinde Prins marka Gaz takılı aracım var. Akşam iş çıkışı eve geldim, aracımı park ettim. Sabah aracımı çalıştırmak istedim bir türlü çalışmadı. Usta getirdim çok uğraştı çalıştıramadı. Gaz düğmesinin görev yapmadığını, benzine geçiş vermediğini, gaz ve benzini ayırmadığını ve düğmenin değişmesi gerektiğini söyledi. Yinede aracı çalıştırmak için hayli uğraş verdi yinede çalıştıramadı. Sonunda benden deodorant sprey istedi .Filitrenin olduğu yere sıktı bir iki marştan sonra zorda olsa, araç silkeleye, silkeleye çalıştı. 10 dakika çalıştı stop ettik. Tekrar yeniden çalıştırınca çalıştı. Tamam oldu dedi usta gitti. Sabah denemek için aracı çalıştırmak istedim, maalesef yine çalışmadı ve yine aynı arıza devam ediyor. Moralim bozuldu bıraktım. Üstadım bunun arızası ne olabilir. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Avatar
Buğrahan
17-03-2021 | Ankara

Doğan ie aracım. Bu parçanın yerini bulamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Tşk

Avatar
Ergün
12-02-2021 | Kahramanmaraş

Aracım 307 pejo benzin deposu su aliyor 3 kere temizlettim ama nereden aldığını bulamıyoruz benzin dinlendiriciden şüpheleniyorum bu konuda bir fikri olan varmı ayrıca benzin pompasından gelen su bujileri ıslatır mı?

Avatar
Ramazan
08-06-2020 | Kayseri

Selamün aleyküm hocam bende fiorina 1.4 pejo motorlu araba var sabah arabayı zor çalıstırıyorum gaz düğmesine basılı tutunca çalışıyor. Basmadan alacak gibi oluyor almıyor çalışsa da devri çok düşük oluyor gaza basınca stop ediyor yardımcı olursanız sevinirim.

Avatar
Kemal
22-05-2020 | Ankara

W126 300SE araçta sol ön çamurluğun içinde mevcut olan bu sistemin arızası (hortum kaçağı, yada parça bozukluğu) araçta çiğ benzin kokusuna sebep olurmu acaba?

Avatar
Adem Aktaş
02-05-2020 | K maraş elbistan

slm bende 2000 model volvo s40 var bu yukarda belirttiğiniz arızalar benim araçta mevcut cihaza bağladık evap ve hava takviye valvini veriyor cihaz silmiyor bu parçaların hangisi olduğu hakkında bilginize ihtiyacım var tşk.

Avatar
Caner
31-12-2019 | Adana

Teşekkürler. Bir otomotivci olarak harika açıklanmış. 👍

Avatar
Mehmet
19-12-2019 | İç Anadolu

Açıklama çok güzel olmuş. Teşekkürler.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.