• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • El Freni Çekili İken Araba Kullanılırsa Ne Olur?

  El Freni Çekili İken Araba Kullanılırsa Ne Olur?

  Tarih: 07-11-2019

  El freni çekili iken araba kullanılırsa ne olur? Park freni çekili unutulursa araca zarar verir mi? El frenini indirmeyi unutmak ne gibi sorunlar çıkarır?....

  Sürücülerin sık yaptığı hatalardan biri de, el frenini indirmeden yola çıkmaktır. Bu sorunun ilk göstergesi araçtaki güç eksikliğidir. Bu durumu uzun süre farketmediğiniz taktirde, fren balataları aşırı ısınacak ve burnunuza belirgin yanık kokuları gelmeye başlayacaktır.

  Sürüş esnasında el frenini çekili unutmanın aracınıza zarar verip vermediğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı, el freninin kaç kademe çekili olduğuna, seyahat ettiğiniz hıza, aracınızı bu şekilde ne kadar süre sürdüğünüze ve aracınızın önden çekiş veya arkadan itiş olmasına bağlı olarak değişir.

   

  El Freni Çekili İken Aracı Sürmek Frenlere Zarar Verir mi?

  Genellikle, kısa mesafelerde ve düşük hızlarda el freni çekiliyken aracı sürmek herhangi bir soruna neden olmaz. El freni çekiliyken, fren balataları ile diskler veya kampanalar arasında sürtünme oluşur. Aracı ne kadar hızlı sürerseniz, sürtünme o kadar fazla ısı üretir. Bu durum bir süre sonra bazı potansiyel sorunlara neden olur.

  Üretilen ısı, fren hidroliğinin aşırı ısınmasına ve kaynamasına neden olur. Kaynayan fren hidroliği, frenlere basınç uygulayamaz. Fren balatalarının üzeri sırla kaplanarak kayganlaşır. Bu durumda frene bastığınızda aracı durdurmak zorlaşır. Bir müddet boyunca normal olarak frene basmak balataları temizler ve frenlerin gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

  El freninin kaç kademe çekili olduğu da frenlerin hasar görmesinde rol oynayan bir diğer faktördür. Sadece birkaç diş çekili ise balatalar çok az zarar görür. Fakat son dişe kadar çekilmişse frenleriniz daha geniş çaplı bir hasara maruz kalır.

   

  Önden Çekişli ve Arkadan İtişli Araçlar Arasındaki Fark

  Aracınızın önden çekişli veya arkadan itişli olması, el freni çekiliyken aracın hareket edip etmeyeceği konusunda önemli fark yaratır. Önden çekişli bir araçta tekerlekler dönmeyebilir. Araç hareket etse bile muhtemelen lastiklerin sürüklenmesi gerekir ki, bu da bir sorununuz olduğunu açıkça gösterir.

  Fakat arkadan itişli bir araçta el freni çekiliyken araç kolayca hareket edebilir. Sorunu farketmeden uzun süre yola devam edebilirsiniz. Bu şekilde uzun süre aracı kullanmak, fren bileşenlerinin erken yıpranmasına ve hatta tekerlek yataklarına bile zarar verebilir.

  El frenini indirdikten sonra, fren pedalının süngerimsi olduğunu hissederseniz, fren hatlarında hava olmadığından emin olmak için fren hidrolik sıvısını kontrol etmelisiniz.

  Fren balataları da aşırı ısınma ve sürtünme nedeni ile bitmiş olabilir. Frene bastığınızda pedal aşağı düşüyorsa ve sürtünme tarzı bir ses geliyorsa balataları değiştirmeniz gerekmektedir.

   

  El Freni Çekiliyken Yola Çıkmanın Sonuçları


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarZahide :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 08-07-2020

   "Merhaba ben 4 km falan el freni çekik gitmiştim daha sonra arabadan kötü bir koku geldi ve bugün çalıştırdım marş zor basıyor. Bu etkiler mi acemi şoförüm?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»

  Emer Alternatif Yakıt SistemleriEmer Alternatif Yakıt Sistemleri

  Bir Westport Fuel Systems şirketi olan Emer, motorlar için yüksek performans, güvenlik ve konfor sunan, altern...»

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»


  564