• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Emme Manifoldu Akış Kontrol Valfi (IMRC Valfi) Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Emme Manifoldu Akış Kontrol Valfi (IMRC Valfi) Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 06-09-2021

  Emme manifoldu akış kontrol valfi (IMRC valfi) nedir? Değişken yollu emme manifoldu nasıl çalışır? IMRC valfi arıza belirtileri nelerdir?....

  Aracınızda, havayı silindirlere dağıtan bir emme manifoldu bulunur. Klasik tasarımların sabit bir uzunluğu ve genişliği vardır. Daha yeni araçların bazılarında değişken yollu emme manifoldları kullanılır. Bu sistem, Emme Manifoldu Akış Kontrol Sistemi (Intake Manifold Runner Control System / IMRC) olarak da adlandırılır. Bu tasarımda bulunan emme manifoldu akış kontrol valfi (IMRC valfi) sayesinde manifold borularının uzunluğu değiştirilebilir.

  Değişken Yollu Emme Manifoldu Nasıl Çalışır? IMRC Sistemi

  Değişken Yollu Emme Manifoldu Nasıl Çalışır?

  IMRC valfini daha iyi anlayabilmeniz için tipik bir değişken yollu emme manifoldunun nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu sistem, emme manifoldu hava geçiş kanallarının uzunluğunu değiştirir. Hava geçiş kanallarının uzunluğunun değiştirilmesi, motorun çalışmasına ince ayar çekerek daha performanslı çalışmasını sağlar. Yüksek motor devirlerinde manifold kanallarının kısa olması, hava akışını arttırarak daha fazla beygir gücüne katkıda bulunur. Düşük devirlerde ise manifold kanalları uzayarak daha fazla tork ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlar. Özetle, silindirlere giden hava akışı kısa ve uzun yoldan olmak üzere motor devrine göre belirlenir.

  Günümüzde kullanılan birçok değişken yollu emme manifoldu tasarımı vardır. Bu sistemlerin çoğunda hava geçiş kanallarının uzunluğunu değiştirmek için manifold içinde kanatlar veya kelebek vanalar kullanılır. Elektrikle veya vakumla çalışan bir aktüatör bu kanatları kontrol eder. Vakumla çalışan sistemlerde, aktüatöre vakum sağlayan bir solenoid bulunur. Kanatların görevi hava akışının yönünü uzun veya kısa olarak değiştirmektir. Sistemin çalışması oldukça basittir. Kanat açıldığında, hava kestirme bir yoldan silindirlere gider. Kapandığında ise yol uzar. Bazı araçlar, hava akış kanalının bir kısmını bloke ederek farklı strateji yöntemleri kullanır.

  Kanatları kontrol eden aktüatör ise güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) tarafından kontrol edilir. Aktüatörün mevcut konumu sensörler veya bir anahtar / şalter vasıtası ile PCM'ye bildirilir. Ayrıca PCM, diğer motor yönetim sensörlerinden (örneğin gaz kelebeği konum sensörü) aracın çalışma koşullarına ilişkin veriler toplar. Bu veriler sayesinde PCM, sistemin çalışması ile ilgili doğru kararlar verir.

  Değişken Yollu Emme Manifoldu Nasıl Çalışır?

  Emme Manifoldu Akış Kontrol Valfi Nedir?

  Emme manifoldu akış kontrol valfi, genellikle IMRC aktüatörü olarak bilinir. Ancak bazı üreticiler, aktüatörü kontrol eden solenoidi tanımlamak için bu ifadeyi kullanır.

  Temel olarak IMRC valfi, emme manifoldunun içindeki kanatları açıp kapatan sistemin parçasıdır. Sistem düzeneğine bağlı olarak, motorda bir tane veya birden fazla IMRC valfi bulunabilir.

  Otomobil üreticisine bağlı olarak IMRC valfi, birçok farklı isim de adlandırılabilir. Örneğin bu parçaya Ford "Emme Manifoldu Akış Kontrol Valfi" derken, Chrysler "Emme Manifoldu Ayar Valfi" diyor. İsmi ne olursa olsun temel olarak görevi aynıdır.

   

  IMRC Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Arızalı bir IMRC valfi, sistemin çalışması ile ilgili birkaç soruna neden olabilir:

   

  Arızalı IMRC Valfi İle Sürüş Mümkün Müdür?

  Teknik olarak evet. Arızalı bir IMRC valfi ile aracı kullanabilirsiniz. Ancak buna uzun süre devam etmemelisiniz. Bazı durumlarda arızalı IMRC valfi, emisyon değerlerinin artmasına ve katalitik konvertörün zarar görmesine yol açabilir. Bu yüzden arızayı erken ele almak iyi bir fikirdir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»


  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»


  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»


  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»