• 22-05-2024
  • 0 dak
  • 164
  • 0

FBR ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)

FBR ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) aracın orjinal beynindeki ateşleme ve çalışma sistemini kopyalayıp benzin değerlerine göre aracın LPG ve CNG ile çalışmasını sağlayan parçadır.

Farklı araç motorları için farklı modelleri bulunur. Tüm sistemi kontrol ederek yönetir. Sensörlerden iletilen basınç, sıcaklık değeri, hava yoğunluğu vb. verileri milyarda bir sapma ile işleyerek hafızasında bulunan parametreler ile karşılaştırır ve ateşleme zamanlamasını, gerekli yakıt miktarını, turbo basıncını ve emisyon değerlerini işleyerek gerekli görevleri yerine getirir.

Aracın benzin ECU'sunda ki tüm bilgiler LPG ECU'suna kopyalanır. Aracın benzinde çalışmasında bir sorun varsa LPG'de de farklı sorunlar görülebilir.

Modern bir ECU, 32 bitlik ve 30-40 Mhz hızında çalışan bir işlemciye sahiptir. Alışık olduğumuz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında çok basit görünebilir. Ancak bu mikroişlemciler sadece motor işletimi için optimize edildiklerinden saniyede 2-3 GB.lık veri işleyebilme imkan ve kabiliyetine sahiptirler.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.