• 6 dak
 • 1304
 • 4

Torqmax Dizel LPG Sistemi

Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kısılarak yerine LPG püskürtülür. Bu sayede dizelin %100 e yakın bir oranda yanması sağlanırken (örneğin common rail motorlarda dizel yakıtın %85 verimli olarak yakılır), yanmayan yakıt ise egzos gazları ile beraber dışarı atılır. Bu verimsiz yanmayı gösteren en iyi örnek dizel araçta aniden tam gaz yapıldığında ortaya çıkan siyah dumandır.

Dizel-LPG karışımı ile yakıtı daha verimli yakmak yanma verimini arttırdığından aracın motorundan daha yüksek güç ve tork alınmasını sağlar. Bu elde edilen güç ve azaltılan dizel yakıt oranı sebebiyle ve LPG nin daha ucuz bir yakıt olmasından kaynaklanan tasarruf elde edilir.

Bu iki yakıtın karışımı ayarlanırken motor çalışma şartları göz önünde bulundurulur. Örneğin araç rölantide çalışırken %100 dizel yakıtla çalışır, sürücü gaz pedalına bastığı anda karışım oranları değişmeye başlar.

Torqmax Dizel LPG Sistemi

Geliştirdiğimiz bu sistem yüksek teknolojisi sebebiyle aracın ECU su tarafından fark edilmez ve bu sebeble arıza lambasını yakmaz, diğer elektronik aksamı etkilemez.

Yüksek teknolojisi sebebiyle sistemden kaynaklı herhangi bir arıza oluşursa (örneğin sistemin ECU sunun bir kablosunun kopması gibi), bunu fark ederek devre dışı kalır ve sistemin takıldığı araç %100 dizel yakıtını kullanarak yola devam eder. Sistem sürücüyü bir sinyalle arıza olduğunu bildirir.

Geliştirilen yazılımın hassaslığı nedeniyle Torqmax sistemi kaynaklı olmayan aracın kendi motorundan veya komponentlerinden oluşan bir motor arızası oluşursa sistem bu hayati arızaları fark ederek devre dışında kalır ve sürücüyü uyarır. Örneğin: motor suyu hortumlarından birinin aniden koparak suyun boşalması veya herhangi bir sebeple motor içinde aşırı yüksek ısı oluşumu gibi.

Torqmax Dizel LPG Sistemi'nin mekanik aksamında kullanılan malzemeler, tüm LPG sistemleri ile uyumlu olup yedek parça sorunu yaşanmaz, herhangi bir benzinli LPG montajı yapan servisten temin edilebilir.

Sistem ilk çalışmada motor sıcaklığı belirli bir dereceye kadar devreye girmez. Gerekli sıcaklığa ulaşıldıktan sonra otomatik olarak devreye girer ve uyarı sesiyle devreye girdiğini belli eder.

Torqmax sistemine sahip bir dizel aracın LPG'si yolda giderken bittiğinde sistem otomatik olarak kapanır. Sürücü sesle uyarılarak yakıtın bittiği bildirilir, araç orijinal fabrika ayarlarıyla %100 dizel yakıt kullanarak yola devam eder.

Sistemimiz 2 yıllık AR-GE çalışması sonucunda ortaya çıkmış olup şu an için tüm Common Rail Dizel Motorlara uygulanabilmektedir. Öncelikli olarak halk otobüslerine montaj edilmiş olup ilerleyen günlerde kamyon-TIR gruplarına da montaj yapılacaktır.

Bayilik görüşmelerinde bulunulmuş olup yakında Türkiye’nin her ilinde sistemimizin montajına başlanacaktır. Sistemle ilgili gerekli evraklar alınmış olup montaj yapılacak aracın ruhsatına işlenmesinde herhangi bir engel yoktur.

Sistemimizi CNG (doğalgaz) dönüşümlü araçlarla kıyaslarsak;

 • Menzil sorunu yoktur, LPG bulunabilirliğinin tartışılmaz olması ve herhangi bir sebeple LPG alınması unutulduğunda dahi araç orijinal haline dönerek, dizel yakıtıyla yola devam etmektedir.
 • Montaj süresi maksimum 1 gündür. Aracın orijinal yapısını bozmaz.
 • Çift yakıtın doğası gereği araçta yüksek çekiş gücü elde edilir. Yapılan testlerde aracın ayarlarına ve çalışma şartlarına bağlı olarak aynı yolda bir veya iki vites daha yüksek yol alabildiği görülmüştür.
 • Teknolojisi ve basit dizaynı sebebiyle CNG sistemlerinin yaklaşık üçte te biri fiyatına montaj yapılmakta ve dolayısıyla harcanan bedelin geri dönüşü çok daha kısa sürmektedir.
 • Sistemin herhangi bir parçası arızalandığında herhangi bir LPG sisteminin parçaları kullanılarak sistem tamir edilebilir, parça bulma bekleme sıkıntısı yaşanmaz.
 • Çift yakıt kullanılması dolayısıyla ağır ve çok yer kaplayan CNG tankları yerine 50lt ile 150 lt tanklar arasında seçim yapılarak araca ekstra yük binmez, araçta aşırı tadilat gerektiren tank montajına gerek yoktur.
 • Sistemimiz dizel motorun belirli sensörlerinden gelen bilgileri değerlendirip orijinal değerlerinin dışına çıkmadan değiştirerek dizel yakıtı kısarak, yerine gaz püskürtülmesini sağlar. Bu nedenle CNG sistemlerindeki gibi ağır motor revizyonları, motor ateşleme buji sistemleri gibi detaylı işlemlere gerek duymaz.

Neden Torqmax?

Firmamızın geliştirmiş olduğu elektronik sistem sayesinde artık Common Rail sistemine sahip dizel motorlara da LPG yi yakıt olarak kullanmak mümkün olmaktadır. Geliştirdiğimiz sistem Hibrid (Hybrid) bir sistem olmakla birlikte araca sağlayacağı avantajlar şu şekildedir:

 • Dizel yakıtı normal bir motorun aksine tamamıyla yanmakta (normal bir dizel motorda %80 i verimli kullanılmaktadır.), bu sebeple egzoz gaz sıcaklıklarında ve NOx gazlarında düşük değerler ve dizel motorda görülen siyah duman atma ortadan kalkar.
 • Emisyon değerleri düşer.
 • Ortalamada mali açıdan %25 tasarruf olmakla birlikte ağır yük altında çalışan araçlarda bu oran %35 değerine kadar çıkmaktadır.
 • Doğal olarak Dizelin tutuşmasında etkili rol oynayan LPG sayesinde aracın motor gücünde %30+ artış olmaktadır.
 • Daha az dizel yakıt kullanılması, dizelin tamamının yanması ve LPG nin gaz olması sebebiyle motor yağı temiz kalmakta ve ömrü artmaktadır.
 • Montaj ve kit masraflarını harcanan yakıta bağlı olarak kısa sürede sizi kara geçirir.
 • Motor daha sessiz çalışmakta ve gaz tepkilerinin artmasında dolayı, motor karakteristiğinde çok daha seri hızlanma, aşırı yük ve yokuş çıkışlarında yüksek performans elde edilir.
 • Sistem hibrid olmasından dolayı CNG ye göre daha uzun menzil ve maliyet açısından diğer sistemlerin 3 te 1 i fiyatında olmakta. Bu nedenle kendini amorti etmesi araca ve tüketimine bağlı olarak 3 ila 9 ay arasında değişmektedir.
 • Sistemin motora müdahalesi olmadığından dolayı montajı araç cinsine bağlı olarak maksimum 1 gün sürmektedir.
 • Sistemin parçaları universal olup her LPG montajı yapan servislerde bulunabildiğinden parça sorunu yaşanmaz.

Torqmax, tüm Common Rail dizel motorlar için uygun olup, montaj esnasında aracın elektrik sistemine müdahale etmez bundan dolayı arıza lambası yanması olasılığı yoktur. LPG yakıtın bitmesi veya herhangi bir arıza durumunda araç orijinal haline geri döndüğünden dolayı, aracın LPG sistemi sebebiyle yolda kalma ihtimali bulunmamaktadır.

Torqmax, Türkiye yol şartlarında test edilmiş, verilen değerler bu testler sonucunda ortaya çıkmıştır.

4 Yorum

Avatar
Oto Tasarruf
22-11-2021 | Ankara

Rahmi Özkal, bu ürün büyük ihtimalle piyasadan kalktı. Bursa'da Vikars ile ortak girişimdi ve otobüslerde kullanılıyordu diye biliyorum.

Avatar
Rahmi Özkal
22-11-2021 | Aydın

Bu ürün montajını nerede kime yaptırabilirim ? Teşekkürler.

Avatar
Burak
25-11-2020 | Ankara

Aracıma 1.9 dizel aracıma taktırmak istiyorum. Ankara'da taktırma yapabileceğim bir yer var mı?

Avatar
Hüseyin
05-01-2020 | İstanbul

Merhaba 3000 motor aracıma düşünüyorum bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.