• 17-03-2022
  • 4 dak
  • 4486
  • 0

Frene Basınca Arabanın Sağa Sola Çekmesinin Nedenleri

Frene basınca araba neden sağa veya sola çeker? Fren pedalına basıldığında arabanın bir tarafa doğru çekmesinin sebepleri nelerdir?

Frenler, aracınızın en önemli güvenlik sistemidir, bu nedenle düzgün çalışmaları hayati önem taşır. Bir aracın fren sisteminde bir arıza meydana geldiğinde, bariz belirtiler ortaya çıkar ve genellikle bunlar kolaylıkla fark edilir.

Çoğu sürücünün yaşadığı en yaygın fren arızalarından biri, fren pedalına basıldığında aracın sağa veya sola çekmesidir. Arabanın hangi tarafa çektiği genellikle önemli değildir, bu her iki tarafa da olabilir. Nadir durumlarda, araba sağa çekerken birden diğer tarafa doğru çekmeye başlayabilir.

 

Araba Neden Sağa veya Sola Çeker?

Aracınızın fren pedalına basıldığında sadece bir tarafa (sağa veya sola) çekmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 

1. Sıkışmış Fren Kaliperleri

Sağa veya sola çeken bir arabanın en yaygın nedenlerinden biri arızalı bir kaliperdir. Kaliper, aracı durdurmak için hidrolik fren sistemi tarafından çalıştırılan ve fren balatalarına basınç uygulayan parçadır. Genellikle, disk fren tertibatına sahip araçların tüm tekerleklerinde bulunur. Bazı araçların yalnızca ön tekerlekleri disk, arka tekerlekleri kampanadır. Bu nedenle, bu araçların yalnızca ön tekerleklerinde kaliper vardır. Kaliperlerden biri sıkışırsa araç o tarafa doğru çekmeye başlar. Bu durumda kaliperin değiştirilmesi veya onarılması gerekir.

 

2. Fren Hortumunun Çökmesi

Diğer bir neden ise, çökmüş veya büzüşmüş fren hortumudur. Hortumu kontrol ettiğinizde dışarıdan iyi gibi görünebilir ancak içteki astar bir kısıtlamaya neden olabilir. Bu sorunu teşhis etmenin tek yolu, fren pedalına bastığınızda aracın verdiği tepkidir. Genellikle, çökmüş bir fren hortumu, fren pedalına bastıktan sonra aracın birkaç saniye çekmesine neden olur ve ardından araç normale döner. Nadir durumlarda, hidrolik sıvıyı kalipere gönderir ancak bu sıvı ana silindire geri dönemez. Bu da, kaliperin sıkışıp kalmasına ve aracın sürekli çekmesine yol açar.

 

3. Aşınmış Fren Balataları

Normalde aynı aks üzerindeki sağ ve sol fren balataları aynı oranda aşınır. Ancak, herhangi bir nedenden dolayı (örneğin: sıkışmış bir fren kaliperi nedeniyle) eşit olmayan şekilde fren balatası aşınması varsa, araç bir tarafa doğru çekmeye başlar. Bunun nedeni, frene basıldığında, bir taraftaki balatanın aşınan balataya oranla daha iyi frenleme yeteneğine sahip olmasıdır.

 

4. Aşınmış Süspansiyon Parçaları

Frenleme esnasında aracınızın ağırlığı değişir ve bu sırada süspansiyon sistemi önemli bir rol oynar. Süspansiyon parçaları arızalandığında, aracınız bir tarafa doğru çekmeye başlar ve aracın kontrolü zorlaşır. Süspansiyon sistemi, mafsallar, salıncaklar, amortisörler ve zaman içinde aşınabilen burçlardan oluşur. Bu parçaların zamanla aşınması veya ayarlarının bozulması normaldir. Aracınızın periyodik bakımını düzenli olarak yaptırarak böyle sorunların önüne geçebilirsiniz.

 

5. Eşit Olmayan Lastik Basınç Oranları

Bu neden esas olarak hızlanma veya seyir sırasında daha belirgin ortaya çıkar. Aynı akstaki lastiklerden birinin basıncı diğerinden önemli ölçüde düşükse, arabanız doğal olarak o tarafa doğru çekecektir. Bu sorun daha çok ön lastiklerde fark edilir. Bunun nedeni, düşük hava basıncının o lastiğin çapını ve hızını etkili bir şekilde değiştirmesidir. Arabanız, sürüş ve frenleme sırasında hafifçe o tarafa yönelme eğiliminde olacaktır.

 

6. Arızalı Tekerlek Yatağı

Tekerlek yataklarından biri aşırı gevşekse ve çok fazla boşluk içeriyorsa, fren disklerinin kaliper ve balatalar ile hizasının bozulmasına neden olabilir. Bu da, frenleme esnasında balataların diskler ile temasını azaltarak, aracınızın bir tarafa çekmesine neden olur.

 

7. Uyumsuz ve Kalitesiz Fren Balataları

Fren balatalarında kullanılan malzeme kalitesi, sürtünme katsayısı üzerinde önemli rol oynar. Bu nedenle, fren balatalarını değiştirirken aracınıza uygun ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Balatalar her zaman çift (ön veya arka) olarak değiştirilmeli ve her ikisi de aynı marka olmalıdır. Aksi taktirde, biri diğerinden daha fazla frenleme gücüne sahip olacak, bu da aracın bir tarafa çekmesine neden olacaktır.

 

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.