• 24-03-2022
  • 4 dak
  • 11058
  • 1

Gaz Kelebeği ve Emme Manifoldu Neden Yağlanır?

Gaz kelebeği neden yağlanır? Emme manifoldu neden yağlanır? Hava giriş sistemine yağ girmesinin nedenleri nelerdir?

Motorun ana bileşenleri, karterin ve silindir kapaklarının içine yerleştirilmiştir. Bu alanlar birbirine bağlıdır ve dışarıdan kapatılmıştır. Motor çalışırken, silindirlerde oluşan yüksek basınç, yanıcı gazların piston segmanlarından geçerek karterin içine girmesine neden olur. Buna "üfleme" denir.

Üfleme, uzun kilometreler yapmış eski araçlarda kaçınılmaz ve normal bir problemdir. Yeni ve düşük kilometreli araçlarda böyle bir sızıntının meydana gelmesi nispeten nadir görülür. Eski model bir arabanın piston segmanlarının aşınması, sızıntıların da artmasına neden olacaktır. Karter herhangi bir şekilde havalandırılmazsa, üfleme oradaki basıncı hızla artıracaktır. Bu durum, çok geçmeden motorun çeşitli conta ve keçelerinden yağ sızıntısına neden olur. Bu işlem esnasında oluşan buharlar, hava-yakıt karışımında asılı duran, mikroskobik ince yağ damlacıkları içerir.

Otomobil üreticileri, 1960'lardan beri pozitif karter havalandırma (PCV) sistemlerine sahip araçlar üretmektedir. PCV sistemi, yanmamış gazları karterden çıkarmak ve uygun koşullar oluştuğunda bunları tekrar emme manifolduna göndererek yakılması için tasarlanmıştır. PCV sistemi, bu buharları iki yere verir: hava filtresi ile gaz kelebeği gövdesi arasındaki hava giriş borusu ve gaz kelebeği gövdesi ile emme supapları arasındaki emme manifoldu.

Ayrıca Bakınız: PCV Valfi Nedir? PCV Valfi Arızası ve Belirtileri

PCV valfi, silindirlere giden hava-yakıt karışımı ve yanma süreci üzerindeki etkisini en aza indirmek için üfleme akış hızını düzenler. Bazı otomobillerde, PCV sistem boruları hava filtresindeki bir bağlantı noktasına açılır. Bu tip sistemlerde, hava filtresinin yağlanması PCV sorunlarından kaynaklanabilir.

Ayrıca Bakınız: Hava Filtresi Neden Yağlanır?

Motorun girişindeki PCV bağlantıları dışında, yağın emme sistemine yanlışlıkla girmesi için başka bir kaynak yoktur.

 

Gaz Kelebeği ve Emme Manifoldu Yağlanma Nedenleri

Gaz kelebeği gövdesinin yukarı akışındaki hava giriş borusunda, gaz kelebeği gövdesi valfinde ve çevreleyen muhafazada veya emme manifoldunda yağlanma görülürse, PCV sistemini kontrol etmelisiniz. Bununla birlikte, emme manifoldunda hafif bir yağ tabakası görürseniz, bu kaçınılmaz bir durumdur ve endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, yağ veya su birikintileri görürseniz, aracınızı vakit geçirmeden bir tamirciye kontrol ettirmeniz gerekir.

Emme manifoldunda veya gaz kelebeğinde yağ varsa, araştırılacak ilk kısım PCV valfidir. Arızalı bir PCV valfi, motor yağını sistem borularından hava giriş borusuna, ardından gaz kelebeği gövdesine ve emme manifolduna zorlayan aşırı sistem basınçlarına neden olur. İleri vakalarda, aracınızın egzozundan aşırı duman çıkabilir. Böyle bir durumda, OBD2 donanımlı araçlarda bir arıza kodu ayarlanır. P053A, P053C, P053E, P0171 ve P0174 gibi kodlar PCV valf sorunlarından kaynaklanabilir.

Yağın emme manifolduna ulaşmasının bir sonraki olası nedeni, yağ borularında veya geçitlerinde tıkanmadır. Motor yağını düzenli olarak değiştirmezseniz, yağ kanallarında pislikler toplanır ve geçitler tıkanır. Yönlendirme esnasında, sistem borularından herhangi biri tıkanırsa veya sıkışırsa, motor yağı hava giriş borusuna veya emme manifolduna zorlanır. Bu sorundan şüpheleniliyorsa, tıkanmış boruların temizlenmesi gerekir.

250 bin kilometrenin üzerinde yol yapmış motorlarda aşırı üfleme belirtileri görülebilir. Üfleyen bir motor çeşitli performans sorunlarına yol açar. En yaygın olanları, motor devrinde düzensizlikler, zor çalışma, egzozdan duman atma ve motor gücünün düşmesidir. Nadiren de olsa, gaz kelebeği gövdesine ve emme manifolduna yağ sızıntılarına yol açabilir. Bu durumda yapılabilecek tek onarım seçeneği motorun rektefiye edilmesidir.

 

Bu Sorun Ne Kadar Ciddi?

Genel olarak, bu sorun motorun çalışmamasına neden olmaz. Ancak, yanma odalarına fazla yağın sızması motorun teklemesine, bujilerin kirlenmesine, supaplarda aşırı karbon birikmesine ve motor gücü kaybına neden olabilir. Tüm bunlar, aynı zamanda motor veriminin düşmesine ve yakıt kullanımının artmasına neden olacaktır.

 

Yağın Hava Giriş Sistemine Girmesi Nasıl Önlenir?

Motor yağını hava girişinden, gaz kelebeği gövdesinden ve emme manifoldundan uzak tutmanın tek yolu PCV sisteminin düzgün çalışmasıdır. PCV sisteminin temiz kalmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için:

  • - Motor yağını ve yağ filtresini düzenli aralıklarla değiştirin.
  • - Yüksek kaliteli bir yağ markası tercih edin. Tüm motor bileşenlerinin maksimum verimliliği için %100 sentetik motor yağlarını seçin.
  • - Her bakım aralığında mutlaka hava filtresini de değiştirin.

1 Yorum

Avatar
Ali Kandemir
26-12-2023 | Erzincan

Tiguan aracım uzun zamandan beri yüksek devirde iken serbest sürüş moduna geçince frenleri tuttuğu halde fren servosu arıza lambası yanıyordu. Hava hortumları, sensor ve tesisat değişti çözülmedi. En son sorunun manifold ve gazları motora taşıyan borunun yağlanmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Bu durumu yaşayanları bilgilendirmek istedim.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.