• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0273 Arıza Kodu - Silindir 5 Enjektör Devresi Düşük

  P0273 Arıza Kodu - Silindir 5 Enjektör Devresi Düşük

  Tarih: 24-03-2022

  P0273 arıza kodu nedir? Silindir 5 Enjektör Devresi Düşük arızası açıklaması nedir? P0273 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0273 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0273 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0273 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM), 5 numaralı silindirdeki yakıt enjektöründen araç üreticisi tarafından belirtilen parametrelerden daha düşük bir voltaj sinyali tespit ettiğini gösterir.

  Modern otomobillerde karbüratörlerin yerini yakıt enjektörleri almıştır. Motor silindirleri karbüratöre farklı uzaklıktadır, bu nedenle silindirlere aynı yakıt karışımını gönderemezler. Çözüm olarak çift boğazlı karbüratörler geliştirilse de, karbüratörlere ayar çekmek zordur ve ustalık gerektirir.

  Yakıt enjektörleri, çok daha hassas çalışan bileşenlerdir. Yakıt akışı, bir yay tarafından kontrol edilir ve ince bir sis halinde silindirlere enjekte edilir. Tüm silindirlerin üzerinde birer yakıt enjektörü bulunur. Enjektör zamanlaması, bir kontrol modülü tarafından elektronik olarak yönetilir.

  P0273, 5 numaralı silindirin yakıt enjektöründe bir arıza meydana geldiğini gösterir. Bu tür bir sorunu mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek ve onarmak önemlidir. Arızalı bir yakıt enjektörü, PCM'ye hatalı sinyaller göndererek motorun düzgün çalışmasını etkiler. Enjektör, istenen yakıtı püskürtemezse, motor "fakir" çalışır ve teklemeler meydana gelir. Bundan, oksijen sensörleri de etkilenir ve PCM'yi uyarmak için bir sinyal gönderir. PCM, karışımı zenginleştirmek için daha fazla yakıt göndermeye çalışır. Bu da, silindirdeki sıcaklığı yükseltir ve ateşleme zamanlamasını etkileyerek motor vuruntusuna neden olur. Ardınan, vuruntu sensörü devreye girer ve PCM'ye ateşleme zamanlamasını geciktirmesi için bir sinyal gönderir. Zamanlama gecikirse, özellikle hızlanma esnasında aracın gücü azalır. Yakıt tüketiminin de artmasıyla birlikte bir dizi performans sorunu ortaya çıkar. Tüm bunlardan, motor bileşenleri önemli ölçüde zarar görebilir.

   

  P0273 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0273 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0273 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0273 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0273 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu arıza kodunu onarırken yapılan en yaygın hata, enjektör devresinde bir hasar olup olmadığını kontrol etmeden enjektörü değiştirmektir.

  P0273 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

  Tamirciniz, önce 5 numaralı silindirdeki yakıt enjektörünü bularak bu sorun kodunu teşhis etmeye başlayabilir. Ardından, yakıt enjektörünü ve kablolarını hasarlara karşı kontrol etmelidir. Herşey normalse, üreticinin tavsiye ettiği prosedürü kullanarak yakıt enjektörünü test etmelidir. Bu test, yakıt enjektörü içindeki geri dönüş yayının arızalı olup olmadığını gösterecektir. Enjektör arızalı ise değiştirilmesi gerekir. Bu iki test gerçekleştirildikten sonra bir sorun bulunamazsa, PCM kontrol edilmelidir.

   

  P0273 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu arıza kodu, motorun yetersiz çalışmasına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilmelidir. Bu arıza kodunun neden olacağı bir tekleme durumu ile aracınızın performansı önemli ölçüde düşebilir.. Aracın daha fazla hasar görmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede teşhis edilip onarılması önerilir.

  Her yağ değişiminde yakıt sistemi temizliği yapmak, bu tip arıza kodlarını önlemeye yardımcı olabilir. Yakıt sistemi temizliği, nispeten ucuzdur ve yapılması sadece bir saat sürer. Bu hizmet aynı zamanda aracınızın yakıt ekonomisini de artırabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»


  Gasitaly LPG SistemleriGasitaly LPG Sistemleri

  Gasitaly Srl dünyanın LPG ve CNG otogaz dönüşüm piyasasında önde gelen İtalyan merkezli bir firmadır. Yenilikç...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»


  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»