• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0294 Arıza Kodu - Silindir 12 Enjektör Devresi Düşük

  P0294 Arıza Kodu - Silindir 12 Enjektör Devresi Düşük

  Tarih: 24-03-2022

  P0294 arıza kodu nedir? Silindir 12 Enjektör Devresi Düşük arızası açıklaması nedir? P0294 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0294 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0294 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0294 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM), 12 numaralı silindirdeki yakıt enjektöründen araç üreticisi tarafından belirtilen parametrelerden daha düşük bir voltaj sinyali tespit ettiğini gösterir.

  Modern otomobillerde karbüratörlerin yerini yakıt enjektörleri almıştır. Motor silindirleri karbüratöre farklı uzaklıktadır, bu nedenle silindirlere aynı yakıt karışımını gönderemezler. Çözüm olarak çift boğazlı karbüratörler geliştirilse de, karbüratörlere ayar çekmek zordur ve ustalık gerektirir.

  Yakıt enjektörleri, çok daha hassas çalışan bileşenlerdir. Yakıt akışı, bir yay tarafından kontrol edilir ve ince bir sis halinde silindirlere enjekte edilir. Tüm silindirlerin üzerinde birer yakıt enjektörü bulunur. Enjektör zamanlaması, bir kontrol modülü tarafından elektronik olarak yönetilir.

  P0294, 12 numaralı silindirin yakıt enjektöründe bir arıza meydana geldiğini gösterir. Bu tür bir sorunu mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek ve onarmak önemlidir. Arızalı bir yakıt enjektörü, PCM'ye hatalı sinyaller göndererek motorun düzgün çalışmasını etkiler. Enjektör, istenen yakıtı püskürtemezse, motor "fakir" çalışır ve teklemeler meydana gelir. Bundan, oksijen sensörleri de etkilenir ve PCM'yi uyarmak için bir sinyal gönderir. PCM, karışımı zenginleştirmek için daha fazla yakıt göndermeye çalışır. Bu da, silindirdeki sıcaklığı yükseltir ve ateşleme zamanlamasını etkileyerek motor vuruntusuna neden olur. Ardınan, vuruntu sensörü devreye girer ve PCM'ye ateşleme zamanlamasını geciktirmesi için bir sinyal gönderir. Zamanlama gecikirse, özellikle hızlanma esnasında aracın gücü azalır. Yakıt tüketiminin de artmasıyla birlikte bir dizi performans sorunu ortaya çıkar. Tüm bunlardan, motor bileşenleri önemli ölçüde zarar görebilir.

   

  P0294 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0294 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0294 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0294 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0294 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu arıza kodunu onarırken yapılan en yaygın hata, enjektör devresinde bir hasar olup olmadığını kontrol etmeden enjektörü değiştirmektir.

  P0294 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

  Tamirciniz, önce 12 numaralı silindirdeki yakıt enjektörünü bularak bu sorun kodunu teşhis etmeye başlayabilir. Ardından, yakıt enjektörünü ve kablolarını hasarlara karşı kontrol etmelidir. Herşey normalse, üreticinin tavsiye ettiği prosedürü kullanarak yakıt enjektörünü test etmelidir. Bu test, yakıt enjektörü içindeki geri dönüş yayının arızalı olup olmadığını gösterecektir. Enjektör arızalı ise değiştirilmesi gerekir. Bu iki test gerçekleştirildikten sonra bir sorun bulunamazsa, PCM kontrol edilmelidir.

   

  P0294 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Araç çalışmaya devam edeceği için bu arıza kodunun onarılmasını ertelemek cazip gelebilir, ancak sorunu mümkün olan en kısa sürede ele almanız önerilir. Bir yakıt enjektörü düzgün çalışmadığında, motorun geri kalanının işlevinde değişikliklere neden olan bir zincirleme reaksiyon meydana gelir. Zamanla, diğer bileşenlerde daha fazla hasar meydana gelebilir.

  Her yağ değişiminde yakıt sistemi temizliği yapmak, bu tip arıza kodlarını önlemeye yardımcı olabilir. Yakıt sistemi temizliği, nispeten ucuzdur ve yapılması sadece bir saat sürer. Bu hizmet aynı zamanda aracınızın yakıt ekonomisini de artırabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»


  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»


  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»


  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir. İlk olarak vakumlu siste...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»