• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P1103 Arıza Kodu - Kütle Hava Akış Sensörü Aralıkta Ama Beklenenden Yüksek

  P1103 Arıza Kodu - Kütle Hava Akış Sensörü Aralıkta Ama Beklenenden Yüksek

  Tarih: 28-03-2022

  P1103 arıza kodu nedir? Kütle Hava Akış (MAF) Sensörü Aralıkta Ama Beklenenden Yüksek açıklaması nedir? P1103 arıza kodu nasıl düzeltilir? P1103 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P1103 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P1103 arıza kodu, kütle hava akış (MAF) sensöründen gelen voltaj sinyali üretici tarafından belirlenen sınırlar dahilinde ancak beklenenden daha yüksek olduğunda, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) tarafından ayarlanır.

  MAF sensörünün birincil görevi, motora giren havanın hacmini ve yoğunluğunu ölçmektir. Tüm modern MAF sensör tasarımları tipik olarak üzerinden hava geçtikçe elektrik akımı üreten bir ısıtma bileşeni kullanır. Sensörden geçen havanın yoğunluğu ile üretilen elektrik akımı doğru orantılıdır. Bununla birlikte, havanın hacmi ve yoğunluğu, nem, basınç ve ortam sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olduğundan, PCM uygun yakıt stratejisini hesaplamak için diğer sensörlerden gelen bilgileri de kullanır. PCM, gaz kelebeği konum sensörü, emme havası sıcaklık sensörü, motor soğutma suyu sıcaklık sensörü, barometrik basınç sensörü ve diğer sensörlerden gelen verileri de kullanarak MAF sensörü ile karşılaştırır. MAF sensöründen geçen hava akışı, belirli bir motor devri ve hızında belirli bir aralık içinde olmalıdır. Aksi taktirde PCM, stokiyometrik hava-yakıt karışımını sürdüremez, çünkü aşırı hava akış hızlarını telafi etme yeteneği sınırlıdır. Bir başka deyişle, PCM'nin yakıt enjektörlerine müdahale etme yeteneği sınırlıdır. Motora aşırı fazla hava girdiği taktirde, yakıt yetersiz kalacak, bu da fakir karışım sorununa neden olacaktır.

  PCM, düzeltemeyeceği fakir karışım durumunu önlemek için MAF sensörünü çok yakından izler. Sensörden gelen voltaj sinyali, önceden programlanmış maksimum izin verilen eşiğe yaklaştığında, PCM durumu etkili bir şekilde kontrol edemeyeceğini anlayacak ve P1103 arıza kodunu ayarlayacaktır. Bir başka deyişle, bu bir erken uyarı durumudur.

  P1103 arıza koduna yatkın araçlar arasında Ford, Jaguar, Lincoln, Mazda, Mercury, Oldsmobile ve Mercedes-Benz'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  Not: Bu kodun tanımı ve açıklaması üretici firmaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı araçlarda P1103 başka anlamlara gelmektedir. Bu nedenle, kodun teşhis ve onarım adımları farklıdır.

   

  P1103 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P1103 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P1103 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P1103 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P1103 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P1103 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

  Tamirciniz MAF sensörünü temizlemek için çıkarırken, kablolara zarar vermemeye özen göstermelidir. MAF sensörüne bağlanan kablolar çok hassastır ve kolayca kırılabilir.

   

  P1103 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P1103 arıza kodu, büyük olasılıkla aracın yakıt ekonomisini ve güç çıkışını etkileyerek gaz kelebeği tepkisinde bir azalmaya ve motorun tereddüt etmesine veya stop etmesine neden olacaktır. Bu kod, aracın güvenliğini etkilemediği için ciddi olarak kabul edilmez. Ancak, sürüş deneyimini etkileyerek sürücüye bazı rahatsızlıklar verebilir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede arızanın teşhis edilmesi ve onarılması gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»


  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir. Merk...»


  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»


  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir. Avrupanın alternatif ya...»


  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»