• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0759 Arıza Kodu - Vites Solenoidi “B” Aralıklı

  P0759 Arıza Kodu - Vites Solenoidi “B” Aralıklı

  Tarih: 30-03-2022

  P0759 arıza kodu nedir? Vites Değiştirme Solenoidi “B” Aralıklı açıklaması nedir? P0759 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0759 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0759 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0759 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), "B" vites değiştirme solenoidinde kesintili bir voltaj sinyali tespit ettiğinde tetiklenir. Bu koda başka vites solenoid kodları da eşlik edebilir.

  Bilgisayar kontrollü otomatik şanzımanlar, vites dişli oranlarını değiştirmek için, vites değiştirme solenoidleri kullanırlar. Otomatik şanzımanlarda tipik olarak A, B ve C olarak adlandırılan üç solenoid bulunur. "B" solenoidi ile ilgili arıza kodları P0755, P0756, P0757, P0758 ve P0759'dur.

  Şanzıman kontrol modülü (TCM) veya PCM tarafından yönetilen vites değiştirme solenoidleri, şanzıman sıvısını çeşitli hidrolik devrelere yönlendirerek, uygun zamanda şanzıman dişli oranını değiştirmek için kullanılır. Aracın hızı artıkça veya azaldıkça, vitesi kontrol eden solenoid, basınçlı sıvıyı uygun hidrolik devreye yönlendirir. Hidrolik devredeki basınç, tüm şanzıman bileşenlerinin uygun pozisyonlarını almasını sağlar. Farklı dişli kombinasyonlarının seçilmesi ile motor performansı en üst düzeye çıkarılır.

  PCM veya TCM, "B" vites değiştirme solenoidinde aralıklı / kesintili bir voltaj sinyali tespit ederse, P0759 arıza kodu ayarlanır. Sorunun ana nedeni elektriksel değil genellikle hidrolik sıvı akışını engelleyen pisliklerden kaynaklanan mekanik bir arızadır. Bu kod ayarlandığında, sürücüyü bilgilendirmek için gösterge panelinde motor arıza ışığı tetiklenir. Overdrive veya şanzıman uyarı lambası da yanabilir.

  P0759 arıza koduna yatkın araçlar arasında Ford, Nissan, Duramax, Mercedes-Benz, Saab, Kia, Mazda, Dodge, Lexus, Jeep, Hyundai ve Honda'nın çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0759 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P0759 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0759 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0759 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0759 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kodu onarırken yapılan en yaygın hata, gerekli tüm kontrolleri yapmadan vites değiştirme solenoidini değiştirmektir. Bir tamircinin solenoidle ilgili bir arıza kodunu teşhis ederken bakması gereken ilk şey, şanzıman sıvısının seviyesi ve durumudur. Aşırı kirliyse veya metal talaşları varsa şanzımanda ciddi dahili hasar olabilir. Şanzıman sıvısı temizse ve sızıntı yoksa, kablo demeti ve konektörler hasar ve korozyon belirtileri açısından dikkatlice incelenmelidir. Herhangi bir sorun bulunmazsa, üreticinin önerdiği test prosedürü izlenerek 2-3 vites değiştirme solenoidi test edilmelidir. Solenoid düzgün çalışıyorsa, hidrolik kontrol ünitesi, basınç düzenleme valfi veya şanzıman pompası gibi diğer bileşenler arızalı olabilir.

  P0759 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0759 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kodun ciddiyeti genellikle orta düzeyde başlar, ancak zamanında düzeltilmezse daha ciddi bir düzeye ilerleyebilir. Aracın sürülebilirliğini ciddi ankamda etkilenebilir. Şanzıman aşırı ısınabilir ve çeşitli vites değiştirme problemleri, hatta şanzımanın hiç vites değiştirememesi gibi durumlar gözlenebilir. PCM, arıza emniyet moduna girerse motor devri sınırlanabilir ve aracın sürülmesi tamamen zorlaşabilir. Aracın bu şekilde kullanılması yüksek onarım maliyetlerine neden olacağından, arızanın en kısa sürede tamir ettirilmesi önerilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»


  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»


  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»