• 25-05-2022
 • 5 dak
 • 1408
 • 0

P0533 Arıza Kodu Nedir? P0533 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0533 arıza kodu nedir? A/C Soğutucu Sıvı Basınç Sensörü “A” Devresi Yüksek Giriş arızası açıklaması nedir? P0533 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0533 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0533 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

P0533 arıza kodu, klima (A/C) gazı basınç sensörü "A" devresinden gelen voltaj sinyalinin çok yüksek olduğunu gösterir. Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) bu sorunu algıladığında P0533 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza lambasını etkinleştirir.

Klima sistemi yazın serin kalmanızı sağlar ve camlarınızı buğudan korur. Klima sistemi, basitçe, bir fan, radyatör ve kompresör sistemi kullanarak aracın içindeki sıcaklığı dışarı aktaran bir ısı pompası olarak tanımlanabilir. Bu ısı pompalama yeteneğinin anahtarı, bir dizi boru ve hortum aracılığıyla sistem boyunca dolaşan R-134a klima gazıdır. Klima sistemi, yüksek basınç tarafı ve alçak basınç tarafı olmak üzere ikiye bölünmüştür. Yüksek basınç tarafı kompresörde başlar ve genleşme valfinde biter. Alçak basınç tarafı ise genleşme valfinde başlar ve kompresörde biter. Yüksek basınç tarafı, yolcu kabinindeki ısıyı emer ve yolcu bölmesinin dışındaki kondansatöre göndererek bu ısıyı atmosfere bırakır. Ardından, klima gazı kompresöre geri dönerek çevrimi sürdürür.

Normal çalışma koşullarında, sistem tasarımına, atmosferik koşullara ve sürücü talebine bağlı olarak, klima gazı basıncı genellikle yüksek tarafta 190 psi ila 240 psi, alçak tarafta ise 20 psi ila 35 psi arasında değişir. PCM, kayış tahrikli klima kompresörünü çalıştırmak ve sistem performansını ölçmek için bir veya daha fazla klima gazı basınç sensörünü izler.

PCM, klima gazı basıncının çok düşük veya çok yüksek olduğunu algılarsa, kompresörü ve sistemin geri kalanını hasardan korumak için klimanın çalışmasını engeller. Klima gazı basınç sensörü veya "A" devresinden gelen voltaj sinyali PCM'nin beklediğinden aşırı yüksekse P0533 arıza kodu tetiklenir. Bu kodla birlikte diğer ilgili klima arıza kodları da (P0530, P0531 ve P0532) ayarlanabilir.

P0533 arıza koduna yatkın araçlar arasında Dodge, Ford, Jaguar, Jeep, Honda, Suzuki, Chrysler, Peugeot, Hyundai, Chevrolet, Mini, Mercedes-Benz, Kia ve Volkswagen'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

 

P0533 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0533 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • - Çok düşük seviyede veya aşırı fazla klima gazı
 • - Klima gazı basınç sensöründe açık veya kısa devre
 • - Arızalı veya sızdıran klima gazı basınç sensörü (sistemde 1 ila 4 arasında sensör bulunabilir)
 • - Arızalı klima fanları
 • - Hasarlı, kopmuş veya kısa devre yapan kablolar
 • - Arızalı, korozyona uğramış veya gevşek konnektörler
 • - Sistemde nem varsa, donabilir ve genleşme valfini tıkayabilir. Klima sistemi birkaç dakika düzgün çalışabilir, ardından aniden yüksek taraftaki basıncı artırarak aşırı basınç durumuna neden olabilir.

 

P0533 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

Bu kod göründüğünde karşılaşacağınız en büyük problem, klima sisteminin hiç çalışmamasıdır. Ayrıca motor arıza ışığı sürekli yanacaktır. Işık çok dert edilecek bir şey olmasa da, aşırı sıcaklarda klimasız gezinmek istemezsiniz.

P0533 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - Motor arıza ışığının yanması
 • - Klima sistemi düzensiz çalışabilir veya düzgün soğutmayabilir
 • - Klima sistemi hiç çalışmayabilir

Araca bağlı olarak, motor kontrol ışığı yanabilir veya yanmayabilir, çünkü P0533 emisyonla ilgili bir arıza kodu değildir, ancak sorun çözülene kadar klima çalışmayacaktır. Araca bağlı olarak, araç bilgi ekranında bir uyarı mesajı veya HVAC kontrol panelinde yanıp sönen bir A/C ışığı görebilirsiniz. Bazı araçlar, motor kapatıldığında sistemi sıfırlar ve bu sırada arıza kodu silinebilir. Araç tekrar çalıştırıldığında ve sürücü tarafından klima açıldığında, sistem genellikle kendini yeniden test eder. Aşırı basınç aşırı voltaj durumu hala mevcutsa, PCM klima kompresörünü yeniden kilitler ve arıza kodunu verir.

 

P0533 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0533 arıza kodu ve diğer klima kodları ile uğraşırken yapılan en yaygın hatalardan biri, sorunun klima gazı eksikliğinden kaynaklandığına inanmaktır. Sistemi baştan sona test etmeden ve arızanın gerçek nedenini bulmadan klima gazı eklemek asla iyi bir fikir değildir. Çok fazla klima gazının eklenmesi sistemin tamamen bozulmasına neden olabilir.

P0533 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 • - Klima gazının kontrol edilmesi ve gerekirse tamamlanması
 • - Klima fanlarının kontrol edilmesi ve gerekirse onarılması veya değiştirilmesi
 • - Arızalı klima gazı basınç sensörünün değiştirilmesi
 • - Hasarlı, kopmuş ve kısa devre yapmış kabloların değiştirilmesi veya onarılması
 • - Arızalı, korozyona uğramış, yanmış ve gevşek konnektörlerin değiştirilmesi veya onarılması
 • - Klima gazı kaçaklarının tespit edilmesi ve onarılması

 

P0533 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

Klima sistemindeki bir sorun genellikle acil değildir, ancak soğutma sistemine daha fazla zarar gelmesini önlemek ve klimanızın tekrar sorunsuz çalışmasını sağlamak için sorunun bir profesyonel tarafından incelenmesi iyi bir fikirdir. Klimanız çalışmıyorsa, kavurucu sıcaklıklarda araba ile gezinmek eğlenceli olmayabilir. Klimasız bir ortamda gerekenden fazla vakit geçirmek istemezsiniz.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.