• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0537 Arıza Kodu Nedir? P0537 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0537 Arıza Kodu Nedir? P0537 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 26-05-2022

  P0537 arıza kodu nedir? A/C (Klima) Evaporatör Sıcaklık Sensörü Devresi Düşük Giriş arızası açıklaması nedir? P0537 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0537 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0537 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0537 arıza kodu, A/C evaporatör (klima radyatörü) sıcaklık sensörü devresinde bir sorun olduğunu gösterir. Evaporatör sıcaklık sensörü, sistem voltaj verilerini güç aktarma sistemi kontrol modülüne (PCM) göndermekten sorumludur. PCM, bu verileri klima sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için kullanır. PCM, evaporatör sıcaklık sensöründen normal parametrelerin altında bir voltaj sinyali ile karşılaşırsa P0537 arıza kodu tetiklenir.

  Otomobillerdeki klima sistemi sıcaklık sensörü, klima radyatörünün kanatlarına monte edilir ve ince bir boru (kapiler) şeklinde tasarıma sahiptir. Klima radyatörünün sıcaklığı düştüğünde, borudaki basınç düşer, devre basıncı düşer ve PCM'ye gönderilen voltaj sinyali artar. PCM bunu bir sıcaklık değişimi olarak yorumlar ve kompresör kavramasını açıp kapatır. Bu voltaj dalgalanmaları referans sinyali ile çeliştiğinde bir arıza kodu kaydedilir. PCM'nin herhangi bir arıza kodunu ayarlaması ve motor arıza lambasını yakması için bu arızanın en az üç döngü boyunca devam etmesi gerekir.

  P0537 arıza koduna yatkın araçlar arasında Ford, Audi, Jeep, Mini, Suzuki, Dodge, Ram ve Chevrolet'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0537 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0537 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0537 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0537 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0537 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Öncelikle bir tarama aleti ile kodlar sıfırlanmalı ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için araç yeniden çalıştırılmalıdır. Kod geri dönmezse, bu ya belli zamanlarda ortaya çıkan bir arızadır veya kod yanlışlıkla ayarlanmıştır. Kod geri dönerse, klima sisteminin elektrikli bileşenleri görsel olarak incelenmelidir. Tüm kablolar, konnektörler, kablo demetleri, röleler ve sigortalar hasar açısından incelenmeli ve gerekirse değiştirilmelidir. Ardından klima gazının seviyesi kontrol edilmeli, gerekirse tamamlamalıdır. Sistemin alçak taraf basıncı çok fazla düşerse (- 25 PSI'nin altı) evaporatörün donmasına ve bir arıza kodunun ayarlanmasına neden olabilir. Böyle bir duruma arızalı bir genleşme valfi yol açabilir.

  Bu kontrollerin ardından, evaporatör sıcaklık sensörü incelenmelidir. Klima sistemi normal çalışıyorsa, evaporatör sıcaklık sensörünün elektrik konnektöründe bir direnç testi yapın (önce sensörün fişini çekin) ve değerleri fabrika özellikleriyle karşılaştırın, gerekirse sensörü değiştirin.

  Sensörde herhangi bir hasar yoksa, klima kontrol paneli kontrol edilmelidir. Herhangi bir bileşen değiştirildikten sonra, kodların geri gelip gelmediğini görmek için kodlar sıfırlanmalı ve araç yeniden çalıştırılmalıdır.

  P0537 arıza kodu onarılırken yapılan en büyük hata, OBD-II arıza kodu teşhis protokolüne uyulmamasıdır. Doğru, eksiksiz ve verimli bir düzeltme sağlamak için protokol her zaman adım adım izlenmelidir. Sistemde yeterli klima gazı olduğu halde, aşırı klima gazı eklemek daha fazla hasara neden olabilir.

  P0537 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0537 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0537 arıza kodunun tetiklendiği bir araç hala sürülebilir. Bununla birlikte, klima sistemi muhtemelen çalışmayacaktır. Sağlık veya konfor açısından klimaya ne zaman ihtiyaç duyulacağını asla bilemezsiniz. Benim gibi rahatlığa ve konfora değer veriyorsanız, bu sorunu hemen çözmeniz gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»


  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olara...»


  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»


  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»


  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»