• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Neden Kış Lastiği Takmalıyız?

  Neden Kış Lastiği Takmalıyız?

  Tarih: 30-12-2014

  Kış mevsimini iyice hissettiğimiz ve ilk karla tanıştığımız bugünlerde, araçlarımız ve kendi güvenliğimiz için kış lastiği olmazsa olmazlardandır.....

  Kış Lastikleri: Nedir ve neden kış aylarında onları kullanmanız gerekir?

  Ülkemizde kış lastikleri ile ilgili devasa bir farkındalık eksikliği var. Ya sürücüler onların varlığından haberdar değiller ya da kış lastiğinin sadece yoğun kar ve buz dönemlerinde kullanılabileceğini sanıyorlar.

  İşin aslı, sürücüler kış lastiğinden sulu karda, buzda, don bölgelerinde hatta ıslak asfalta bile faydalanabilirler. Aslında sıcaklığın 7 C derecenin altına düştüğü tüm koşullarda kış lastikleri ile daha güvende olursunuz.

  Neden?

  Yaz lastiklerinin aksine (günlük kullanımda olan standart lastikler) kış lastikleri düşük sıcaklıklarda sertleşmezler. Bu da yolda daha iyi tutuşa sahip oldukları ve daha kısa mesafede durabilecekleri, yani sürüş güvenliğinizi artıracakları anlamına gelir.

  Bir kış ve yaz lastiği arasındaki fark nedir?

  Bir kış lastiğinin kauçuk bileşiği yaz lastiğininkinden oldukça farklıdır. 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda işlemek üzere yapılandırılmıştır. Sıcaklık düştüğünde bir yaz lastiğinin başına gelen şey lastik bileşiğinin esnekliğini kaybetmesi ve tutuş kabiliyetinin azalması olarak tanımlanabilir.

  Kış lastikleri daha fazla doğal kauçuk içeren özel geliştirilmiş bileşiklerle üretilir, böylece hava soğuduğunda sertleşmezler ve yol üzerinde daha yüksek tutuş ve güvenlik sağlarlar.

  Buzda ve karda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçüşemeyeceği bir tutuşa sahiptir. Kış lastikleri ile donatılmış bir araç karla kaplı bir yolda (50 km/s hızla giderken) 35 metrede durabilir – normal lastiklerle bu fren mesafesi 8 metre daha fazladır (43 metre). Bu iki araç boyu anlamına gelir.

  Kış aylarında güvenlik

  Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza riski taşımaktadır, kar ve buz bu oranı artırarak daha da fazla tehlike teşkil eder.

  Continental’in yaptığı bir ankete göre 2010’un başındaki büyük don olayı süresince, 3 milyondan fazla sürücü kaza yapmış ve yüzde 45’i bir ya da daha fazlasından kıl payı kurtulmuştur.

  Kaza ihbarlarının neredeyse yarısı kış aylarında gelmektedir.

  Şoförler sürüş esnasında kış koşullarına kaşı hazırlıksızdır ve bir çoğu kış lastiklerine geçerek güvenliklerini artırabileceklerinin farkında değildir.

  Kış lastiklerini aracıma ne zaman takmalıyım?

  Ülkemizde kış lastiklerine bölgesel farklılıkları gözeterek Ekim – Nisan ayları arasında geçmeniz önerilir.

  Kış lastikleri yaz lastikleri kadar sessiz ve konforludur ve karmaşık bileşik teknoloji sayesinde daha yavaş yıpranırlar.

  Kış lastiklerinin kuru yol koşullarında küçük bir fren mesafesi dezavantajı vardır ancak genele bakıldığında uzmanlar eğer lastikler arasında geçiş yapamıyorsanız tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmanızın daha iyi olacağı konusunda hemfikirler, çünkü bir yaz lastiğinin kışın getirdiği fren mesafesi dezavantajı bir kış lastiğinin yazın getirdiğinden kat be kat fazladır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Devamı »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın önde gele...»

  Devamı »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır....»

  Devamı »