• 28-06-2022
 • 4 dak
 • 759
 • 0

P0469 Arıza Kodu - Tahliye Akış Sensörü Devresi Aralıklı

P0469 arıza kodu nedir? Tahliye Akış Sensörü Devresi Aralıklı arızasının açıklaması nedir? P0469 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0469 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0469 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

P0469 arıza kodu "Tahliye Akış Sensörü Devresi Aralıklı" anlamına gelir ve EVAP kontrol sisteminin bir parçası olan tahliye akış sensörü devresinde bir arıza tespit edildiğini gösterir. EVAP sistemi içindeki emisyon basıncı veya akış, çeşitli sensörlerden alınan voltaj sinyalleri sayesinde güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) tarafından izlenir. PCM, bu sinyalleri üreticinin programladığı parametrelerle karşılaştırır. PCM, tahliye akış sensöründen gelen voltaj sinyalinin üreticinin belirlediği parametrelerle 1 saniyeliğine bile eşleşmediğini tespit ederse veya hiç voltaj sinyali alamazsa, yada kesintili bir voltaj sinyali alırsa, P0469 arıza kodu ayarlanır.

Bildiğiniz gibi, evaporatif emisyon kontrol sisteminin (EVAP) görevi, yanmamış yakıt buharlarının atmosfere salınmasını önlemek ve araç emisyon değerlerini azaltmaktır. Yanmamış yakıt buharları, sistem tarafından yakalanır ve kanister bidonunda depolanır. Yakıt buharları, yakıt talebi arttığında veya EVAP sistemindeki basınç arttığında, tekrar yakılması için motora gönderilir.

Tahliye akış sensörü (PFS) genellikle, kanister bidonunda, yakıt deposunun yakınında veya yakıt deposu/yakıt pompası modülünün üzerinde bulunur. Sensörün görevi, EVAP sistem basıncını bir elektrik sinyaline dönüştürmek ve PCM'ye bildirmektir. PCM, EVAP sisteminden emilen yakıt miktarıyla, depodan motora gönderilecek yakıt miktarını hesaplamak için bu voltaj sinyaline güvenir.

PCM, motor çalıştırıldığında veya kontak anahtarı açık konuma getirildiğinde, tahliye akış sensöründen gelen voltaj sinyaline bakar. Voltaj sinyali, üreticinin belirlediği parametrelerle eşleşmezse veya kesintili ise, PCM sensörde veya devresinde bir arıza olduğunu varsayar ve P0469 arıza kodunu ayarlar.

P0469 arıza koduna yatkın araçlar arasında Mercedes-Benz, Jeep, Chrysler, Dodge, Chevrolet, Ford, Audi ve Hyundai'nin çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

P0469 Tahliye Akış Sensörü Devresi Aralıklı

P0469 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0469 arıza kodunu tetikleyen en yaygın nedenler şunlardır:

 • - PFS sensörüne giden hasarlı, erimiş, kopmuş, kısa devreye neden olan kablolar veya gevşek, paslı konnektörler
 • - PFS sensöründeki güç devresinde şasiye açık veya kısa devre
 • - Arızalı PFS sensörü
 • - Arızalı veya yeniden programlanması gereken PCM (düşük olasılık)

 

P0469 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

P0469 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - Motor arıza lambasının yanması
 • - EVAP sisteminin çalışmaması
 • - Tahliye kontrol valfi herhangi bir nedenle açık kalırsa, rölanti kalitesi bozulabilir, motor bazı gaz ayarlarında pürüzlü çalışabilir veya motor beklenmedik şekilde durabilir.
 • - Yakıt tüketiminde hafif bir artış
 • - Vakum hortumlarının yerinden çıktığı veya yırtıldığı durumlarda araç uzun süre doğrudan güneş ışığına park edilirse güçlü bir yakıt kokusu gelebilir.
 • - EVAP sistemi ile ilgili diğer arıza kodlarının ayarlanması

 

P0469 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0469 arıza kodunu teşhis ederken yapılan en yaygın hata, yakıt kapağını veya vakum hortumlarını yanlış kurulum veya sızıntılar için kontrol etmeden sistem bileşenlerini değiştirmektir. Sistem bileşenleri değiştirilmeden önce kapsamlı bir teşhis prosedürü gerçekleştirilmelidir.

P0469 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 • - PFS sensörüne giden tüm hasarlı kabloların ve konnektörlerin onarılması veya değiştirilmesi
 • - PFS sensörü güç devresindeki şasiye açık veya kısa devre sorunlarının onarılması
 • - Arızalı PFS sensörünün değiştirilmesi
 • - Arızalı PCM'nin değiştirilmesi veya yeniden programlanması

 

P0469 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

P0469 kodu tek başına ciddi bir sorun değildir. Ancak, genellikle EVAP sistemiyle ilgili diğer kodlarla birlikte gelir. Bir aracın sistem basıncıyla ilgili herhangi bir sorun hızlı bir şekilde ele alınmalıdır. EVAP sistemi öncelikle araç emisyonlarını azaltmaya yöneliktir. Arızalı bir EVAP sistemi arabanızı daha az çevre dostu hale getirir ve emisyon testiniz başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.