• 05-07-2022
 • 4 dak
 • 3587
 • 0

P0545 Arıza Kodu Nedir? P0545 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0545 arıza kodu nedir? Egzoz Gazı Sıcaklık (EGT) Sensörü Devresi Düşük (Sıra 1, Sensör 1) açıklaması nedir? P0545 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0545 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0545 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

P0545 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM) egzoz gazı sıcaklık (EGT) sensörü devresinde bir arıza tespit ettiğini gösterir. Egzoz gazı sıcaklık sensöründen PCM'ye gönderilen voltaj sinyali, üreticinin programladığı minumum parametrelerden daha düşükse, P0545 arıza kodu tetiklenir ve motor arıza ışığı yanar.

Kodun açıklamasındaki "Sıra 1" 1 numaralı silindirin bulunduğu motor sırasını, "Sensör 1" ise katalitik konvertörün önündeki "yukarı" EGT sensörüne işaret eder. EGT sensörü, benzinli araçlarda egzoz manifoldu ile katalitik konvertör arasında, dizel araçlarda  dizel partikül filtresinden (DPF) önce, turbo araçlarda ise genellikle turbo egzoz girişinin yanında bulunur.

EGT sensörünün görevi, adından da anlaşılacağı gibi egzoz gazı sıcaklığını ölçmek ve katalitik konvertörü aşırı ısıdan korumaktır. Yeni nesil benzinli ve dizel motorlu araçların çoğunda kullanılır. Isıya duyarlı bir dirençten oluşur ve egzoz sıcaklığını elektrik voltajına dönüştürerek PCM'ye iletir. Genellikle 2 kablosu bulunur. Kablolardan biri topraklama için, diğeri ise PCM'den gelen 5 voltluk referans sinyali için kullanılır. Egzoz gazı sıcaklığı arttıkça, topraklama direnci azalır ve voltaj sinyali yükselir, aksi durumda tam tersidir. PCM, egzoz gazı sıcaklık sensöründen gelen voltaj sinyalinin aşırı yüksek veya düşük olduğunu algılarsa, kabul edilebilir aralığa geri getirmek ve katalitik konvertörü korumak için motor zamanlamasını ve yakıt oranını değiştirir. Dizel araçlarda DPF rejenerasyonunu belirlemek için de EGT sensöründen gelen veriler kullanılır.

P0545 arıza koduna yatkın araçlar arasında Nissan, Dacia, Volkswagen, Jeep, Dodge, Renault, Mercedes-Benz, Vauxhall, Hyundai, Opel ve Chevrolet'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

P0545 Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörü Devresi Düşük (Sıra 1, Sensör 1)

P0545 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0545 arıza kodunu tetikleyen en yaygın nedenler şunlardır:

 • - EGT sensörüne giden hasarlı, erimiş, kopmuş, aşınmış kablolar ve/veya gevşek, korozyona uğramış konnektörler
 • - EGT sensöründen PCM'ye giden topraklama kablosunda kısa devre
 • - Basınç sorunlarına neden olan hatalı egzoz uygulaması veya yan sanayi, kalitesiz bileşenlerin kullanılması
 • - Sensörün girişinde aşırı egzoz sızıntıları
 • - Arızalı EGT sensörü (Sıra 1, Sensör 1)

 

P0545 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0545 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - Motor arıza ışığının yanması (çoğu zaman başka semptom görülmeyebilir)

 

P0545 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

İlk adım, egzoz gazı sıcaklık sensörünü ve tüm devrelerini incelemektir. Kablolarda ve konnektörlerde bir hasar yoksa, sensörün bağlantısı kesilmeli ve dijital bir ohmmetre ile direnci kontrol edilmelidir. Düzgün çalışan bir EGT sensörünün direnci yaklaşık 150 ohm'a sahip olacaktır. Direnç çok azsa ve 50 ohm'un altındaysa sensörü değiştirin.

Bir saç kurutma makinesi veya ısı tabancası kullanarak sensörü ısıtın ve ohmmetre ile izleyin. Sensör ısındıkça direnç düşmeli, soğudukça yükselmelidir. Bir anormallik varsa sensör değiştirilmelidir.

Bu kod onarılırken yapılan en yaygın hata, oksijen sensörü ile EGT sensörünün birbirine entegre olduğuna inanmak ve oksijen sensörünü değiştirmektir. Oksijen sensörünün değiştirilmesi yanlış bir adımdır ve bu arıza kodunu çözmez.

P0545 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 • - EGT sensörüne giden hasarlı, erimiş, aşınmış, açık veya kısa devreye neden olan kabloların ve konnektörlerin onarılması veya değiştirilmesi
 • - EGT sensörü şasi kablosundaki sorunları onarılması
 • - EGT sensörünün test edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi
 • - Egoz sistemindeki sızıntıların onarılması
 • - Arızalı PCM'nin değiştirilmesi veya yeniden programlanması

 

P0545 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

P0545, aracın çalışmasına müdahale etmez veya aracın güvenli çalışmasını engellemez, ancak PCM optimum işlevleri sağlamak için sensöre güvendiğinden voltaj ve elektrik sorunlarına yol açabilir. Kod gözardı edilirse, egzoz sistemi aşırı ısınabilir ve katalitik konvertör zarar görebilir. Bunun bedeli, çok daha fazla onarım maliyetleri ile sonuçlanabilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.