• İlan Ver
  • Soru Sor
  • Yetkili Servisler


  • Gaz Kesici Ne İşe Yarar? Arızaları ve Belirtileri Nelerdir?

    Gaz Kesici Ne İşe Yarar? Arızaları ve Belirtileri Nelerdir?

    Tarih: 16-10-2015

    Gaz kesici ne işe yarar? Gaz kesicinin görevi nedir? Gaz valfi bozulursa ne olur? Gaz kesici arızaları ve belirtileri nelerdir?....

    Gaz kesici (gaz valfi), tanktan regülatöre gelen gazın kontrolünü sağlar. Üzerinde 12 voltluk bir bobin bulunmaktadır. Yakıt seçici anahtardan aldığı sinyal sayesinde bu bobin ile kumandası sağlanır. Ayrıca gaz içerisindeki pislikleri süzmeye yarayan bir filtre ile donatılmıştır.

    Araç çalışmadığı zamanlarda veya benzinde çalıştırıldığı durumlarda valf otomatik olarak kendisini kapatır ve gaz akışını keser. Tersi işlemde ise valf kendisini açar ve gazın basıncını dengeleyerek ve filtre ederek regülatöre gönderir.

    İçerisindeki filtrenin kullanılan markanın öngördüğü şekilde 10-15 bin km. de bir periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

     

    Gaz Kesici Arızaları ve Belirtileri Nelerdir?

    Araç rölantide düzensiz çalışıyor veya stop ediyorsa gaz filtresi arızalı veya tıkanmış olabilir. Tıkalı filtre regülatör de düşük basınç oluşmasına sebep olur. Bu durum aracın rölantisinin düşmesine ve teklemesine sebebiyet verir. Filtrenin en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Gaz filtresi sık sık tıkanıyorsa gaz aldığınız istasyonu değiştirmeniz önerilir.

    Aracın LPG de iken çekişinde düşme veya gaz yememe sorunu yaşanabilir. Bu durum motora yetersiz gaz gitmesinden kaynaklanmaktadır.


    Bu Konuya Yapılan Yorumlar

    • AvatarNail :
      Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 24-02-2021

      "Mrb şahin var 93 Gaza aldığım zaman tekleme yapiyo geç çalışmaya başladı benzinde sorun yok varmı böyle sorun yaşayan arkadaşlar lütfen yardım"

    • AvatarAhmet :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 28-07-2020

      "98 model 1.4 şahinim var sabah işe geldim akşam eve dönüş için marşa bastım herşey düzenli olarak çalıştı fakat motor çalışmadı, ariza gaz kesiciden kaynaklı olduğunu soylediler tüp tankinin ordan kablo ile şase yaptım araç çalıştı, dikkat edin ustalara yok yere para bayılmayın.."

    • AvatarSabahattin :
      Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 07-01-2020

      "Selamünaleyküm benim 90 model şahinim var. Aracı çalıştırıp bir müddet sonra stop ettiğimde araca aşırı derecede bir gaz kokusu geliyor ve araç boğuluyor. Lpg düğmesini kapatmadan kolay kolay çalışmıyor. Bunun nedenini bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim."

    • AvatarYusuf Sezgin :
      Bulunduğu İl: İstanbul / Pendik                                      Tarih: 23-11-2018

      "Merhaba benim 1995 reno 19 var atiker marka lpg tesisatı var anahtarı cevirdiğimde kesicilerde durmadan cıt cıt cıt sesi geliyor araç zor çalışıyor çalışınca çıtlama duruyor eskiden tek çıtlama oluyordu şimdi ise durmadan çıt sesi geliyor aküyü yeni değiştirdiğimde oldu bu durum"

    • AvatarDursun Bolat :
      Bulunduğu İl: Bursa / Gemlik                                      Tarih: 17-09-2018

      "Merhaba, aracım 1993 1.6 16vlf Opel Corsa B gsi aracımda Atiker marka sırali sistem lpg mevcuttur. Yalnız aracım gaza geçtiği zaman gaz düğmesindeki gaza geçtiğini gösteren yeşil ışık sürekli yanıp sönüyor arızası ne olabilir acaba?"

    • AvatarAdem Dündar :
      Bulunduğu İl: Adıyaman / Gerger                                      Tarih: 07-08-2018

      "Mrb aracım megan 1 2000 motor modeli 2000 Rolanti düzenleyici yandı değişmek mümkünmü yedeği mevcut mudur slmlr"

    • AvatarMusti :
      Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 04-07-2018

      "Arkadaşlar 2012 opel korsa atiler lpg tank var gaz kesici selonoidi çok aşırı ısınıyor bu normalmıdır dogruluk payı nedir yorumlarınızı bekliyorum "

    • AvatarYücel :
      Bulunduğu İl: Bartın                                      Tarih: 14-04-2018

      "Bu sütçü imam üniversitesinde geliştirilen karbüratörlü araçlar için tasarruf sağlayan EELPG cihazından almak istiyorum. Nereden satın alacağımız konusunda bilgisi olan var mıdır?"

    • AvatarMustafaaaa :
      Bulunduğu İl: Kahramanmaraş                                      Tarih: 20-03-2018

      "S.a arkadaşlar 92 sahınım var tankın üzerindeki kesici çıt diye ses vermesi gerekiyor ama vermiyor o sesi başka arabaya taktım sorunsuz bu yüzden arabam çalışmıyor ne yapmalıyım mail adresim esrarlıgızler061984@gmail.com arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum saolun"

    • AvatarAyhan :
      Bulunduğu İl: Balıkesir                                      Tarih: 20-02-2018

      "2012 opel corsa araç lpgde geç marş alıyor özellikle sabahları veya motor soğukken 4 - 5 saniye gec calısıyor benzindeyken kibrit gibi hiç bir problem yok anında alıyor sonucta aracın ilk yakıtı benzin ama lpgde kapatıp gece sabah marsa bastıgımda gec calısıyor gaz kesici değişti filtreler değişti ipg bakımı yapıldı sonuç aynı regulatör olabilir deniyor yardımcı olurmusunuz ?"

    • AvatarTamer :
      Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 08-02-2018

      "Arkadaşlar hyundai accent 1.3 motor 2000 model yumurta kasa aracım var. Karbüratör temizliği yaptırdıktan sonra sabahları tüpte çalıştırdığımda acayip derecede rölanti oynaması ile birlikte motor gazı kesip veriyor yani alıp veriyor soğukken ısındıktan sonra rolanti az bişey oynama yapıyor sebebi nedir yardımcı olurmusunuz kaç usta kaç tüpçü gezdim bulamadılar lütfen bilgisi olan yardımcı olsun TEŞEKKÜRLER....."

    • AvatarNazif :
      Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 18-10-2017

      "S a 2007 Toyota corolla 1.6 benzin LPG aracımda sıkıntı sabahları geç calışması. Ustaya gittik regülatör arızalı dedi değiştirdik fakat sorun giderilmedi. Enjektör yapar dedi onuda değiştirdik sonuç gene aynı. En son gaz kesici de değişti sorun gene aynı. LPG yi kestiğin zaman benzinde hemen alıyo bi türlü sorunu bulamadık sizce neden yapar başka TSK ler"

    • AvatarAdem :
      Bulunduğu İl: Blk                                      Tarih: 22-08-2017

      "Merhaba, aracım opel astra f kasa 1.4 8 valf, aracın motoru ısındığında motorun sesi boguklaşmayla birlikte genellikle ikinci vitesteyken gaza bastığımda araç silkelenmeye gaz yememeye sanki gaz kesilmeye başlıyor. Araç benzindeyken boyle bir sorun yok bir türlü sorunu bulamıyorum, neden kaynaklanıyor olabilir? Sorunun Regulator veya kesici valf ten kaynaklanma durumu nedir? "

    • AvatarSamet :
      Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 14-08-2017

      "Vectra 2001 model araba ilk çalıştırdığımda lpg ye geçemeden istop ediyor ikinci çalıştırmaya stop etmiyor neden olabilir?"

    • AvatarHbo :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 17-07-2017

      "Merhabalar. Aracım 2000 model palio weekend 1.6 atiker nanofast sistem var. Sabahları ilk çalıştırmada yada gün içinde uzun süre sonra çalıştırınca bir süre benzinde çalışıyor. Lpg'ye geçmek üzereyken bibibip diye uyarı veriyor. Işıklarda da yanıp sönmeye başlıyor. Motor iyice ısınıp aradan bir saat kadar geçince çalıştırıyorum normal geçiyor. Geçmeme durumunda motor bölümündeki gaz kesiciyi kontrol ettim çalışmadığını gördüm. Sonrasında araç ısındığında normal çalışıyor. Bu neden olabilir fikir verirseniz memnun olurum."

    • AvatarMurat :
      Bulunduğu İl: Kütahya                                      Tarih: 30-06-2017

      "Merhaba, BRC gaz kesicinin filtresini değiştirmek isterken civata laçka oldu. Acaba sadece civatayı değiştirsem olurmu yoksa gaz kesicinin içini de laçke etmiş midir. Bunu uygun yollu nasıl tamir edebilirim? Teşekkürler.."

    • AvatarHakan YILDIZ :
      Bulunduğu İl: ANTALYA                                      Tarih: 03-06-2017

      "Merhabalar. 89 model renault flash marka aracım yolda seyir halindeyken stop etti ve çalışmadı. Yolda giderken düşük devirlerde arada birde yığılma yapıyor ve vurma yada patlama gibi sesler geliyor. Araca suan benzinde biniyorum. Gaz pedalina çok hassas basiyorum. Sert yada çok bastığımda devir yükselmeden boğulup stop ediyor. Ne yapmam gerekiyor sorunu nedir? Mail adresim : hknn.yldzz@gmail.com"

    • AvatarAlpaslan :
      Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 30-05-2017

      "Tartarini gaz kitdi kulanıyorum gaz kesici bobin aşırı ısınıp yanıyor bobine 12-13volt elektrik geliyor birde bobin kaç watlık olmalı bobini 3ohm takıyorlar"

    • AvatarMustafa :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-05-2017

      "Karakayalım akü kutup başlarını sökün ve birkaç dakika bekledikten sonra takın. Benzin ecusu sıfırlansın. Benzin ecusunun haritası bozulmuş bu şekilde düzelir. Bu değilse enjektörler manifolda işiyordur. Bu da değilse regülatörde sorun vardır."

    • AvatarKarakayalım :
      Bulunduğu İl: Denizli                                      Tarih: 22-05-2017

      "Öncelikle selamlar. Aracım sabahları ilk çalıştırmada benzinde çalışıyor. Peugeot 406. Ancak tek marşta çalışmasına rağmen dengelemeye çalışsa da kurtarmıyor kendim gaz vermezsem araç stop ediyor. Tabii bu durumdayken harekette edemiyorum. Ancak biraz bekleyip LPG'ye geçince sorun yok. Yolda giderken tekrar benzine alıyorum yine sorun yok. Yada aracı stop ettikten 1 saat sonra çalıştırdığımda yine sorun yok. Şimdi bu veriler eşliğinde sorunumun LPG'den olduğunu düşünüyorum ama nasıl olduğu konusunda net bir fikrim yok sizce durum nedir?"

    • AvatarŞener Karabağ :
      Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 03-05-2017

      "Murat ören kesici selenoid çatlak demişsin lpg den enjektorlere giden gaz hortumunu sok benzinde arabayı çalıştır muhtemelen marş süresi çooook uzundur araba çalışsın stop et evine git sonra birkaç saat sonra tekrar çalıştır tek marşla çalışacaktır..senin kesicide sıkıntı var arabayı stop ettiğinde dahi regulator un içindeki gaz yanma odalarına gitmeye devam ediyor ilk çalıştırma benzinle olduğu için ee ekstradan lpg de kacirdiginda araç boğuluyor siboplarddan içerideki gaz atılana kadar araba çalışmıyor tabi haliyle selenoid valfi ne bi baktırır derim eyvalllah. "

    • AvatarEngin :
      Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 03-04-2017

      "Aracım 2000 model Civic sıralı sistem lpg takılı. Araç benzinden tüpe geçişte gaz yememeye başlıyor stop ediyor. Sebebi ne olabilir?"

    • AvatarKenan :
      Bulunduğu İl: Karaman                                      Tarih: 27-03-2017

      "Aracım 2008 model Honda City gaz verdiğim zaman benzine geçiyor. Hemen ardından tekrar gaza geçiyor. Stop etme yada tekleme yok neden olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim."

    • AvatarVeysel :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 24-03-2017

      "Slm benim hyundai accent 1.5 yumurta kasa aracım var. Sıkıntım aracım yolda giderken tekliyor, gaz yemiyor, bazen de stop ediyor. Bujileri, kabloları, volant sensörü, marş motoru, benzin pompası ne değistirdiysem düzelmedi. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler."

    • Avatarİlhan :
      Bulunduğu İl: Düzce                                      Tarih: 08-03-2017

      "Murat Öner aynı sorunu yaşıyorum turuncu ışık sönüyor. Çözebildin mi sorunu neymiş?"

    • AvatarMurat Ören :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 30-01-2017

      "Hayırlı günler.Arabayı çalıştırıp gezdim eve geldim. 3 yada 4 saat sonra tekrar çıktım araba çalışmadı. Benzinde zar zor çalıştırdıktan sonra gaza aldık tekrar çalıştı. Sabah arabaya bindim yine çalışmadı. Benim dikkatimi çeken gaz göstergesindeki turuncu ışık daha önceden yanıyor diye hatırlıyorum. Şimdi kontağı açtıktan 2 saniye sonra sönüyor. Marşa basınca da o ışık yanmıyor ve deponun üstündeki gaz kesicisi şuan çatlak gözüküyor. Sizce sorun ne şimdiden teşekkür ederim."

    • AvatarYunus :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-01-2017

      "Kontak açtığımda çıt çıt ses geliyor acaba neden?"

    • AvatarZeynel :
      Bulunduğu İl: Kahramanmaraş                                      Tarih: 08-01-2017

      "Pejo 406 2001 model aracımın Mimgas marka 4 enjektörden biri tıkalıydı. Yenisini aldım eskisini çıkarıp yenisini aynısı gibi taktım ama aracım benzinde çalıştıktan sonra tüpe geçtiğinde stop ediyor. Gaz gelmiyor herhalde. Sorunu nasıl çözebilirim. Teşekkürler."

    • AvatarMurat :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 16-12-2016

      "2012 1.6 elentra. Bugün motor yağını değiştirdim. Aracım eve gelene kadar lpg ye geçmedi. Yaklaşık 25 km. yolda lpg aldım her ihtimale karşı yinede geçmedi. Yarın tekrar gideceğim sizce basit bir soket vs olabilirmi."

    • AvatarEscort Bursa :
      Bulunduğu İl: Bursa                                       Tarih: 08-12-2016

      "Benim aracım 95 model 1.8 escort araç 7 aydır bende gaz bakımı yaptırdıktan sonra araç kesiciye girmemeye başladı bilgisi olan varsa ne yapmam gerektiğini yorum atsın."

    • AvatarHakan :
      Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 30-11-2016

      "S.a ustam benim araç 92 şahin araçda hareket halindeyken motor sıcaklığı 90 ° olmasına rağmen, vitesi boşa attığımda bazen stop ediyor. Bazen park ettikten sonra kontağı kapattığım halde 5 veya 10 saniye gaz vermeye devam ediyor. Sonra kesiliyor. Arıza nerdedir acaba şimdiden teşekkür ederim."

    • AvatarMustafa :
      Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 27-11-2016

      "Ford escort aracım sabahları sogukken bazen bir iki marşta alıyor sonrasında gaz vermezsem tekleme ve istop ediyor motor belli bir ısıya gelince düzeliyor gaz ayarlarına baktırdım normal dedi tamirciye gösterdim rölenti moturu temizleyip taktı genede sorunu çözemedik bilgisi ve yaşıyan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim"

    • Avatarİrfan :
      Bulunduğu İl: Osmaniye                                      Tarih: 19-10-2016

      "2001 Fiat Siena aracım tüpte giderken 3 bin devre geldiğinde tekleme yapıyor bir türlü bu arızayı bulamadık acaba kesicimi bozuk yardımcı olabilen varsa sevinirim."

    • AvatarAlper :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 15-08-2016

      "Aracım yolda giderken gazdan ayağımı çekip viteste gaza basmadan belli bi zaman sonra gaza basınca eksoz patlatma yapıyor neden olur acaba? Gaz pedalına basarsan hiçbir sorun yok bilen lpg ci arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim."

    • AvatarÖmer Ali :
      Bulunduğu İl: Kahramanmaraş - Afşin                                      Tarih: 27-07-2016

      "Bizim araba vectra b 2001 araba kesiciye düşmüyor muayenede gaz emisyon ölçümünde regülatörün değişeceğini söyledi değişirse kesici açılırmı?"

    • AvatarEmrah :
      Bulunduğu İl: Aydın                                       Tarih: 02-07-2016

      "Aracım doğan kontağı çevirdigim de araç çalışmıyor benzinde sıkıntı yok akü nün + kutbundan gaz kesiciye elektrik verince araç çalışıyor ne yapmam gerekir yardım lütfen."

    • AvatarCelal :
      Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 17-06-2016

      "S.a benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar aracım 2000 toledo ilk çalistirmada benzinde sıkıntı yok gaza geçti mi gaz yemiyor bazen de dönüyor hareket ettikten bi sure sonra normale donuyor ne olur bir akil verin"

    • Avatarmm :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 29-05-2016

      "Enjektörlere bakım yaptır veya değiştir."

    • AvatarOrhan66 :
      Bulunduğu İl: Yozgat                                      Tarih: 27-05-2016

      "İyi günler benim aracım soğukken geç çalışıyor ama lpg hiç olmasın sadece benzin olsun hemen çalışıyor ayrıca motor ısındığında LPG de olsa benzinde olsa tek basmada çalışıyor sorun nedir acaba?"

    • AvatarMustafa Tolga :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 19-05-2016

      "Bi sorum olcak kaç tane gazcı gezdim sorunum çözülmedi ve bu yazıyı gördüm bugün. Araç gazda giderken gaz yemiyor lpg ışığıda donuyor 5 dk çalışmıyor araba sorun kesicidenmi kaynaklanıyordur acaba veya çözümünü bilen bi arkadasim yardimci olabilirse sevinirim tesekkurler"

    • AvatarOto Tasarruf :
      Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 16-02-2016

      "Sayın Ferit Bey, araç ilk çalıştırmada benzinden LPG'ye geçerken hafif bir titreme olması normaldir. Motor sıcaklığına yeni yeni kavuşmakta ve ilk gelen gaz kalitesiz ve çiğ konumdadır. Enjektör-manifold hortum mesafesinin uzun tutulması da gazın yanma odasına püskürme süresini uzatacağından böyle bir titreme yaşanabilir. Ya da aracın gaza geçiş süresi kışın olması gereken 40 derecenin altındadır. Gaz kesici tanktan gelen borularla regülatör arasına montaj yapılır. Araç stop ettikten ya da benzine geçtikten sonra gaz akışını keser. Regülatör ile enjektör arasında kalan yakıtın yanması tamamlandıktan sonra benzine geçiş olur."

    • AvatarFeritttt :
      Bulunduğu İl: Denizli                                      Tarih: 16-02-2016

      "Yukardaki açıklama beni aydınlatmadı. Benim arabam sabah ilk çalışmada benzinden gaza geçtiği esnada titreyerek geçiyor. Sıkıntı bu sadece. Gün içinde bunu yapmıyor. Ayrıca eğer gaz kesici araba park edildiğinde gazı kesmek için konulduysa niye o zaman regülatör ile enjeksiyon arasında olan borularda gaz yoğunluğu oluyor. Enjeksiyona gazı veren boru niye gazla dolu oluyor bu durumda gaz kesici görevini yapmıyor doğrumudur?"

    Daha Fazla Göster

    Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

    Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

    Makaleler & Bilgiler
    Tümü »

    Yetkili Servis Listeleri

    LPG Montaj Fiyatları
    LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
    Ustaya Sor
    OBDII Arıza Kodları Listesi

    Ürünler
    Tümü »

    Yakıt Tasarruf Cihazları
    Tümü »

    Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

    Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»


    Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

    Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar? Magno Smart Yakıt Tas...»


    EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

    EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar. EFS, m...»


    D.T. Gas SystemD.T. Gas System

    D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»


    Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

    Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olara...»