• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0670 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devre Arızası

  P0670 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devre Arızası

  Tarih: 08-07-2022

  P0670 arıza kodu nedir? Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devre Arızası açıklaması nedir? P0670 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0670 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0670 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), kızdırma bujisi kontrol modülünün (GPCM) kendisinde veya devresinde bir sorun tespit ederse, P0670 arıza kodu tetiklenir.

  Benzinli motorların aksine, dizel motorlarda ateşleme buji ile yapılmaz. Bunun yerine "kızdırma bujisi" veya "ısıtma bujisi" denilen önemli bir bileşen kullanılır. Kızdırma bujileri, motor soğukken veya minumum çalışma sıcaklığının altındayken hava/yakıt karışımını ısıtmak için kullanılır. Bu işlem, karışımın daha iyi ateşlenmesine ve yanmasına neden olur.

  Tipik bir kızdırma bujisi kontrol devresi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

  Dizel motorlarda hava-yakıt karışımının ateşlenmesi, pistonlar yukarı doğru hareket ederken karışımın sıkıştırılması ve adyabatik (herhangi bir ısı alışverişi olmadan gerçekleşen termodinamik değişiklik) olarak ısıtılmasıyla gerçekleştirilir. Piston, silindirin üst ölü noktasına ulaştığında, silindire yüksek basınçlı yakıt püskürtülür. Yakıt, aşırı ısınmış (600 derece) havaya karıştığında hemen tutuşur ve ortaya çıkan güç, pistonu aşağı doğru iter.

  Bununla birlikte, soğuk havalarda ve motor ilk çalıştırıldığında, dizel hava-yakıt karışımının ateşlenmesi zorlaşabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve sıkıştırma esnasında hava-yakıt karışımının ateşlenmesine yardımcı olmak için her silindirin yanma odasında elektrikle ısıtılan kızdırma bujileri kullanılır.

  Kontak açıldığında kızdırma bujisi kontrolü başlar. Çoğu uygulamada PCM, kızdırma bujisi devresini etkinleştirmek için motor soğutma suyu sıcaklık sensöründen gelen bilgileri kullanır. PCM, motor soğutma sıvısı sıcaklığının önceden programlanmış eşiğin altında olduğunu tespit ederse, kızdırma bujisi kontrol modülü aracılığıyla devreyi etkinleştirir.

  Kızdırma bujisi kontrol modülü kullanan araçların en büyük avantajı, tüm kızdırma bujilerine aynı anda elektrik sağlayan eski kontrol sistemlerinin yerine, her bir kızdırma bujisine ayrı ayrı akım besleyebilmesidir. Kontrol modülü, tüm kızdırma bujilerindeki elektrik direncini algılayabildiğinden, değişen miktarlarda akım besleyebilir. Bu da, tüm kızdırma bujilerinin eşit şekilde ısıtılması ve silindirler içindeki yanmanın daha verimli olması gibi avantajlara sahiptir. Ayrıca, ısınma sürelerinin azaltılması, soğuk motorun marş süresinin de azalması anlamına gelir ve bu da marş motorunun ömrünü uzatır. Karşılaştırma yapmak gerekirse, eski sistemlerin kızdırma bujilerini ısıtması 10 saniyeye (bazen daha uzun) kadar sürerken, modern sistemlerde bu süre 3 saniye veya daha aşağı seviyelere kadar düşmektedir.

  Tüm bu açıklamalardan anlaşıldığı gibi, kızdırma bujileri, bileşenleri ve devreleri dizel motorlarda kritik derecede öneme sahiptir. Sistemde meydana gelebilecek herhangi bir arıza, soğuk motorun zor çalışmasına veya hiç çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, kızdırma bujisi kontrol devresi arızalanırsa, PCM veya diğer kontrol modülleri P0670 arıza kodunu ayarlar ve özel bir uyarı ışığını da yakabilir.

  P0670 arıza koduna yatkın araçlar arasında Ford, Volkswagen, Renault, Volvo, Nissan, Suzuki, Mercedes-Benz, Dacia, Dodge, Chevrolet, Kia ve Audi'nin çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  P0670 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devre Arızası

  P0670 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0670 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0670 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0670 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0670 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kod onarılırken yapılan en yaygın hata, gerekli kontrolleri yapmadan kızdırma bujisini değiştirmektir. Yeni kızdırma bujisi ilk etapta daha iyi çalışsa da, altta yatan sorunu çözmediğiniz taktirde tekrar tamircinin yolunu tutmanız gerekebilir.

  P0670 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0670 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Ayarlanmış bir P0670 arıza kodu, hayatınızı ve sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmaz. Ancak, bu sorun çözülene kadar, aracınızın ateşlemesi zayıflar ve çeşitli motor performans sorunlarına neden olur. Dolayısıyla, erken ele alınması gereken ciddi bir arızadır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»


  Supertech Yakıt Tasarruf CihazıSupertech Yakıt Tasarruf Cihazı

  5 yıl garantili, 10 yıl kullanım ömrü olan ve istendiğinde sökülüp takılabilen Supertech Yakıt Tasarruf Cihazı...»


  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir. ...»


  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»


  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»