• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0723 Arıza Kodu - Çıkış Mili Hız (OSS) Sensörü Devresi Aralıklı

  P0723 Arıza Kodu - Çıkış Mili Hız (OSS) Sensörü Devresi Aralıklı

  Tarih: 10-07-2022

  P0723 arıza kodu nedir? Çıkış Mili Hız (OSS) Sensörü Devresi Aralıklı / Kesintili arızasının açıklaması nedir? P0723 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0723 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0723 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0723 arıza kodu, şanzıman çıkış mili hız (OSS) sensörü ile ilişkilidir. Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) veya şanzıman kontrol modülü (TCM), OSS sensöründen gelen voltaj sinyalinin aralıklı / kesintili olduğunu tespit ederse, P0723 arıza kodu tetiklenir. Bu kodun yalnızca otomatik vitesli araçlarda ayarlanacağını unutmayın.

  Şanzıman çıkış mili hız sensörünün birincil görevi, PCM/TCM'ye çıkış milinin dönüş hızına ilişkin veriler sağlamaktır. PCM/TCM, vites değiştirme stratejilerini belirlemek ve her dişli oranı için gereken hidrolik basıncı hesaplamak için bu verileri (diğer şanzıman hız sensörlerinden gelen giriş verileri ile karşılaştırarak) kullanır. Bu sayede, şanzımanı uygun zamanda uygun vitese geçirmek için vites değiştirme solenoidlerini yönetir. Bazı uygulamarda OSS sensörü, gerçek zamanlı araç hızının belirlenmesinden de sorumludur.

  Çoğu uygulamada, OSS sensörü bir relüktör halkanın önüne yerleştirilmiş Hall etkili sensördür. Şanzıman tasarımına bağlı olmakla birlikte, PCM/TCM, çıkış milinin dönüşünü temsil eden sensörden gelen sinyalleri sayar. PCM/TCM, diğer sensörlerden (şanzıman giriş mili sensörü, motor hız sensörü, türbin hız sensörü, vb.) gelen giriş verilerine dayanarak belirli bir sürede kaç sinyalin gelmesi gerektiğini kolayca hesaplayabilir ve OSS sensörünün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir. OSS sensöründen gelen veriler, PCM/TCM'nin beklediği gibiyse, şanzıman sorunsuz şekilde çalışmaya devam edecektir. Ancak, sensörden gelen sinyal kesintili ise veya belirli bir süre boyunca dalgalı veya tutarsız ise, PCM/TCM şanzımanı etkili bir şekilde kontrol edemeyeceğini anlayacak ve P0723 arıza kodunu ayarlayacaktır.

  P0723 arıza koduna yatkın araçlar arasında Honda, Acura, Chevrolet, Mercedes-Benz, Chrysler, Saturn, Hyundai, Dodge, Duramax, Ford ve BMW'nin çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  P0723 Arıza Kodu - Çıkış Mili Hız (OSS) Sensörü Devresi Aralıklı

   

  P0723 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0723 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

  Not: Bazı araçlarda OSS sensörü, şanzıman yağı sıcaklık (TFT) sensörüyle aynı hizadadır, TFT sensöründe veya ilgili kablolarda bir arıza varsa, OSS sensörü de arızalanabilir.

   

  P0723 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0723 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0723 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0723 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

  Arızalı bileşenler değiştirildikten sonra, çıkış hızı sensörüne veya diğer bileşenlere neyin zarar verdiği bir teknisyen tarafından kontrol edilmelidir. Örneğin, bir motor sızıntısı nedeniyle sensör arızalanırsa, sadece sensörün değil, sızıntının da düzeltilmesi gerekir.

   

  P0723 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Hız ölçeriniz doğru okumuyorsa, hemen P0723 kodunun ele alınmasını isteyeceksiniz. Ne kadar hızlı gittiğinizi bilmemek trafik cezasına veya bir kazaya karışmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, P0723 arıza kodu oldukça can sıkıcı olabilir. Şanzıman herhangi bir viteste takılı kalabilir veya hatalı, gecikmeli vites değişimlerine neden olabilir. Bu da, arızayı erken ele almanız gereken ciddi bir sorununuz var demektir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ecogas Alternatif Yakıt SistemleriEcogas Alternatif Yakıt Sistemleri

  2000 yılından günümüze otogaz sektöründe faaliyet gösteren Ecogas Alternatif Yakıt Sistemleri, 2018 yılında Öz...»


  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»


  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»


  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır. 19...»


  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»