• 16-08-2022
 • 4 dak
 • 1094
 • 0

B0081 Arıza Kodu Nedir? B0081 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

B0081 arıza kodu nedir? Birinci Sıra Orta Emniyet Kemeri Yük Sınırlayıcı Açılma Kontrolü (Alt Arıza) arızasının açıklaması nedir? B0081 arıza kodu nasıl düzeltilir? B0081 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

B0081 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

B0081 arıza kodu "Birinci Sıra Orta Emniyet Kemeri Yük Sınırlayıcı Açılma Kontrolü (Alt Arıza)" veya "Yolcu Algılama Sistemi Arızası" anlamına gelir ve OBD donanımlı araçlarda görülür.

Airbag (hava yastığı) sistemi, önden çarpışma durumunda sürücüyü ve yolcuyu korumaya yardımcı olur. SRS (Suplementary Restraint System / Tamamlayıcı Güvenlik Sistemi) olarak da adlandırılan hava yastıkları, aracın donanım seçeneklerine bağlı olarak genellikle direksiyon simidinin ortasında, yolcu ön panelinde, yan direklerde, iç kapı panellerinde, tavan lambasının her iki yanında ve ön panelin alt kısımlarında bulunur.

SRS'nin, motorlu araçların güvenlik standardı gereği, Yolcu Bulunma Sistemi (PPS) veya Yolcu Algılama Sistemi (ODC) adı verilen bir alt bölümü vardır. PPS'nin görevi, yolcunun ağırlığına bağlı olarak hava yastıklarının açılıp açılmayacağını belirlemek ve gerekli bilgileri Emniyet Algılama ve Arıza Teşhis Modülüne (SDM) iletmektir.

Kaza anında açılan hava yastıkları, özellikle küçük çocuklarda yaralanma riskini artırma eğilimindedir. Bir çarpışma durumunda hava yastığının açılması ön yolcu için bir seçenek olmalıdır ve bunu belirlemek için bir ağırlık algılama ünitesine ihtiyaç vardır.

Yolcu koltuğunda ağırlık yoksa ve emniyet kemeri takılı değilse, PPS hava yastığını devre dışı bırakmak ve yolcu hava yastığının ışığını kapalı tutmak için SDM'ye bir sinyal gönderir. Tipik olarak, 4.5 ila 17 kg. arasındaki yolcular için hava yastığı etkinleştirilmez. Öte yandan, 17 ila 45 kg. arasındaki yolcular için hava yastığı genellikle azaltılmış bir kuvvetle etkinleştirlir. 45 kg. dan daha ağır olan yolcular için ise hava yastığı tam güçle açılır.

Kontak anahtarı açık konuma getirildiğinde, PPS ve SDM sistemi kendi içindeki kritik arızaları tespit etmek için çeşitli testler yapar. SDM, çalıştırma modunu tamamladığında PPS ile iletişim kurar. PPS, yolcu hava yastıklarına 5 saniye kadar "AÇIK" komutu vererek SDM'ye yanıt verir. Ardından SDM, doğrulama kimliğini almak için PPS'ye bir istek mesajı iletir. PPS, doğrulama kimliğini SDM'ye iletir ve SDM, alınan doğrulama kimliğini bellekteki veriler ile karşılaştırır. Bellekte saklanan veriler ile PPS tarafından iletilen veriler eşleşmiyorsa B0081 arıza kodu günlüğe kaydedilir.

B0081 arıza koduna yatkın araçlar arasında GM, Saturn, Cadillac ve Chevrolet'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Not: B0081 arıza kodunun tanımı, araç üreticisine bağlı olarak farklı olabilir. Kodun tam tanımı için araca uygun onarım kılavuzuna veya onarım veritabanına bakınız.

B0081 Birinci Sıra Orta Emniyet Kemeri Yük Sınırlayıcı Açılma Kontrolü (Alt Arıza)

 

B0081 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

B0081 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • - Hasarlı, kopmuş, açık veya kısa devreye neden olan kablolar, konnektörler ve zayıf elektrik bağlantısı
 • - Arızalı kontrol modülü (PPS / SDM)
 • - Arızalı yolcu ağırlık sensörü

 

B0081 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

B0081 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - SRS / Airbag ışığının yanması
 • - Kaza anında hava yastıklarının açılmaması
 • - Hafif ağırlıktaki yolcular için hava yastıklarının devre dışı bırakılmaması

 

B0081 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Not: SRS devrelerini kontrol etmek için asla elektrikli test ekipmanları kullanmayın. SRS sistemini kontrol etmeden önce kontağı kapalı konuma getirin, her iki akü kablosunu da ayırın ve sistemdeki elektriğin boşalması için en az 3 dakika bekleyin. Kablolar ayrıldıktan sonra da hava yastıklarının açılması mümkündür, bu nedenle en az 3 dakika geçene kadar herhangi bir SRS konnektörü veya kablosu üzerinde çalışmayın.

B0081 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 • - Arızalı PPS modülünün değiştirilmesi
 • - PPS modülü yazılımının yeniden yüklenmesi ve kalibre edilmesi
 • - Hasarlı kabloların ve konnektörlerin değiştirilmesi
 • - SDM ve PPS arasındaki devrenin kontrol edilmesi ve PPS topraklama kablosunun test edilmesi
 • - Arızalı yolcu ağırlık sensörünün değiştirilmesi
 • - Arızalı SDM'nin değiştirilmesi

 

B0081 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

B0081 arıza kodu genellikle sürülebilirlik sorunlarına neden olmaz, ancak göz ardı edilmemelidir. Sorunla hemen ilgilenmezseniz, bir kaza anında hava yastıkları uygun şekilde açılmayabilir veya devre dışı bırakılmayabilir. Böyle bir durum, ciddi yaralanma veya ölüm riski ile sonuçlanabilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.