• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P018C Arıza Kodu - Yakıt Basınç Sensörü “B” Devresi Düşük

  P018C Arıza Kodu - Yakıt Basınç Sensörü “B” Devresi Düşük

  Tarih: 18-08-2022

  P018C arıza kodu nedir? Yakıt Basınç Sensörü “B” Devresi Düşük arızası açıklaması nedir? P018C arıza kodu nasıl düzeltilir? P018C arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P018C Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P018C arıza kodu "Yakıt Basınç Sensörü “B” Devresi Düşük" anlamına gelir.

  Aracınızı kullanırken, motorun farklı miktarlarda yakıta ihtiyacı vardır. Yakıt rayı içindeki basınç, normal sürüş sırasında sürekli değişir. Geri dönüşsüz yakıt sistemlerinde, yakıt basınç sensörünün görevi, yakıt rayından akan sıvının basıncını ölçmek ve değerleri yakıt pompası kontrol modülüne (FCM) veya güç aktarma sistemi kontrol modülüne (PCM) göndermektir. PCM, bu verileri kullanarak yakıt sistemi basıncını ayarlar.

  Kontrol modülü, yakıt basınç sensöründen gelen voltaj sinyalini hafızasında saklanan verilerle karşılaştırır. Normalden düşük bir voltaj sinyali algılarsa, motor arıza ışığını yakar ve P018C arıza kodunu günlüğe kaydeder.

  Yakıt basınç sensörü (FPS) genellikle ya yakıt rayına ya da yakıt hattına monte edilir. Sensöre giden üç kablo vardır: referans, sinyal ve topraklama. PCM, sensöre 5 voltluk bir referans sinyali gönderir ve sensör, yakıt basıncına karşılık gelen voltaj sinyalini PCM'ye iletir. Kural olarak, yakıt basıncı arttıkça voltaj sinyali yükselir ve yakıt basıncı düştükçe azalır. Örneğin, motor yüksek devirde çalışıyorsa ve gaz kelebeği aniden kapanırsa, PCM enjekte edilen yakıt miktarını azaltmak için enjektörlerin püskürtme süresini azaltır. Bununla birlikte, yakıt hala yakıt pompası tarafından raya aynı oranda verildiğinden, raydaki basınç ve sinyal voltajı yükselir. Raydaki ani basınç artışı, yakıt basınç regülatörü (yakıt basınç sensörü ile karıştırılmamalıdır) sayesinde tekrar depoya yönlendirilir. Herşey düzgün çalıştığı sürece PCM, raydaki yakıt basıncını üreticinin belirlediği aralıkta tutacaktır.

  Kodun açıklamasındaki "B" etiketi, arızanın belirli bir bileşen yerine sistem devresinde meydana geldiğini gösterir. "B" harfi, giriş devresinin aksine sinyal voltajı devresinde bir arızaya işaret eder. Genellikle, kısa devre gibi bir sorundan dolayı bu arıza kodu tetiklenir.

  P018C arıza koduna yatkın araçlar arasında Chrysler, GMC, Toyota, Jeep, Volvo, Renault, Dodge, Nissan, Ford ve Chevrolet'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  P018C Yakıt Basınç Sensörü “B” Devresi Düşük

  P018C Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  "Düşük giriş" kodları genellikle düşük akü voltajının (birçok olası nedeni olabilir), elektrik konektörleri arasındaki kötü bağlantıların veya önceden onarılmış kabloların yanı sıra elektrik konektörlerindeki korozyonun sonucudur. Diğer olası nedenler arasında yan sanayi parça kullanılması, bileşenlerin yanlış takılması, sigortalar ve röleler yer alır. Bununla birlikte, zayıf bağlantılar genellikle devrenin bazı bölümlerinde yüksek dirençlere neden olur, bu nedenle arıza teşhisi sırasında direnç ve süreklilik kontrollerinin yapılması önemlidir.

  P018C arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P018C Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P018C arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P018C Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  İşe, yakıt basınç sensörünü ve ilgili kabloları kontrol ederek başlayın. Gevşek bağlantılar, hasarlı kablolar vb. olup olmadığına bakın. Hasar bulunursa, gerektiği şekilde onarın, kodu silin ve geri dönüp dönmediğine bakın. Ardından, konuyla ilgili teknik servis bültenlerini kontrol edin. Hiçbir şey bulunamazsa, sistemin adım adım teşhisine geçmeniz gerekecektir. Aşağıdakiler genelleştirilmiş bir prosedürdür, çünkü bu kod için testler araçtan araca farklılık gösterir.

  P018C arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P018C Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P018C arıza kodu, orta ila yüksek önem derecesine sahiptir. Bu kod ayarlandığında çeşitli motor performans sorunları görülür, hatta bazı durumlarda motor hiç çalışmayabilir ve sizi yolda bırakabilir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede ele alınması ve çözülmesi gerekir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarBaşkan :
   Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 21-08-2022

   "1.4 tdi Citroen Nemo 2010 md yakıt akış regülatör arızası B+ kısa devre olarak veriyor. Yolda giderken stop edip çalışıyor, tekleme oluyor sonra motor ışığı yanıyor, yanık şekilde devam ediyorum. Aracı uzun süre stop edince tekrar çalışınca arıza kendiliğinden düzeliyor sebep ne olabilir parça arızası mı hatta elektriksel arıza mı?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar? Magno Smart Yakıt Tas...»


  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Gün geçtikçe benzin fiyatları artıyor. Dünya'nın en pahalı benzini Türkiye'de satılırken bir nebze olsun tasar...»


  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A-Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, evde ve işyerlerinde doğalgaz, elektrik için, araçlarımızda da tüm yakıt türle...»


  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda ku...»