• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0384 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devresi Yüksek

  P0384 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devresi Yüksek

  Tarih: 25-08-2022

  P0384 arıza kodu nedir? Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devresi Yüksek hata kodunun açıklaması nedir? P0384 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0384 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0384 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), kızdırma bujisi kontrol modülü devresinde üretici tarafından programlanmış değerden %10 daha yüksek bir voltaj sinyali tespit ederse, P0384 arıza kodu tetiklenir. Bu kod, yalnızca dizel motorlu araçlar için geçerlidir.

  Benzinli motorların aksine, dizel motorlu araçlarda hava-yakıt karışımını ateşlemek için bujilere ihtiyaç duyulmaz. Dizel motorlar, benzinli motorlardan daha yüksek sıkıştırma strokuna sahiptir. Bu yüksek sıkıştırma sayesinde silindirlerdeki havanın sıcaklığı 600 derecenin üzerine çıkabilir. Bu da, dizel yakıtı tutuşturmak için yeterlidir. Piston silindirin üst ölü noktasına ulaştığında, yanma odasına yüksek basınçlı yakıt püskürtülür. Yakıt, aşırı ısınmış hava ile karşılaştığında hemen tutuşur ve müthiş bir patlama ile piston aşağı doğru itilir. Bu döngü sayesinde krank mili döndürülür ve araç hareket eder.

  Sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında ve motor soğukken, havayı ısıtmak zordur. Bu nedenle dizel araçlarda kızdırma bujisi denilen bir bileşen kullanılır. Silindir kapağına takılan, kurşun kalem şeklindeki kızdırma bujileri sayesinde, silindirlere giren hava ısıtılır.

  Modern otomobillerde, tüm kızdırma bujilerinin elektrik direncini ayrı ayrı algılayabilen kızdırma bujisi kontrol modülü bulunur. Kontrol modülü, her bir kızdırma bujisine gönderilen elektrik akımını modüle edebilir, bu da tüm kızdırma bujilerinin aynı sürede aynı sıcaklığa kadar ısıtılması demektir. Eski sistemlerde ısıtma işlemi on saniye veya daha fazla sürebilirken, elektronik kontrollü sistemlerde iki saniyeden daha az bir sürede işlem tamamlanır. Bu da, sıfırın altındaki sıcaklıklarda motorun ilk çalışmasını hızlandırır ve kızdırma bujileri ve marş motoru gibi bileşenlerin ömrünü uzatır.

  Modern kızdırma bujisi kontrol sistemleri nispeten karmaşıktır. Sistemi izleyen ve yöneten bir kontrol modülü olmasına rağmen, PCM'nin kızdırma bujisi kontrol devresinde tam olarak ne olup bittiğini bilmesi gerekir. Bu sayede, genel yakıt dağıtımını ve diğer motor yönetim stratejilerini etkin bir şekilde yönetebilir. Bu nedenle, PCM, özel iletişim devreleri aracılığıyla kızdırma bujisi kontrol modülünü ve ilgili devrelerini çok yakından izler. PCM, kızdırma bujisi kontrol modülü devresinde yüksek bir voltaj sinyali tespit ederse, P0384 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza ışığını etkinleştirir.

  Bununla birlikte, sıcak bir motoru çalıştırmak için kızdırma bujilerinin gerekli olmadığını da bilmek gerekir. Motor sıcakken hem eski hem de yeni sistemlerdeki kızdırma bujilerinin etkinleştirilmesini önlemek için PCM, özel bir motor soğutma sıvısı sıcaklık sensöründen (ve/veya motor yağı sıcaklık sensörü) gelen giriş verilerini kullanır. Soğutma sıvısı sıcaklığı, üretici tarafından önceden tanımlanmış bir sınırı aştığında, PCM, kızdırma bujilerine ve/veya motora zarar verebilecek hava/yakıt karışımının erken tutuşmasını önlemek için kızdırma bujisi kontrol sistemini devre dışı bırakır.

  P0384 arıza koduna yatkın araçlar arasında Ford, Mazda, Fiat, Ford, Hyundai, Dodge, Chrysler, Jeep, Volkswagen ve Chevrolet'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0384 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0384 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0384 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0384 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0384 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kod onarılırken yapılan en yaygın hata, gerekli kontrolleri yapmadan kızdırma bujisi kontrol modülünü ve rölesini değiştirmektir. Bu bileşenleri değiştirmeden önce kabloları, konnektörleri ve kızdırma bujilerini kontrol etmek gerekir. Çoğu zaman arıza bu parçalardan kaynaklanır.

  P0384 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0384 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Kodun ciddiyeti, başarısız olan kızdırma bujilerinin sayısına göre değişir. Sadece bir veya iki kızdırma bujisi arızalıysa, araç yine de çalışabilir. Daha fazla kızdırma bujisi arızalıysa, aracınız soğukken hiçbir şekilde çalışmaz veya çok zor çalışır. Uzun süre marşa basmak, daha fazla hasara neden olarak marş motorunun ömrünü kısaltabilir. Sorun ne olursa olsun, bu arıza kodu ayarlandığında, aracınızı vakit kaybetmeden bir tamirciye göstermelisiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olara...»


  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»


  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»


  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»