• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2009 Arıza Kodu Nedir? P2009 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P2009 Arıza Kodu Nedir? P2009 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 03-09-2022

  P2009 arıza kodu nedir? Emme Manifoldu Koşucusu Kontrol Devresi Düşük Sıra 1 hata kodunun açıklaması nedir? P2009 arıza kodu nasıl düzeltilir? P2009 arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir? ....

  P2009 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P2009 arıza kodu, "Emme Manifoldu Koşucusu Kontrol Devresi Düşük Sıra 1" olarak tanımlansa da bazı araçlarda "Emme Manifoldu Hava Kontrol Aktüatörü / Solenoidi Düşük Devre - Sıra 1" ya da "Emme Manifoldu Akış Kontrol (IMRC) Solenoid Kontrol Devresi Düşük - Sıra 1" olarak karşımıza çıkabilir. Farklı şekillerde ifade ediliyor olsa da bu üç tanımın hepsi de aynı arızaya işaret eder. Emme manifoldundaki hava akışını yöneten sistemin kontrol solenoidinde düşük voltaj mevcut demektir. Kodun tanımındaki "Sıra 1", iki motor sırasına sahip araçlarda 1 numaralı silindiri içeren motor sırasına atıfta bulunur.

  Bazı araçların motorlarında, değişken zamanlamalı emme manifoldu kullanılır. Bu sisteme "Emme Manifoldu Akış Kontrol Sistemi / Intake Manifold Runner Control System (IMRC)" denir. IMRC sisteminde, hava akış kontrol sisteminin düzgün çalışması, manifold içindeki kelebek kanatların doğru zamanda açılıp kapanmasına bağlıdır. Manifold kızakları, emme manifoldundan motora çekilen havanın hızını artırmak veya azaltmak için kullanılır. Sistem, motor devrine ve gaz kelebeği konumuna göre PCM tarafından elektronik olarak kontrol edilir. Her silindirin emme manifoldu portuna sıkıca oturan özel şekilli metal kanatların hareketi ise bir solenoid / aktüatör tarafından sağlanır. Tüm kanatlar tek hareketle açılır ve birinin sıkışması durumunda tüm kanatlar çalışamaz hale gelir.

  Motor düşük hızlarda çalışırken (genellikle 3000 RPM'nin altında) çok miktarda havaya ihtiyaç duymaz. Bu koşullar altında emme manifoldu kanatları silindir giriş portunun yaklaşık %60'ını kapatır. Bu kısmi kısıtlama, bir dönme etkisi yaratır ve motora gönderilen havanın basıncını ve hızını artırır. Bu sayede hava ve yakıt atomize olarak birbirine daha iyi karışır. Sonuç, daha iyi yanma, daha fazla güç ve daha az emisyon demektir.

  Motor devri arttığında ve daha fazla havaya ihtiyaç duyduğunda ise PCM, manifold kanatlarını açarak daha fazla havanın portlardan geçmesine izin verir. Emme manifoldu kanatçıklarının ayarlanabilir olması, hem yakıt tüketimini azaltır hem de motor performansını önemli ölçüde artırır. Bu sistem, özellikle küçük hacimli motorlarda sıklıkla kullanılsa da, büyük hacimli motorlarda da giderek daha fazla kullanılmaktadır.

  P2009 arıza koduna yatkın araçlar arasında Mazda, Mitsubishi, Mercedes Benz, Chrysler, Volkswagen, Tata, Hyundai, Ford, Chevrolet, Kia, Audi, Hyundai, Nissan, Honda, Infiniti, Dodge, Acura ve Toyota'nın bazı modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P2009 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P2009 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P2009 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  P2009 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P2009 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P2009 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P2009 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P2009 arıza kodu ayarlandığında, çoğu zaman araç çalışır ve sürülebilir durumdadır. Ancak, motor performansının düşmesine neden olarak diğer kodları tetikleyebilir. Motorun daha fazla hasar görmesini engellemek için bu kodun erken ele alınması önerilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»


  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»


  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın!.. Tüm benzinli / Dizel / Lpg li araçlar ...»


  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»


  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere ...»