• 04-09-2022
 • 6 dak
 • 1119
 • 0

P0883 Arıza Kodu - Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) Güç Giriş Sinyali Yüksek

P0883 arıza kodu nedir? Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) Güç Giriş Sinyali Yüksek arızası açıklaması nedir? P0883 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0883 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0883 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Motor çalıştırıldığında veya anahtar "Açık" konuma getirildiğinde, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) bir sistem kontrolü gerçekleştirir. PCM, şanzıman kontrol devresindeki voltajı test eder ve devrede sorun yoksa şanzıman kontrol modülüne (TCM) güç verilmesini sağlar. PCM, şanzıman kontrol modülü giriş devresinde yüksek voltaj tespit ederse P0883 arıza kodu tetiklenir.

Şanzıman kontrol modülü (TCM), şanzımanının çalışmasını izleyen bir bilgisayardır. Üreticiye bağlı olarak, PCM'ye entegre edilebilir veya bağımsız olabilir. Birçok kontrol modülü gibi, TCM de çeşitli sensörlerden ve anahtarlardan giriş sinyalleri alır. Bu bilgiler, vites değiştirme ve kavrama solenoidlerini kontrol etmek için kullanılır. Şanzımanın düzgün çalışması ve uygun vites değişimleri, bu bileşenlerden sağlanan bilgiler aracılığıyla olur.

TCM ile ilgili kodlar, araç markasına ve modeline bağlı olarak P kodları, B kodları ve hatta U kodları olarak saklanır. P0883 kodu ayarlandığında, sorunun ciddiyetine bağlı olarak başka PCM ve/veya TCM kodlarının da ayarlanma olasılığı yüksektir. Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) kodları da saklanabilir.

OBD-II donanımlı araçlardaki elektronik şanzıman kontrol sistemleri, bir bilgisayar ağı kullanılarak kontrol edilir. Bu, kontrolör alan ağı (CAN) aracılığıyla çeşitli kontrol modülleri sürekli iletişim halindedir.

CAN, konnektörlerden ve kablolardan oluşan bir sistemdir. Depolanan kodlar dahil olmak üzere PCM ve TCM arasında veri iletir. Araç hızı, şanzıman girişi, çıkış hızı (RPM) ve tekerlek hızı birden fazla kontrolör aracılığıyla paylaşılır. Bu veriler elektronik çekiş kontrol sistemlerinde, elektronik denge kontrol sistemlerinde ve kilitlenme önleyici fren sistemlerinde kullanılır.

PCM, otomatik şanzıman vites değiştirme stratejisini belirlemek için birden fazla sensörden (motor ve şanzıman sensörleri) gelen giriş sinyallerini kullanır. Yüksek basınçlı bir pompa (şanzımanın içinde) sıvıyı valf gövdesinden yay tertibatına doğru zorlar. Yüksek basınçlı sıvı, viteslerin sorunsuz bir şekilde değiştirilebilmesi için kavramanın anlık olarak ayrılmasını sağlar. Bir veya daha fazla elektronik basınç kontrol solenoidi, sıvı basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Elektronik basınç sensörleri, PCM'ye şanzımanın çeşitli noktalarındaki sıvı basıncına ilişkin ilgili verileri sağlar. Elektronik vites değiştirme solenoidleri, yüksek basınçlı sıvı akışını kesmek ve vites değiştirmek için kullanılır. PCM, şanzımanın verimliliğini izlemek için şanzıman giriş hızı ve çıkış hızı sensörlerini kullanır.

Şanzıman kontrol sistemine atıfta bulunan P0883 arıza kodu, mekanik veya elektriksel bir arızadan kaynaklanabilir. PCM, şanzıman kontrol modülü giriş devresinde yüksek bir voltaj sinyali tespit ederse P0883 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza ışığını yakar.

P0883 arıza koduna yatkın araçlar arasında Chrysler, Dodge, Jeep, Chevrolet, Mazda, Volkswagen, Hyundai, BMW ve Kia'nın çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

 

P0883 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0883 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • - Arızalı PCM veya şanzıman kontrol modülü güç rölesi
 • - Atmış sigortalar
 • - Arızalı alternatör (şarj dinamosu)
 • - Hasarlı kablolar veya gevşek konnektörler gibi şanzıman kontrol modülü devresi ile ilgili sorunlar
 • - Şanzımanda mekanik arızalar
 • - Arızalı veya yeniden programlanması gereken TCM/PCM

 

P0883 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0883 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - Motor arıza ışığının yanması
 • - Hatalı, düzensiz ve gecikmeli vites değişimleri
 • - Şanzımanın kaçırması
 • - Elektronik çekiş kontrol sistemi ve ABS sistemi devre dışı kalabilir
 • - Hız göstergesi hatalı çalışabilir
 • - Yakıt tüketiminin artması
 • - Araç arıza emniyet moduna girerek tek bir viteste takılı kalabilir
 • - İlgili diğer arıza kodları ayarlanabilir

 

P0883 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Tamirciniz, P0883 OBDII arıza kodunu teşhis etmeye akü ve alternatör voltajını kontrol ederek başlamalıdır. Ardından kablolar, konektörler, sigortalar, eriyebilir bağlantılar ve güç rölelerinin tümünün kontrol edilmesi gerekir.

Kod etkin olduğu halde herhangi bir belirti fark etmiyorsanız, aralıklı olarak şasiye kısa devre olabilir. Direnci izlerken, kabloyu kıpırdatın ve devreyi izleyin. Dirençte bir değişiklik tespit ederseniz, kabloları onarın ve kodları silerek tekrar test edin.

Soketlerde korozyon, bükülmüş veya kırılmış pimler veya nem olup olmadığına bakın. Soketler, şanzıman kontrol devresine güç sağladıkları için bir sorun görürseniz onarın.

P0883 kodu, şarj sisteminin yanlış çalışmasından veya başlatma sırasında aşırı yüklemeden kaynaklanan düşük akü voltajı nedeniyle ayarlanabilir. Motor çalışırken, alternatör çıkışını test edin. Alternatörünüz çalışırken 14,0 volt civarında akım üretmelidir. Motor çalışırken herhangi bir zamanda akım 12,0 volttan düşükse, alternatörün değiştirilmesi gerekir.

Marş sırasında aşırı yükleme durumu, PCM'de hatalı kodlara neden olabilir. Yaygın belirtiler, tam şarjlı bir aküye rağmen motorun yavaş marş yapması ve tam akü şarjı ile marş olmaması durumlarıdır. Marş motorunun değiştirilmesi gerekebilir.

P0883 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 • - Akü ve alternatör voltajının test edilmesi ve gerekli onarımların yapılması
 • - Şanzıman kontrol modülüne giden hasarlı, yıpranmış kabloların ve konnektörlerin onarılması
 • - CAN bus kablo demetinin veya tüm kablo demetinin değiştirilmesi
 • - PCM/TCM güç rölesinin voltmetre ile test edilmesi ve arızalıysa değiştirilmesi
 • - PCM/TCM güç rölesi kablo demetinin değiştirilmesi
 • - Atmış sigortaların değiştirilmesi
 • - Arızalı marş motorunun tamir edilmesi
 • - PCM/TCM'nin test edilmesi, yeniden programlanması veya değiştirilmesi

 

P0883 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

P0883 arıza kodu oldukça ciddi olarak ele alınmalıdır. Çünkü bu, TCM'nin düzgün çalışması için yeterli gücü alamadığı anlamına gelir. Bu durumda, aracınızın güvenliğini etkileyebilecek bir dizi sürülebilirlik sorunu oluşabilir.

Bu kod aracınızı arıza emniyet moduna alabilir. Bu moda giren araçlar, yalnızca tamirciye gitmek amacıyla kullanılmalıdır. P0883 ayarlandıysa, vites değişimlerinin çok sert olduğunu fark edebilirsiniz. Şanzımanın daha fazla hasar görmesini engellemek için bu kodun mümkün olan en kısa zamanda tamir ettirilmesi önerilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.