• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0881 Arıza Kodu Nedir? P0881 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0881 Arıza Kodu Nedir? P0881 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 04-09-2022

  P0881 arıza kodu nedir? Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) Güç Giriş Sinyal Aralığı / Performans arızası açıklaması nedir? P0881 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0881 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0881 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Motor çalıştırıldığında veya anahtar "Açık" konuma getirildiğinde, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) bir sistem kontrolü gerçekleştirir. PCM, şanzıman kontrol devresindeki voltajı test eder ve devrede sorun yoksa şanzıman kontrol modülüne (TCM) güç verilmesini sağlar. PCM, şanzıman kontrol modülü giriş devresinde üreticinin belirlediği aralığın dışında bir voltaj sinyali tespit ederse P0881 arıza kodu tetiklenir.

  Şanzıman kontrol modülü (TCM), şanzımanının çalışmasını izleyen bir bilgisayardır. Üreticiye bağlı olarak, PCM'ye entegre edilebilir veya bağımsız olabilir. Birçok kontrol modülü gibi, TCM de çeşitli sensörlerden ve anahtarlardan giriş sinyalleri alır. Bu bilgiler, vites değiştirme ve kavrama solenoidlerini kontrol etmek için kullanılır. Şanzımanın düzgün çalışması ve uygun vites değişimleri, bu bileşenlerden sağlanan bilgiler aracılığıyla olur.

  TCM ile ilgili kodlar, araç markasına ve modeline bağlı olarak P kodları, B kodları ve hatta U kodları olarak saklanır. P0881 kodu ayarlandığında, sorunun ciddiyetine bağlı olarak başka PCM ve/veya TCM kodlarının da ayarlanma olasılığı yüksektir. Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) kodları da saklanabilir.

  OBD-II donanımlı araçlardaki elektronik şanzıman kontrol sistemleri, bir bilgisayar ağı kullanılarak kontrol edilir. Bu, kontrolör alan ağı (CAN) aracılığıyla çeşitli kontrol modülleri sürekli iletişim halindedir.

  CAN, konnektörlerden ve kablolardan oluşan bir sistemdir. Depolanan kodlar dahil olmak üzere PCM ve TCM arasında veri iletir. Araç hızı, şanzıman girişi, çıkış hızı (RPM) ve tekerlek hızı birden fazla kontrolör aracılığıyla paylaşılır. Bu veriler elektronik çekiş kontrol sistemlerinde, elektronik denge kontrol sistemlerinde ve kilitlenme önleyici fren sistemlerinde kullanılır.

  PCM, otomatik şanzıman vites değiştirme stratejisini belirlemek için birden fazla sensörden (motor ve şanzıman sensörleri) gelen giriş sinyallerini kullanır. Yüksek basınçlı bir pompa (şanzımanın içinde) sıvıyı valf gövdesinden yay tertibatına doğru zorlar. Yüksek basınçlı sıvı, viteslerin sorunsuz bir şekilde değiştirilebilmesi için kavramanın anlık olarak ayrılmasını sağlar. Bir veya daha fazla elektronik basınç kontrol solenoidi, sıvı basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Elektronik basınç sensörleri, PCM'ye şanzımanın çeşitli noktalarındaki sıvı basıncına ilişkin ilgili verileri sağlar. Elektronik vites değiştirme solenoidleri, yüksek basınçlı sıvı akışını kesmek ve vites değiştirmek için kullanılır. PCM, şanzımanın verimliliğini izlemek için şanzıman giriş hızı ve çıkış hızı sensörlerini kullanır.

  Şanzıman kontrol sistemine atıfta bulunan P0881 arıza kodu, mekanik veya elektriksel bir arızadan kaynaklanabilir. PCM, şanzıman kontrol modülü giriş devresinde, üreticinin belirlediği aralığın dışında bir voltaj sinyali tespit ederse P0881 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza ışığını yakar.

  P0881 arıza koduna yatkın araçlar arasında Chrysler, Dodge, Jeep, Fiat, Chevrolet, Mazda, Volkswagen, Hyundai, BMW ve Kia'nın çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0881 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0881 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0881 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0881 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0881 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tamirciniz, P0881 OBDII arıza kodunu teşhis etmeye akü ve alternatör voltajını kontrol ederek başlamalıdır. Ardından kablolar, konektörler, sigortalar, eriyebilir bağlantılar ve güç rölelerinin tümünün kontrol edilmesi gerekir.

  Kod etkin olduğu halde herhangi bir belirti fark etmiyorsanız, aralıklı olarak şasiye kısa devre olabilir. Direnci izlerken, kabloyu kıpırdatın ve devreyi izleyin. Dirençte bir değişiklik tespit ederseniz, kabloları onarın ve kodları silerek tekrar test edin.

  Soketlerde korozyon, bükülmüş veya kırılmış pimler veya nem olup olmadığına bakın. Soketler, şanzıman kontrol devresine güç sağladıkları için bir sorun görürseniz onarın.

  P0881 kodu, şarj sisteminin yanlış çalışmasından veya başlatma sırasında aşırı yüklemeden kaynaklanan düşük akü voltajı nedeniyle ayarlanabilir. Motor çalışırken, alternatör çıkışını test edin. Alternatörünüz çalışırken 14,0 volt civarında akım üretmelidir. Motor çalışırken herhangi bir zamanda akım 12,0 volttan düşükse, alternatörün değiştirilmesi gerekir.

  Marş sırasında aşırı yükleme durumu, PCM'de hatalı kodlara neden olabilir. Yaygın belirtiler, tam şarjlı bir aküye rağmen motorun yavaş marş yapması ve tam akü şarjı ile marş olmaması durumlarıdır. Marş motorunun değiştirilmesi gerekebilir.

  P0881 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0881 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0881 arıza kodu oldukça ciddi olarak ele alınmalıdır. Çünkü bu, TCM'nin düzgün çalışması için yeterli gücü alamadığı anlamına gelir. Bu durumda, aracınızın güvenliğini etkileyebilecek bir dizi sürülebilirlik sorunu oluşabilir.

  Bu kod aracınızı arıza emniyet moduna alabilir. Bu moda giren araçlar, yalnızca tamirciye gitmek amacıyla kullanılmalıdır. P0881 ayarlandıysa, vites değişimlerinin çok sert olduğunu fark edebilirsiniz. Şanzımanın daha fazla hasar görmesini engellemek için bu kodun mümkün olan en kısa zamanda tamir ettirilmesi önerilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı. Kuruluşundan çok kısa bir ...»


  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki e...»


  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»


  Nazorati Otogaz SistemleriNazorati Otogaz Sistemleri

  Nazorati Otogaz Sistemleri, otogaz sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip profesyoneller tarafından kurulmuş ...»


  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»