• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0761 Arıza Kodu Nedir? P0761 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0761 Arıza Kodu Nedir? P0761 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 10-01-2023

  P0761 arıza kodu nedir? Vites Değiştirme Solenoidi “C” Performans / Sıkışmış Kapalı arıza kodu açıklaması nedir? P0761 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0761 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0761 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0761 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM), "C" vites değiştirme solenoidinde veya devresinde bir arıza tespit ettiğini gösterir.

  Bilgisayar kontrollü otomatik şanzımanlar, vites dişli oranlarını değiştirmek için vites değiştirme solenoidleri kullanırlar. Otomatik şanzımanlarda tipik olarak A, B ve C olarak adlandırılan en az üç solenoid bulunur. "C" solenoidi ile ilgili arıza kodları P0760, P0761, P0762, P0763 ve P0764'dür.

  Şanzıman kontrol modülü (TCM) veya PCM tarafından yönetilen vites değiştirme solenoidileri, şanzıman sıvısını çeşitli hidrolik devrelere yönlendirerek, uygun zamanda şanzıman dişli oranını değiştirmek için kullanılır. Aracın hızı artıkça veya azaldıkça, vitesi kontrol eden solenoid, basınçlı sıvıyı uygun hidrolik devreye yönlendirir. Hidrolik devredeki basınç, tüm şanzıman bileşenlerinin uygun pozisyonlarını almasını sağlar. Farklı dişli kombinasyonlarının seçilmesi ile motor performansı en üst düzeye çıkarılır.

  PCM/TCM, belirli zamanlarda vites değiştirme solenoidlerine elektrik sinyali gönderir. Solenodiler, sıvı akışına izin vermek veya bloke etmek için AÇIK veya KAPALI konuma geçecek şekilde tasarlanmıştır. PCM/TCM, "C" vites değiştirme solenoidinin yanıt vermediğini ve KAPALI konumda sıkışıp kaldığını tespit ederse, P0761 arıza kodu ayarlanır. Bununla birlikte, sürücüyü bilgilendirmek için gösterge panelinde motor arıza ışığı tetiklenir. Overdrive veya şanzıman uyarı lambası da yanabilir.

  Çoğu durumda arızanın sebebi şanzıman sıvı akışını ve solenoidin mekanik işlevini engelleyen yabancı maddelerdir. Şanzıman yağı çok kirliyse yağın değiştirilmesi ve mümkünse daha fazla teşhis için şanzıman karterinin çıkarılması önerilir. Şanzıman tavasındaki kalıntılar ve metal parçacıklar, şanzıman mekanik arızasının bir göstergesidir.

  P0761 arıza koduna yatkın araçlar arasında Toyota, Ford, Lexus, Mazda, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Hyundai, Kia, Ram, Honda ve Volkswagen'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0761 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P0761 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0761 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0761 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0761 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Çoğu zaman, yetersiz bakım ve kirli şanzıman yağı, vites solenoidlerinde sorunlara yol açabilir. Bunu ekarte etmek için, bir tamirci önce şanzıman yağının seviyesini ve durumunu kontrol etmelidir. Sıvıda metal parçalar görünüyorsa, şanzımanın revize edilmesi gerekebilir. Şanzıman sıvısında "yanık" belirtileri yoksa, şanzımanın yıkanması ile tıkalı iç geçitler temizlenebilir.

  ATF'de herhangi bir sorun bulunmazsa, kablolar ve konektörler hasar, korozyon ve olası kısa devreler açısından incelenmelidir. Her şey iyi durumda görünüyorsa, solenoidin üreticinin tavsiye ettiği prosedüre göre test edilmesi gerekecektir. Solenoidde herhangi bir sorun bulunmazsa, şanzıman pompasından, hidrolik kontrol ünitesinden veya basınç regülatöründen şüphelenilebilir.

  P0761 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0761 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod, vites değişimlerini engeleyebileceğinden veya zorlaştırabileceğinden, sorun ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Başlangıçta aracınızın vites değişimlerinde bir sorun görünmese de, ilerleyen aşamalarda tamamen imkansız hale gelecektir. Şanzımanı zorlamak, aşırı ısınmasına, yakıt tüketiminin artmasına ve pahalı onarım maliyetlerine neden olabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir. Basit ama...»


  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»


  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur. Dönüşüm kitinde yer alan regülatör (reducer), ECU (Elektro...»


  Ertürbülatör Yakıt Tasarruf CihazıErtürbülatör Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ertürbülatör bütün motorlu araçlarda tadilat gerektirmeden kullanılabilen bir yakıt tasarruf cihazıdır. Ertürb...»


  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»