• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0763 Arıza Kodu - Vites Değiştirme Solenoidi “C” Elektrik Arızası

  P0763 Arıza Kodu - Vites Değiştirme Solenoidi “C” Elektrik Arızası

  Tarih: 10-01-2023

  P0763 arıza kodu nedir? Vites Değiştirme Solenoidi “C” Elektrik Arızası hata kodunun açıklaması nedir? P0763 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0763 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0763 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0763 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM), "C" vites değiştirme solenoidinde veya devresinde elektriksel bir arıza tespit ettiğini gösterir.

  Bilgisayar kontrollü otomatik şanzımanlar, vites dişli oranlarını değiştirmek için, vites değiştirme solenoidleri kullanırlar. Otomatik şanzımanlarda tipik olarak A, B ve C olarak adlandırılan en az üç solenoid bulunur. "C" solenoidi ile ilgili arıza kodları P0760, P0761, P0762, P0763 ve P0764'dür.

  Şanzıman kontrol modülü (TCM) veya PCM tarafından yönetilen vites değiştirme solenoidileri, şanzıman sıvısını çeşitli hidrolik devrelere yönlendirerek, uygun zamanda şanzıman dişli oranını değiştirmek için kullanılır. Aracın hızı artıkça veya azaldıkça, vitesi kontrol eden solenoid, basınçlı sıvıyı uygun hidrolik devreye yönlendirir. Hidrolik devredeki basınç, tüm şanzıman bileşenlerinin uygun pozisyonlarını almasını sağlar. Farklı dişli kombinasyonlarının seçilmesi ile motor performansı en üst düzeye çıkarılır.

  PCM/TCM, belirli zamanlarda vites değiştirme solenoidlerine elektrik sinyali gönderir. Solenodiler, sıvı akışına izin vermek veya bloke etmek için AÇIK veya KAPALI konuma geçecek şekilde tasarlanmıştır. PCM/TCM, "C" vites değiştirme solenoidinde veya devresinde elektriksel bir arıza tespit ederse, P0763 arıza kodu ayarlanır. Bununla birlikte, sürücüyü bilgilendirmek için gösterge panelinde motor arıza ışığı tetiklenir. Overdrive veya şanzıman uyarı lambası da yanabilir.

  P0763 arıza koduna yatkın araçlar arasında Toyota, Lexus, Mazda, Hyundai, Jaguar, Honda, Kia, Subaru, Jeep, Isuzu, Ford, Duramax, Chrysler, Dodge ve Volkswagen'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0763 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P0763 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0763 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0763 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0763 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Çoğu zaman, yetersiz bakım ve kirli şanzıman yağı, vites solenoidlerinde sorunlara yol açabilir. Bunu ekarte etmek için, bir tamirci önce şanzıman yağının seviyesini ve durumunu kontrol etmelidir. Sıvıda metal parçalar görünüyorsa, şanzımanın revize edilmesi gerekebilir. Şanzıman sıvısında "yanık" belirtileri yoksa, şanzımanın yıkanması ile tıkalı iç geçitler temizlenebilir.

  ATF'de herhangi bir sorun bulunmazsa, kablolar ve konektörler hasar, korozyon ve olası kısa devreler açısından incelenmelidir. Her şey iyi durumda görünüyorsa, solenoidin üreticinin tavsiye ettiği prosedüre göre test edilmesi gerekecektir. Solenoidde herhangi bir sorun bulunmazsa, şanzıman pompasından, hidrolik kontrol ünitesinden veya basınç regülatöründen şüphelenilebilir.

  P0763 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0763 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod, vites değişimlerini engeleyebileceğinden veya zorlaştırabileceğinden, sorun ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Başlangıçta aracınızın vites değişimlerinde bir sorun görünmese de, ilerleyen aşamalarda tamamen imkansız hale gelecektir. Şanzımanı zorlamak, aşırı ısınmasına, yakıt tüketiminin artmasına ve pahalı onarım maliyetlerine neden olabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»


  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar? Magno Smart Yakıt Tas...»


  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»


  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki e...»


  EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

  EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar. EFS, m...»