• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motor Rölantide Saatte Ne Kadar Yakıt Tüketir?

  Motor Rölantide Saatte Ne Kadar Yakıt Tüketir?

  Tarih: 25-10-2017

  Rölanti Nedir? Araba rölantide saatte ne kadar yakıt harcar? Rölantide çalışan 4 silindir standart bir motor ne kadar yakıt harcar?....

  Rölanti kelimesi dilimize Fransızca kökenli “Ralenti” kelimesinden girmiştir. "Vitesi boşa almak" ya da "motorlu taşıtlarda, araç hareketsiz durumdayken motorun en az yakıtla düzgün bir biçimde çalışma ayarı" anlamını taşır. Türlerine göre değişmekle birlikte, rölanti halinde bekleyen bir motorun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için dakikada 500-1000 devir yapması gerekir. İdeal devrin altına düştüğünde motorda tekleme, vuruntu ve stop etme durumları yaşanır.

  Motor rölantide iken mümkün olan en düşük devir aralığında çalışır. Dakikada 1000 devir yapan bir motorun krank mili 1000 tur dönüyor demektir. Krank mili, pistonları aşağı yukarı hareket ettirir ve silindirlerde emme-sıkıştırma-ateşleme-egzoz işlemleri oluşur. Ortaya çıkan patlamalarla motor çalışabilirliğini sürdürür. Bu da yakıt tüketimi demektir.

  Hareket halinde bir aracın vitesi boşa atılırsa, motor yine rölantide çalışır. Yokuş aşağı vitesi boşa atmak sıfır yakıt tüketimi demek değildir. Motor, devrini koruyabilmek için yakıt tüketmeye devam edecektir. Yani rölantide yaktığı kadar yakacaktır. Ancak yeni nesil araçlar hareket halindeyken viteste olduğu sürece gaz pedalına basılmazsa yakıt tüketimi sıfır olur. Tekerleklerdeki enerji motora aktarılarak pistonların hareketi sağlanır. Bu durum motor devri kritik oluncaya kadar devam eder. 1500 dd altına düştüğünde ise ECU durumu kontrol ederek motorun ihtiyacı olan yakıtı gönderir.

  Motor Rölantide Saatte Ne Kadar Yakıt Tüketir?

  Motorun rölantide ne kadar yakıt tükettiği bekleme saatine, motorun tipine, hacmine, silindir sayısına, şanzıman durumuna, ortam sıcaklığına ve motor sıcaklığına göre değişir. Ayrıca far, klima, vb. ek donanımların çalışıyor olması da bu tüketimi arttırır. Düşük hacimli motorlar saatte 0.2-0.3 arası yakıt tüketirken standart motorlarda bu oran 0.7-1.0 litre aralığına çıkabilir. Bunu en kolay öğrenmenin yolu, aracı yokuş aşağı boşa atmak ve yol bilgisayarından yakıt tüketim oranını izlemektir. Otomatik vitesli araçlarda ise tüketim biraz daha yüksek olur. 

  Örnek olarak,

  4 silindirli soğuk bir motor ilk çalıştırmada saatte 1.4 litre yakıt harcar. 90C tamamen ısınmış bir motor herhangi bir elektrik yükü olmadan saatte 0.5 litre, klima açıkken 1.0 litre yakıt tüketir.

  6 silindir soğuk bir motor ise ilk çalıştırmada saatte 2.0 litre yakıt tüketir. 90C ısıya geldiğinde herhangi bir elektrik yükü olmadan saatte 1.3 litre, klima açıkken 2.0 litre yakıt tüketir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın!...»

  Devamı »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Devamı »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır....»

  Devamı »

  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir....»

  Devamı »