• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Stop Etme Sorunları ve Arıza Nedenleri

  Stop Etme Sorunları ve Arıza Nedenleri

  Tarih: 03-11-2017

  Motor neden stop eder? Araba stop etmişse sorun nereden kaynaklanır? Stop eden arabaların olası arıza nedenleri ve çözüm yöntemleri. ....

  Sürekli stop eden bir motor can sıkıcı olabilir. Sürüş esnasında, belirgin bir sebep olmadan da motor aniden stop edebilir. Duruma sebep olan nedenler genellikle hava, yakıt, ateşleme ve sensörlerle ilgilidir ve soğuk bir motorun ilk çalıştırılma esnasında daha sık görülebilir.

  "Motor Soğukken Çalıştıktan Hemen Sonra Stop Ediyor"

  Bu tür bir stop etme problemi genellikle motorun yeterli miktarda yakıt / hava almaması anlamına gelir. Soğuk bir motor çalıştırılırken oldukça zengin bir yakıt karışımına ihtiyaç duyar.

  Sorununuzu çözmeye yardımcı olması açısından olası nedenlerden bazılarını sıralayalım.

  Motor Hava Kaçakları

  Hava hortumlarında yarılma ya da gevşeme varmı, PCV ve EGR valfi, emme manifoldu contası ve gaz kelebeği etrafında kaçak var mı, kontrol edin. 

  Kirli veya Arızalı Bir Hava Akış Sensörü

  Bu sensör, motor tarafından emilen hava miktarını ECU’ya bildirir. Kirlenmiş, yağlanmış ve dolayısı ile tıkanmış bir hava akış sensörü görevini yapamaz. Hava akışındaki değişikliklere tepki vermesi yavaş olacaktır. Bu aksaklık hava/yakıt karışımını bozabilir. Hava akış sensörünü aerosol elektronik temizleyicisiyle temizlemek genellikle sorunu düzeltir.

  Arızalı Rölanti Devir Sensörü

  Enjeksiyonlu araçların rölanti devri, sensörlerden gelen sinyaller doğrultusunda elektronik kontrol ünitesi tarafından yapılır. Rölanti motoru, gaz kelebeği kapalıyken, emme manifolduna hava alınmasını sağlar. Rölanti motoru ve gaz kelebeği kirlenmişse veya arızalanmışsa motor rölantide çalışacak kadar hava alamaz ve stop eder.

  Arızalı Hararet Müşürü (Su Sıcaklık Sensörü)

  Su sıcaklık sensörü arızalanmışsa ve motorun gerçekte olduğundan daha soğuk veya daha sıcak olduğunu ECU'ya bildirirse, yakıt karışımı da bozulabilir. Sensör, normalden daha soğuk okursa motor zengin çalışır. Yani yanma odasına daha fazla yakıt gönderir. Bu durumda motor stop etmez ancak ısındıktan sonra rölanti sorunları yaşanabilir ve yakıt tüketimi artar. Sensör, normalden daha sıcak okursa ECU yakıt gönderimini azaltacaktır. Bu durum  soğuk motorun stop etmesine neden olur. Arızalı sensörün mutlaka değiştirilmesi gerekir.

  Arızalı Hava Sıcaklık Sensörü

  Bu sensör ECU'ya emme manifolduna giren havanın sıcaklığını bildirir. Hava / yakıt karışım oranını ayarlayabilmesi için ECU doğru verilere ihtiyaç duyar. Tıpkı, arızalı su sıcaklık sensörü gibi, arızalı hava sıcaklık sensörü de yakıt karışımını bozabilir ve stop etme problemine neden olabilir.

  Arızalı MAP Sensörü (Mutlak Basınç Sensörü)

  Bu sensör, ECU'nun motor yükünü algılamak için kullandığı en önemli sensörlerden biridir. Emme manifoldundaki vakum miktarını algılayarak, bu vakum miktarıyla orantılı olarak bir sinyal üretir. Motor kontrol ünitesi (ECU), bu bilgileri ateşleme avansını ve yakıt enjeksiyon miktarını ayarlamak için kullanır. MAP sensörü arızalıysa ECU çok fazla veya yetersiz yakıt gönderebilir. Bu da motorun stop etmesine yol açabilir.

  Düşük Motor Basıncı

  Aracınız çok uzun kilometreler yapmışsa piston, segman ve silindirler aşınmış olabilir. Supaplar deforme olmuş ve motorun kompresyonu düşmüşse araç çalışmayabilir. Bunun için motora kompresyon testi yaptırmalısınız. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa motor revizyonu yaptırmanız gerekebilir.

  Bitmiş Veya Kirlenmiş Bujiler

  Ateşleme sorunları bir motorun stop etmesinin başlıca sebebidir. Ufak bir tekleme, henüz ısınmamış ve ağır çalışan bir motorun stop etmesine neden olabilir. Bujiler ve buji kabloları uzun zamandır değiştirilmemişse iyi ateşleme yapamaz. Zayıf bir ateşleme ise ateşleme bobinini veya krank mili konum sensörünü etkileyebilir.

  Kötü Yakıt

  Çok fazla alkol (% 10'dan fazla) içeren, su veya başka bir madde ile karıştırılmış benzin iyi yanmayacağı için motorun stop etmesine sebep olur. Stop etme ile ilgili yaşadığınız sorun, en son aldığınız yakıttan sonra başlamışsa bundan şüphelenebilirsiniz. Çözüm, tankı tahliye etmek ve bir başka benzin istasyonundan yeniden doldurmaktır. Eğer motor normal şartlarda çalışıyorsa tank boşalana kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

  "Trafik Işıklarında Rölantide Motor Stop Ediyor"

  Trafik lambalarında beklerken rölantideki aracın stop etmesi, motorun yeterince hızlı çalışmadığını (rölanti devri çok düşük) veya motorun klima kompresörü ve alternatör tarafından oluşturulan yük tarafından gücünün azaldığı anlamına gelir. Ayrıca, yakıt karışımının çok zengin veya fakir olması motorun zayıf çalışmasına neden olabilir. Bu tür stop etme sorunlarına yol açan muhtemel nedenleri inceleyelim.
   

  Arızalı Klima Kompresörü

  Klima kompresörü muhtemelen yağlama eksikliği, iç aşınma veya başka sorunlardan dolayı motoru sıkıştırabilir. Sorun yalnızca klima açıkken oluşursa, kompresörde bir sorun var demektir.
   

  Şarj Sistemi Üzerinde Aşırı Elektrik Yükü

  Akü bitmişse ve alternatör şarj etmek için aşırı çalışıyorsa, motordaki yük artışı rölanti devrini düşürerek motorun stop etmesine neden olabilir. Akünün bittiğini veya çalışmadığını görmek için şarj durumunu kontrol edin. Akü zayıfsa şarj ettirin. Şarj olmuyorsa yeni bir akü satın almanın vakti gelmiş demektir.
   
  NOT: Düşük voltaj, ateşleme sisteminin ve yakıt enjektörlerinin çalışmasını olumsuz şekilde etkiler ve böylece stop etme ve hatalı ateşleme meydana gelebilir. İyi bir şarj sistemi rölantide yaklaşık 13.5 ila 14.5 volt üretmelidir.
   

  "Motor Sürüş Esnasında Stop Ediyor"

  Bu tarz sorunlar genellikle ateşleme sistemi ile ilgilidir. Sorunun sebebi genellikle arızalı bir krank mili konum sensörü veya ateşleme bobininden (motorda sadece bir bobin varsa) kaynaklanır. Teması kaybeden arızalı bir kontak anahtarıda motorun ansızın stop etmesine neden olabilir.

  Böyle bir sorun yaşadığınızda kaputu açın ve bujilerde kıvılcım olup olmadığını kontrol edin. Bir kişi marşa basarken diğeri bujileri çıkarıp (buji ucunu motor bloğuna temas ettirerek) ateşleme varmı kontrol etsin. Ateşleme varsa sizi çarpabilir bu nedenle elinizi teline temas ettirmeyin. Marşa basılırken bir kıvılcım görmüyorsanız arıza ateşleme sistemindedir.

  Motorda ateşleme varsa arıza yakıt basıncının düşmesinden kaynaklanabilir. Yakıt pompası arızalandığında genellikle hiçbir uyarı vermez. Bu durumda motor çalışmayacaktır. Aracın çekici ile götürülmesi gerekir. Yakıt pompasını test etmek için kontak açıkken arka koltuk altından ses gelip gelmediğini dinleyin. Ses duyamazsanız yakıt pompası çalışmıyor demektir. Pompanın çalışmamasına sigorta atması ya da arızalı bir rölede yol açabilir. Eğer araç çok uzun kilometreler yapmışsa pompanın arızalı olması kuvvetli ihtimaldir.

  Sorun ECU rölelerinden de kaynaklanabilir. Bu rölelerden biri arızalanırsa ECU yakıt enjektörlerini kapatır ve ateşlemeyi durdurur. Bunun olası olup olmadığını öğrenmenin tek yolu, ECU güç rölelerini değiştirmektir. Sorun devam ederse aracın elektronik tesisatına bakılmalıdır.

  Başka bir olasılık ise düşük sistem voltajı, voltaj kaybı veya aşırı şarj durumudur. ECU ve diğer kontrol modüllerinin çalışması için 12 volt sabit akım gerekir. Besleme voltajı 9 voltun altına düşerse ya da 16 volt civarlarında dalgalanırsa (ya da kesilirse) ECU enjektörleri ve ateşleme devresini geçici olarak durdurabilir. Bu durum genellikle elektrik ve şarj sisteminde meydana gelen kısa devreden yaşanır. Bu tarz arızaların bulunması çok zordur ve anlık verileri yakalayan özel aletler gerektirir. İşini bilen bir elektrik teknikeri verilere bakarak, motorun stop etmesine neden olan arızayı tespit eder ve onarır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarŞeref :
   Bulunduğu İl: Çorlu                                      Tarih: 25-07-2021

   "Aracım bundan 10 gün önce istop etti usta yüksek mazot müşirini değiştirdi ve çalıştı o günden sonra normal çalışıyor ama vitese takıp istop ediyor araç s60 Volvo 2014 model neden yapıyor bunu yardımcı olur musunuz?"

  • AvatarBülent :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 16-07-2021

   "Arabam sembol joy 2016 model arabam iki gün hiç çalıştırmadığım zaman marşa basıyorum çalışıp hemen istop ediyor sonra tekrar çalıştırmaya çalışıyorum çalışıyor ama sanki geri istop edecek gibi oluyor gaza basınca çalışır hale geliyor gidip geldikten sonra kontağı kapatıyorum tekrar çalıştırdığımda hemen çalışıyor bu neden oluyor yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla not bazen 3 defada bile araç çalışmıyor çalıştıktan sonrada hiç sorun olmuyor akü yeni bilginize."

  • AvatarKazım Bayrakçı :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 15-07-2021

   "Adam yukarıda tek tek açıklamış tüm sorunları ve çözümleri mübarek zahmet edip okuyun biraz. Bununla ilgili videolar var izleyin."

  • AvatarMusti :
   Bulunduğu İl: Istanbul                                      Tarih: 11-07-2021

   "Seat ibiza dizel 2004 model aracım yolda giderken istop ediyor. Hava filtresinin borusunu söküp balata spreyi sıkıp çalıştırıyorum. Yakıt pompası değişti, marş dinamosu, şarj dinamosu değişti. Bunlardan hariç sebepler arıyorum. Bilgisaraya bağlayınca arıza gözükmüyor. Sebebi ustalar tarafından çözülmedi birkaç sebep söyleyip konuyu kapatıyorlar. Aküden de kaynaklı değil bu sorun yeni değişti yardımcı olabilecek yorumlar bekliyorum. Saygılar."

  • AvatarFatoş :
   Bulunduğu İl: İskenderun                                      Tarih: 08-07-2021

   "Aracım reno clio gider haldeyken motor sönüyor. Hiç durdurmadan kontağı kapatıp açarsam motor sesi durmadan çalışır duruma geliyor. Bilgisayara koyduk, elektrikçilere götürdük, kontaktadır deyip anahtarcılara bile götürdük anlayan olmadı. Neden olur acaba nereye götürmeliyim aracı teşekkürler."

  • AvatarÖğretmen :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 29-06-2021

   "Merhabalar, otomatik vites, benzinli i20 aracım ışıklarda ve vites değiştirirken stop ediyor. İlk kez 26 Haziran günü ışıklarda yaşadım bunu. Ardından direksiyon sertleşmesi oldu ve yarım saat kadar geçmedi. İkinci kez bir sonraki gün geri vitesle park ederken oldu. Bugün de farkettim ki gaza basmama rağmen devir ibresi hareket etmiyor. Bu gibi durumlarda aracı yeniden çalıştırdığımda marşa çok uzun basmam gerekiyor. Geç çalışıyor yani. Böyle bir sorunum yoktu önceden. Motor arıza lambası da kafası eserse yanıyor. Bazen sönüyor. Nolur yardımcı olun. Her bakan farklı birşey söylüyor ve her yere ayrı ödeme yapıyorum."

  • AvatarAbdurrahman :
   Bulunduğu İl: Ordu                                      Tarih: 26-06-2021

   "Aracım LPG'de giderken ve motor ısındıktan sonra durmaya yakın, frenle beraber rölanti devri nerdeyse sıfıra yaklaşıp bazen de istop ediyor bu neden olur?"

  • AvatarÖznut :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 23-06-2021

   "Aracım sıralı gazda giderken birden gaz ışığı yeşilden kırmızıya dönüp stop ediyor. Çalıştırınca tekrar gaz ışıkları yanıyor çalışıyor tekrar stop ediyor benzine geçirince bir sorun yok araba çalışıyor arıza nedir?"

  • AvatarAlp :
   Bulunduğu İl: Balikesir                                      Tarih: 28-05-2021

   "Aracımla bir köpeğe çarptım ardından tamir vs. bir sürü ses gürültü 3 hafta geçti yavaş yavaş tam düzene girdi derken hafta sonu biraz çalıştırmak istedim inanılmaz bir uğultu titreme sallanma ne olabilir diye düşünürken motor yağını kontrol edeyim dedim yağ tamamen bitmiş p.tesi shell den açık yağ 3 lt açık yağ koydurdum ardından araç ışıklarda beklerken stop etmeye başladı marş basıyorum sönüyor tekrar marş titrek titrek kendine geliyor anlamadım bu nesi."

  • AvatarBarbaros :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 20-05-2021

   "İlker bey merhaba aracınızın sorunu giderildi mi giderildi ise nasıl ?"

  • AvatarCitroen saxso 1.6 vtr :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 25-04-2021

   "Selamlar öncelikle aracım tek kapı citroen saxso. Bu olay yeni yeni başıma geldi. Araç sıralı sistem. İlk çalıstığında sıkıntı yok. Bir müddet sonra yolda hareket ettikten sonra 500 metre ilerde gaz lambasının ışığı gidiyor, araç stop ediyor ve ışığı tekrar yandıktan sonra ne benzinde ne gazda çalışmıyor. 15 dk sonra geri çalışıyor. Sonra gidiyorum aynı problem sıkıntı nedir acaba?"

  • AvatarMurat :
   Bulunduğu İl: Malatya                                      Tarih: 22-04-2021

   "Merhaba benim aracım ısındıktan sonra, seyir halinde değilde durduğum zaman trafikte kendi kendine stop ediyor, ama hararet 90 derece olduktan sonra yapıyor. Sorun bir türlü bulunamıyor. Aracım benzinli 5.2 Motor 10 silindir. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim."

  • Avatarİlker :
   Bulunduğu İl: Bartın                                      Tarih: 20-03-2021

   "Ford fiesta 2005 1.3 44w 60hp aracım sadece sabahları ilk çalışmada marşı alıyor ama istop ediyor. Tekrar marş yapıyorum yine istop ediyor. Üçüncüde gaza basılı tutup marş yapıyorum bir dakika kadar gazı basılı tutuyorum sonra istop etmiyor. Bu olayı sadece sabahları ilk çalıştırmada yapıyor daha sonra gayet herşey iyi. Birde bu arızayı yaparken hararet göstergesi yarıda gösteriyor. Neden olabilir herkese saygılar."

  • AvatarMurat :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 18-03-2021

   "Benim 2000 model 1.6 focus aracım var. Aracım benzin & LPG li ama benzinde kullanıyorum genellikle. Araç yolda yüksek devirde seyir halinde iken ayağımı debriyaja bastığımda stop ediyor. Bujiler değişti, buji kabloları kontrol edildi, egr valfi gaz kelebeği temizlendi, hava kütlesi kontrol edildi ama sorun halen devam ediyor. Bunun sebebi ne olabilir? Lütfen yardım edin."

  • Avataropel vectra 94 :
   Bulunduğu İl: ısparta                                      Tarih: 12-02-2021

   "slm benim 94 model aracımda bazen geç çalışıyordu bazende çalışmayacak gibi oluyordu. Ateşleme sistemi, bujiiler değişti sorun geçmedi en son tamirci bu araca ateşleme gelmiyor dedi ve oto elektronikçiye gönderdi ve beyin rölesi tamir gördü şu an çalışıyor beyinli araba uğraştırdı ama şu an normal kullanıyorum sizde bir ustaya veya servise danışın tskler. Hayırlı günler."

  • AvatarYozgatlı :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 12-02-2021

   "Selam bende wosvagen bora 2001 comfort var. Benim arabada hem benzinde hem gazda rölantide stop ediyor. Genelde araba sıcakken yapıyor. Ateşleme sistemi yeni değişti. Bugün gazı iptal ettim benzinde kullanayım dedim benzinde de stop etti ama her zaman yapmıyor. Belli belirsiz zamanlarda yapıyor. Rölantide dalgalanma yok birden stop ediyor gazı iptal etmeden önce tekrar marş yaptığımda boğulma oluyordu. Benzinde boğulma yok stop etme halen devam ediyor. Aylardır uğraşıyorum bir türlü bulamadık neden yaptığını bilgisi olan yardım edebilir mi?"

  • AvatarKaya :
   Bulunduğu İl: Afyonkarahisar                                       Tarih: 12-02-2021

   "Arabam sabahları 4 yada 5 marş ta anca çalışıyor çalışıp kapanıyor sürekli sonradan çalışıyor ısınınca sorun olmuyor motor soğukken gece ayazını yediğinde yapıyor bugün ısı sensörü (hareret müşürü ) değişti inşallah sabah çalışır."

  • AvatarKadir Özkan :
   Bulunduğu İl: Ordu/ünye                                       Tarih: 06-11-2020

   "1.6 2011 model Doblo aracım, 10/15 km yol aldıktan sonra motor dairesinden "çat çat" bir ses geliyor, aracım silkelenme yapıyor ve aniden stop ediyor. Bazen 15/20 dakika geçmeden çalışmıyor. Bu olay standart olarak devam ediyor. Egr valfini değiştirdim, hava akış rolesini kontrol ettirdim bir sorun yok. Arıza lambası çok nadir bazen yanıyor ama çoğunlukla yanmıyor. Bir takım servislere gittim problemi çözemediler. Böyle bir durum taşıyan varmı, ve bu sorun neden kaynaklanıyor?"

  • AvatarEmin :
   Bulunduğu İl: Malatya                                      Tarih: 21-10-2020

   "Merhabalar 2001 model 1.6 alfa Romeo 156 ya aracım yolda giderken aniden stop ediyorum yığılıp devir saati sıfıra düşüp tekrar çalışıyor motor yeni krank sensörü yeni oksijen sensörü yeni termostat yeni akışmetre ve vuruntu sensörü hariç herşey yeni değişti ateşleme sistemi dahil sorun ne olabilir"

  • AvatarFocus 1 2005 :
   Bulunduğu İl: Balıkesir                                      Tarih: 29-03-2020

   "Selamlar bende de focus 1 var 2005 model benzin tüplü araç seyir halinde iken bir sorun olmuyor ayağımı gazdan çekip devir tam diplere kadar indiği an stop ediyordu özellikle kırmızı ışıklarda durduğumda rolanti valfi dediler değiştim şimdi durduğum anda sorun yok ama rolanti hala dengesiz ve aracı zorlayıp 80 90 yapıp boşa attığım da yine aynı şey oluyor devir dibe vuruyor stop ediyor aylardır çözemedim yardımcı olurmusunuz?"

  • AvatarMehmet Yılmaz :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 29-03-2020

   "Merhaba Ford courier 1,5 aracımda kışın ilk çalıştırmada motor 10 sn. içinde kendiliğinden stop ediyordu. Bunu bildiğim için ilk çalıştırmada aracı 20 sn. hafif gaz vererek 1500 d/dk tuttuğumda stop etmiyor. Büyük ihtimal yakıt sistemi hava alıyor. Sizin yorumunuz ne olur ve basit bir çözümü var mıdır? Hayırlı Günler..."

  • AvatarBilal :
   Bulunduğu İl: Ağrı                                      Tarih: 04-03-2020

   "Merhaba arkadaşlar! Bende 2015 Ford transit Var. Aracım seyir halinde viteste iken gaza bastığımda bir problem yokken boşa aldığım zaman ve rölantide stop ediyor. Lütfen yardımcı olur musunuz. "

  • AvatarAli :
   Bulunduğu İl: Kars                                      Tarih: 12-02-2020

   "Şeref bey bende de Astra H var. Aynı sorun bende de oluyor, çaresini bulabildiniz mi?"

  • AvatarMetin :
   Bulunduğu İl: Antalya                                      Tarih: 12-02-2020

   "Aracı geç çalışan ve rolanti dengesizliği yaşayan ve stop etme sorunu yaşayan arkadaşlar kesinlikle benzin basınç regületörüne bi baktırsınlar yüzde yüz ondanmış."

  • AvatarSoundtrack :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 02-02-2020

   "Kırıkkaleden yazan Şeref isimli arkadaşım inşallah yorumumu okursun. Senin yaşadığın problemin birebir aynısını aynı araçla yaşıyorum şuan. Neden kaynaklandığı konusunda ustalar tam olarak bir şey demediği gibi bilmeden tarım motor yapılacak 2500-4000 arası tutar diyorlar. Subaplardan şüpheleniyorlar. 1 nci gözde problem var gibi dediler. Ama nedeni başka bir şeyde olabilirmiş. Sen bu sorunu giderebildin mi acaba? Sanırım problemimiz aynı. Konu hakkında tecrübelerini benimle paylaşabilir misin. 0507 236 93 91 numaram."

  • AvatarTalat :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 25-12-2019

   "Selamünaleyküm arkadaşlar benim de 2005 cmax dizel aracım 2 günde bir sadece sabahları çalıştıktan sonra stop ediyor ve çalışmıyor daha önce başına gelen varmı?"

  • AvatarTahsin :
   Bulunduğu İl: Uşak                                      Tarih: 17-12-2019

   "Bende de Europa var. Araç soğukken yürüdüğünde 1-2 km içinde durmak veya yavaşlamak için ayağımı gazdan çekince araç stop ediyor. Frenler şişiyor, direksiyon sertleşiyor, benzinde de aynı şeyi yapıyor. Özellikle sabahları. Tekrar çalışmasında sıkıntı yok hemen tek marşta alıyor. Buji takımı ve kabloları komple değişti. Gaz ayarları ve gaz filtresi de değişti. Tamirci usandı getirme artık bana, elektrikçi yapacak diyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu sorunla ilgili çözüm ve önerileriniz için ararsanız sevinirim. 0538 416 4660"

  • AvatarŞeref :
   Bulunduğu İl: Kırıkkale                                      Tarih: 12-12-2019

   "Merhabalar, 1.6 Opel Astra h. Araç sabahları soğuk iken rölantide ısınana kadar çalışırsa stop etmiyor. Yanlız soğuk iken hareket ettiğim zaman vites değişirken veya her hangi bir durumda ayağımı gazdan çekince direkt stop ediyor. Tekrardan çalıştırmak istediğimde marş uzatıyor. Oysa aracı kontaktan kendim stop edersem hiç sorun olmuyor. Belli bir mesafede 1 inci viteste gidiyorum. Araç ısınıyor ve araç normale dönüyor. Hiç sorun kalmıyor. Subap basınçlarını ölçtürdüm kaçak çıkmadı. Yalnız araç ısınmıştı. Isı müşürü değişti. Lpg iptal edildi arkadan vana kapatıldı 3 gün denendi sorun çözülmedi. Forumlara da baktım subap sorunu olduğunu okudum lakin subaplarda kaçak olmadığını test ettik. Başka neden kaynaklanabilir?"

  • AvatarHortumcu :
   Bulunduğu İl: Muş                                       Tarih: 26-11-2019

   "Merhabalar benim aracımda Opel Astra h bendede sabah araç soğukken gaz yememe stop etme mesela 100 km hızla giderken debriyaja bastığımda araç stop ediyor ama arac 30- 40 km gittikten sonra bu sorunlar düzeliyor sonra çekişi düştü."

  • AvatarHakan Ülgener :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-11-2019

   "Peugeot 308 vti araç var bende araba soğuk iken gayet iyi durumda hararet göstergesi 90 olduğunda araç çalışma düzeni değişiyor nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim."

  • AvatarTugay :
   Bulunduğu İl: Isparta                                      Tarih: 14-10-2019

   "Gamze hanım arıza çözüldümü benim araçta da aynı sorun var şu an."

  • AvatarMustafa Kaya :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-09-2019

   "2012 Citroen jumper aracım yolda giderken stop etti. Koruma düğmesine bastım. Ktup başlarını söktüm faydası olmadı. Neden olabilir yardımcı olurmusunuz. Motor kitlemiş olabilir diyorlar ama en ufak bir ses gelmedi. Aracı çalıştırmak için marşa basınca tık diye bir ses gelip sonra duruyor."

  • AvatarFurkan :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-09-2019

   "Küçük olması sebebiyle 2000 polo aldım. Almaz olaydım. Durmadan stop ediyor. Debriyaja basınca istop etmesi en sıkıntılı olan durum. Virajlara yaklaşınca debriyaja basıyorum bi anda fren şişiyo çok sıkıntılı durum."

  • AvatarOsman :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 04-09-2019

   "Mahmut Bey soruna bir çözüm bulabildiniz mi aynı konudan ben de sıkıntı yaşıyorum."

  • AvatarGamze :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 27-08-2019

   "Merhaba 1999 model otomatik Polo aracım ayağımı gazdan kesince direksiyonu sağa sola çevirince stop ediyor. Çözümü bulamadılar. Gaz kelebeği temizlendi değiştirildi, distribütör değiştirildi, yapabileceğini düşünülen çoğu parça değiştirildi ama hala şuan araç ustada. Lütfen yardımcı olun elektriksel bir arıza olabilir mi? Öyle diyorlar çok sıkıldım bu durumdan."

  • AvatarAcb :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 12-08-2019

   "200 model wv Bora kullanıyorum giderken önce devir düşüyor, araba gaz yemiyor, düşüyorum iyice. Kenara çekip rölantide gaz veriyorum falan bir süre sonra düzeliyor. Kapatıp tekrar çalıştırınca hemen çalışıyor ama az bir süre sesli olarak düzensiz çalışıyor. Usta özellikle yüksek rakımda nefes almakta zorlanıyor, diyor. Yardım eder misiniz? Teşekkür ederim."

  • AvatarMahmut :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 25-07-2019

   "2000 model Hyundai 1.5 Gls yumurta kasa araç aldım 3 ay önce bir sıkıntısı yoktu son zamanlarda yavaşlarken yada durduktan sonra stop ediyor ve tekrar çalışmıyor ama motor soğuyunca bir süre bekleyince tekrar çalışıyor hangi ustaya göstersem de bişey yok dedi çözüm lütfen."

  • AvatarYaşar Barut :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 09-07-2019

   "2009 Peugeot Bipper araç giderken aniden süratten düşüyor. Vitesi boşa alınca stop ediyor ve motor arıza lambası yanıyor. Tekrar marş yapınca çalışıyor. Ama bu olay yine tekrar ediyor başına gelen var mı?"

  • AvatarHasan :
   Bulunduğu İl: Çorum                                      Tarih: 02-07-2019

   "S.a. benim aracım yürür vaziyette iken stop ediyor. baktırdım elektriği kesiyor dediler. Bütün aksam çalışıyor ama motor stop ediyor. Bobin dediler değiştirdim, distribütör, buji kabloları dediler hepsini değiştirdim ama hala aynı sıkıntıyı verdi. Neden yapar bunu, beyinden olabilir mi acaba? Araç Opel Vectra a kasa."

  • AvatarAytekin :
   Bulunduğu İl: Tek                                      Tarih: 01-07-2019

   "Siz araç beynini gösterin bende de aynı sorun var 140 ta motor stop etti gösterdim beyin dediler."

  • AvatarMustafa :
   Bulunduğu İl: Ağrı                                      Tarih: 03-06-2019

   "2012 2.0 TDI Bluemotion motor var. 140km hıza çıktım sonra frene bastım araç hararet yükseldi sonra düştü ama araç çalışmadı. Enjektör bi tanesini patlamıştı ciddi bi sorun olur mu neden olmuştur?"

  • AvatarCebrail :
   Bulunduğu İl: Tekirdağ                                      Tarih: 22-05-2019

   "Ben de Ford Focus 2000 model var çalıştırdıktan sonra benzinden gaza attıktan sonra rolantideyken istop ediyor yolda yürür haldeyken vites değiştirme esnasında debriyaja basınca tekrar istop ediyor. Bir sürü tamirci gezdim. Herkes bir şey söyledi neden olduğunu bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim."

  • Avatarİsmail Zengin :
   Bulunduğu İl: Sakarya                                      Tarih: 15-05-2019

   "Citroen jumper 2014 130 hp ticari aracım sabah ilk çalıştığında gaz verip bırakınca istop ediyor motor ısınınca kesiyor. Önce rolanti düşüyor kendini toparlayamıyınca istop ediyor fakat rolanti düştüğünde gaza basarsam kendini topluyor."

  • AvatarYunus :
   Bulunduğu İl: Fransa / Montpellier                                      Tarih: 15-05-2019

   "Merhabalar, dün 140 ile yolda giderken araba istop etti ve çalışmıyor. Kimisi zincir diyor kimisi elektrik felan diyor. Araba 2008 x5 e70. Sizce neden istop etti ve neden çalışmıyor araç marş basıyor çalışmıyor. Mazotu yeni alıp yola çıkmıştım."

  • AvatarDerya :
   Bulunduğu İl: Aksaray                                      Tarih: 27-04-2019

   "Palio aracımız çalıştıktan sonra rölantideyken stop ediyor. 2 katı yakıt yakıyor tamirci sorun yok diyor ama her ışıklarda durmada gaz vermezsek stop ediyor ve yolda giderken arasıra stop ediyor bazende rolantideyken devir 10 un üzerinde çalışıyor."

  • AvatarIzan :
   Bulunduğu İl: Van                                      Tarih: 27-04-2019

   "2006 model transit var 3. Vitesi aşamıyoruz çünkü 90 gibi hızlara çıkınca kendi kendine stop ediyor sorun ne olabilir?"

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                       Tarih: 22-04-2019

   "2010 1.6 92 HP Berlingo ilk hareket ettirdiğim de bayılıyor stop edecek gibi oluyor debriyaja basıp gaz veriyorum kendini topluyor. Bugünde ilk çalıştırdığımda iki defa stop etti sorun ne olabilir acaba "

  • AvatarAdnan :
   Bulunduğu İl: Sakarya                                      Tarih: 10-03-2019

   "Mehmet bey aracın motor beynine baktırın o model araçlar da motor beynine su giriyor.."

  • AvatarUğur :
   Bulunduğu İl: Siirt                                      Tarih: 10-03-2019

   "Bende 1.5 2006 kango var komple motor turbo enjektörler yeni yapılmış. Saatleri hızım 120 .130 km ken aniden istop ediyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum 5-10 km sonra yine istop ediyor. Yakıtı sürekli Shell istasyonundan alıyorum. Bugün iltifat yaşadım bu olayı ustayı aradım mazot filitresinden olabilir onuda değiştim eve dönüşte tekrar aynı sorun. Değerli cevaplarınızı bekliyorum."

  • Avatarİbrahim :
   Bulunduğu İl: Tokat                                      Tarih: 28-02-2019

   "Mehmet Tiryaki kardeşim benim bundan önceki aracımdada aynı sorun vardı.. Ben elektrikçiye götürdüm ve sorunun bujilerde olduğu anlaşıldı.. Bujiler değişti sorun kalmadı. "

  • AvatarYunus Türkoğlu :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 28-02-2019

   "2017 Yılı Aralık ayında 2012 yarı otomatik Opel Astra araba aldım, 6 ay sorunsuz çalıştı, daha sonra arıza vermeye başladı şöyle ki; araba 25-30 km yol gittiğinde seyir halindeyken stop ediyor, kaputu açıp 5-10 dakika bekledikten sonra tekrar çalışıyor, özel servise gösterdim şanzıman beyninin onarımı aızası varmış, oto beyinciye yaptırdım, bir hafta sonra tekrar bozuldu aynı yere 4 sefer yaptırdığım halde bir sonuç alamadım, arabam 5 ay sorunsuz çalıştı tekrar aynı arızayı verdi kartal oto sanayisinde kaç yere baktırdım herkes başka başka arıza diyor vesselam sorunu çözecek bir usta bulamadım."

  • Avatargolf3 1997 aft :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 28-02-2019

   "Mehmet Tiryaki : Bulunduğu İl: Samsun Tarih: 15-01-2019 01:18:54 "Selamun aleyküm arkadaşlar aracım 98 woswogen Polo klasik aracımı çalıştırıp 1 saat felan yola gidiyorum yolda giderken araba viteste olmasına rahmen ileri geri titreme yapıp istop ediyor ve araç yarım saat felan çalışmıyor sonra çalışıyor 2 dakika yol gidip bidaha istop ediyor ustalar sıkıntısını bulamadı boşuna bin liraya yakın para verdim ateşleme rölesi değişti 2 ay sıkıntı yapmadı yine yaptı çözüm bulmama yardımcı olun Allah rızası için ilk arabam krediyle aldım mağdurum 😔" Krank sensörünü değiştir rahat et, 100- 150 TL arası. aynısını yaşadım."

  • AvatarMehmet Tiryaki :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 15-01-2019

   "Selamun aleyküm arkadaşlar aracım 98 woswogen Polo klasik aracımı çalıştırıp 1 saat felan yola gidiyorum yolda giderken araba viteste olmasına rahmen ileri geri titreme yapıp istop ediyor ve araç yarım saat felan çalışmıyor sonra çalışıyor 2 dakika yol gidip bidaha istop ediyor ustalar sıkıntısını bulamadı boşuna bin liraya yakın para verdim ateşleme rölesi değişti 2 ay sıkıntı yapmadı yine yaptı çözüm bulmama yardımcı olun Allah rızası için ilk arabam krediyle aldım mağdurum 😔"

  • AvatarÖzcan Sezer :
   Bulunduğu İl: Düzce                                      Tarih: 26-12-2018

   "Ford Tourneo aracım var kısa mesafe motor soğukken aracımı stop ettim. Anahtarı kontaktan çıkardım ama araç 10 saniye sonra stop etti. Sıkıntılı bir durum varmı acaba neden böyle olmuştur?"

  • Avatarayhan4o16@gmail.com :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 15-12-2018

   "Merhaba Dacia Sandero 1.4 benzin gazlı aracım benzindeyken stop ediyor. Ö zellikle ilk hareket ettikten sonra boşa atıyorum hemen rölanti düşüyor ve stop ediyor neden olabilir acaba?"

  • AvatarMülahim :
   Bulunduğu İl: Tekirdağ                                      Tarih: 08-12-2018

   "Aracım çalışıp hemen stop ediyor. Dörtlüler devamlı yanıyor durmuyor. Göstergelerde yanmayan ışıklar yandı, camlar çalışmıyor. Usta da hatayı bulamadı beyinden olabilir diyor. Yardımcı olursanız sevinirim."

  • AvatarOsman Gönenç :
   Bulunduğu İl: Osmaniye                                      Tarih: 02-11-2018

   "Benim 2011 pejo partner aracı var 2-3 gün önce bakım yapıldı ve mazot ve yağ filtreleri değişti şu anda sabah ilk çalıştığında araç ısınırken istop ediyor sonra tekrar çalıştırdığımda ise biraz kıy kıy yapıyor sonra çalışıyor bunun nedeni nedir tsk."

  • AvatarOsman :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 08-09-2018

   "Aracım Fiat Palio 1/6_16valf benzin LPG li devir saati düşüp kalkıyor ve stop ediyor sirkeleme yapıyor sorun ne olabilir "

  • Avatarİlkkan :
   Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 05-09-2018

   "Merhaba, aracım 1.5 dci Renault Scenic seyir halinde iken önce bir kaç kez tekliyor sonra stop ediyor. Ne olur yardımcı olun.? Teşekkürler "

  • Avatarİrfan Baştürk :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 29-08-2018

   "Merhaba benim araçtaki arızayı sizinle paylaşmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim araç doblo 1400 sabahları ilk çalıştığında benzinde lpgye geçene kadar tekleyerek ve 3 4 sefer sönüyor lpgye geçene kadar sonra düzeliyor ama giderkende çekişi çok az yokuşlarda özellikle hissediliyor dörte çıkacağı yokuşu ikiye kadar düşüyor bunun haricinde 80 90 giderken aracın motoru rolantide çalışır halde stop ediyor yani gaz pedalı hiç görev yapmıyor tamamen kontağı kapatıp beş on dakika bekledikten sonra tekrar çalışıyor umarım bir sonuç alabilirim teşşekürler."

  • AvatarGökhan :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 07-08-2018

   "Merhabalar 50 km yürümüş bir araba neden stop eder? Servis egzoz sensörünün ısınmasından dedi. Ama araba egzoz sensörü değil motor arızası veriyor nedeni ne olabilir acaba? Aracı sıfır aldık ve 31 km yazıyordu Yorumunuz nedir?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A-Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, evde ve işyerlerinde doğalgaz, elektrik için, araçlarımızda da tüm yakıt türle...»

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır. 19...»

  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»


  19633