• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Lastiklerde Nitrojen Kullanmak Faydalı mıdır?

  Lastiklerde Nitrojen Kullanmak Faydalı mıdır?

  Tarih: 05-09-2018

  Lastiklerde hava yerine nitrojen gazı kullanmanın faydası var mı? Yakıt tasarrufu veya daha konforlu bir sürüş sağlar mı? Lastiklerin ömrü uzar mı?....

  Soluduğumuz hava %78 nitrojen (N2), %21 Oksijen(O2) içermektedir. Geri kalanı ise su buharı, karbondioksit (CO2), argon ve neon gibi küçük miktarlarda asal gazlardır. Diğer gazları görmezden gelebiliriz.

   

  Lastiklerde saf nitrojen kullanmanın çeşitli nedenleri vardır.

  Birincisi, nitrojenin oksijene göre lastikten daha az dışarı kaçmasıdır. Konuyu biraz daha açacak olursak; lastiğin gözle görülemeyen mikroskobik deliklerinden hava içerisinde bulunan oksijen zamanla dışarı kaçarak lastiğin inmesine sebep olur. Yılda ortalama %10-15 oranında bir basınç kaybı görülebilir. Tamamı nitrojen ile doldurulmuş lastiklerde bu oran çok daha aza iner. Bu da lastik basınçlarınızın uzun vadede daha sabit kalması anlamına gelir. Yarışçılar, hava yerine nitrojenle doldurulmuş lastiklerin sıcaklık değişimleriyle daha az basınç değişimi gösterdiklerini çabucak anladılar. Lastikler ısındıkça basıncın daha hızlı düşmesine sebep olmaktadır. Yarış arabalarında yarım psi bir kayıp bile çok önemlidir.

  Bir diğer sebep ise, nitrojen nem barındırmayan kuru bir gazdır ve diğer maddeler ile reaksiyona girmez. Oksijenin yapısında ise su buharı bulunur ve bir çok madde ile kolaylıkla reaksiyona girebilir. Lastiklerin içinde nem oluşması kötü bir durumdur. Lastikte bir buhar veya sıvı olarak mevcut olan su, kuru havaya göre sıcaklık dalgalanmalarıyla birlikte daha fazla basınç değişikliğine neden olur. Ayrıca çelik veya alüminyum jantın korozyonunu artırır. Parmağınızla lastiklerin subaplarına bastığınız zaman elinize gelecek nemden su buharını kolaylıkla hissedebilirsiniz.

  Sonuç olarak sadece nitrojen ile doldurulan lastiklerin ömrü daha uzun olur. Ayrıca basınç kaybı daha az yaşanacağı için yakıt tasarrufuna katkıda bulunur. Lastikleriniz içinde daha az nem olacağı için tekerlekleriniz daha az korozyona maruz kalır. Sürüş konforunda veya fren sisteminizde herhangi bir fark hissetmezsiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir....»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »