• 12-09-2018
  • 2 dak
  • 13582
  • 2

Radyatör Arıza Belirtileri

Araba radyatör arızası belirtileri nelerdir? Radyatör arızası nasıl anlaşılır? Radyatör Nedir?

Radyatör Nedir?

Motor çalışırken aşırı ısınır ve tüm mekanik bileşenler bu ısıdan etkilenir. Motorun arıza yapmasını önlemek için soğutulması gerekir. Aksi taktirde, metal bileşenler aşırı sıcaktan genleşir, çatlar ve çeşitli sorunlara neden olur. Bu nedenle tüm araçlarda bir soğutma sistemi bulunur. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de radyatördür. Basitçe söylemek gerekirse, radyatörün birincil görevi, motorun sıcaklığını izlemek, düzenlemek ve aşırı ısınmasını önlemektir.

 

Radyatör Arıza Belirtileri

Araba radyatör arızaları, problemin doğasına bağlı olarak, yavaş yavaş veya hızlı bir şekilde gelişebilir. Arızalı bir radyatörün ilk belirtilerini bilmek, motorda oluşabilecek büyük sorunları engellemenize yardımcı olur.

Motorun Aşırı Isınması

Radyatörde bir aksaklık meydana geldiğinde size ilk uyarıyı gösterge panelinizde bulunan hararet göstergesi verir. Aracın motoru normalden daha sıcak çalışacağı için hararet yükselir. Bu durum yaklaşan radyatör problemlerinin bir işareti olabilir. Nedeni ise arızalı bir termostat olabilir. Termostat açılmadığında motor aşırı ısınacak ve arızaya neden olacaktır.

Soğutma Sıvısı Sızıntıları

Radyatörde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, motor soğukken kaputu açın ve radyatörün çevresine bir göz atın. Bileşenler çok sıcak olacağından, araç soğumadan radyatöre veya motora kesinlikle dokunmayın. Radyatörün veya soğutma sisteminin etrafında herhangi bir sızıntı olduğunu fark ederseniz, radyatörünüz arızalanmaya başlamış demektir.

Soğutma sıvısı genelde kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renktedir. Soğutma sıvısı seviyesi çok düşükse motor aşırı ısınabilir.

Soğutma Sıvısı Renginde Bozukluk

Aracınızdaki soğutma sıvısı normalde sarı, yeşil, mavi veya kırmızı renkte olmalıdır. Radyatör bozulduğunda, kirletici maddeler sıvının rengini bozar ve paslı veya yağlı bir renge dönüşür. Kontamine olmuş bir sıvı, akışkanlık özelliğini kaybeder ve motoru verimli bir şekilde soğutmada başarısız olur.

Radyatör veya Motor Çevresinden Çıkan Buharlar

Radyatör veya motor çevresinden buhar veya duman çıktığını görüyorsanız bu da radyatör sisteminde bir arıza olduğunun göstergesi olabilir. Aracınızı en yakın tamirciye götürerek gerekli kontrolleri yaptırınız.

  • - Motorun aşırı ısınması nedeniyle hararet göstergesinin yükselmesi
  • - Soğutma sıvısı kaçakları
  • - Radyatör veya motor çevresinden buhar çıkması
  • - Entegre bir şanzıman soğutucunuz varsa vites değiştirme sorunları yaşayabilirsiniz.
  • - Soğutma sıvısındaki renk değişiklikleri (paslı veya yağlı gibi görünebilir)

2 Yorum

Avatar
Salih Karslı
28-05-2022 | Ankara

Hyundai Admira aracıma radyatör bakıyorum da hangi marka almalıyım kale markasının iyi olduğunu duymuştum veya radyatörcüye tamir mi ettirsem kararsız kaldım.

Avatar
Oktay
26-02-2022 | Kırıkkale

Hyundai Accent 1.5 yeni radyatör takıldı bir hafta sonra üst plastik kazan bağlantı yerlerinden sıvı kaçakları başladı buhar başladı. MGA marka almıştım hiç memnun kalmadım.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.