• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Gaz Kelebeği Konum Sensörü Arızasının 5 Belirtisi

  Gaz Kelebeği Konum Sensörü Arızasının 5 Belirtisi

  Tarih: 15-09-2018

  Gaz kelebeği konum/pozisyon sensörü arızası nasıl anlaşılır? Gaz kelebeği konum sensörü arıza belirtileri nelerdir?....

  Aracınızda aniden yavaşlama veya hızlanma ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, gaz kelebeği konum sensörünüz arızalanmış olabilir. Gaz kelebeği konum sensörü gaz pedalının konumunu okur ve motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. ECU ise gaz kelebeğinin açılma miktarını (o anki konumunu) tespit ederek hava/yakıt oranını ayarlar. Sensör arızalandığı taktirde hava/yakıt karışımı orantısız olacak ve motor sorunlu çalışmaya başlayacaktır.

  Sensörde arıza olduğuna dair birkaç önemli belirti vardır.

   

  1- Aracın Geç Hızlanması

  Gaz kelebeği konum sensörü arızasının belirtilerinden birisi aracın geç hızlanmasıdır. Gaz pedalına basmanız ile aracın tepki vermesi arasında gecikme fark edersiniz. Böyle bir durumda aracı doğrudan bir tamirciye götürün. Ayrıca, araç hızlanma sırasında tekliyorsa bu da gaz kelebeği konum sensörü arızasından kaynaklanabilir.

   

  2- Rastgele Stop Etme

  Gaz kelebeği konum sensörü arızasının bir başka belirtisi, aracınızın rölantide veya sürüş esnasında stop etmesidir. Elbette ki stop etmenin başka sebepleri de olabilir fakat bu da arıza göstergelerinden birisidir. Aracınızda böyle bir sorun yaşıyorsanız sensörü kontrol ettiriniz.

   

  3- Hızın Artması

  Aracınızın hızının kendiliğinden arttığını fark ederseniz vakit kaybetmeden tamircinin yolunu tutun. Çünkü bu durum, gaz kelebeği konum sensörü arızasının basit göstergelerinden biridir.

   

  4- Otomatik Vites Değiştirme Sorunları

  Gaz kelebeği konum sensörü pedalın konumunu düzgün bir şekilde ECU'ya bildirmiyorsa, hızlandığınızda veya yavaşladığınızda vites değiştirme sorunları yaşarsınız. Bu durum şanzımanda ciddi bir arıza göstergeside olabilir. Vites değiştirme ile birlikte ani hızlanma sorunları da yaşıyorsanız sensörün arızalı olduğundan emin olabilirsiniz.

   

  5- Motor Arıza Lambası

  Motor arıza lambası pekçok sebepten dolayı yanabilir. Ancak yanma sebeplerinden birisi de gaz kelebeği sensörünün arızalı olmasıdır. Sorunun sebebini öğrenmek için aracı tamirciye götirmeniz önerilir.

  Arızalı bir sensör aracınızın sürüş sırasında patlayacağı anlamına gelmez fakat onarımı bir an önce yapılmalıdır. Aksi taktirde sürücüyü çok tehlikeli durumlara düşürebilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarHortumcu :
   Bulunduğu İl: Muş                                      Tarih: 26-11-2019 20:59:12

   "Akın bey yaşadığınız sorun bendede var sorun giderildi mi acaba bende yararlansam."

  • AvatarYılmaz :
   Bulunduğu İl: Amasya                                      Tarih: 28-10-2019 15:34:42

   "Aracım 2002 Clio 1.4 8 valf olup aracımda Atiker sıralı sistem lpg takılıdır. Aracımı sabah ilk çalıştırdığımda boşta iken benzinden gaza geçişten bir kaç saniye sonra stop ediyor. Ayrıca 3 ten 2 ye vites küçülttüğümde, tümseklerde yavaşladığımda, ışıklarda durduğunda veya yokuşlarda giderken sağa dönüşlerde aracım stop ediyor. Sabah motor soğuk iken hemen hemen hep yapıyor ama gün içinde sürdüğümde motor sıcak iken genelde yapmıyor. Bu sebepten araç sürmekten soğudum. Çözüm olarak kelebek temizliği, rölanti motoru değişimi, rölanti ayarı, tüp ayarı vb gibi bir çok işlem yaptırdım ama sonuç alamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim."

  • AvatarHüseyin Kaya :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                       Tarih: 21-08-2019 13:44:50

   "Arkadaşlar 2 aydır sanayideyim benim megan1 1.6 16valf araç gaza basınca tekliyor. Üst kapak dediler yapıldı, bobinler dendi yenisi alındı, tüp beyni dediler yenisi takıldı arıza halen devam ediyor. Beyin dendi beyinci kontrol etti arıza yok dedi. Araba tüpte yapıyor benzinde yapmıyor ne olabilir?"

  • AvatarAkın :
   Bulunduğu İl: Antalya                                      Tarih: 02-08-2019 00:43:21

   "Selamun aleyküm aracım 2001 clio 1.6 16 valf araç benzinde ilk çalışmada boğulma var daha sonra gaza geçerken tekleme yapıyor gaza yüklendiğinde teklemesi geçiyor birde 100 km hızla giderken kırmızı ışığa gelmeden boşa alınca araç stop ediyor krank sensörü değişti hararet müşürü değişti rolanti valfi değişti map sensörü değişti yardımınıza ihtiyacım var."

  • AvatarPaşa :
   Bulunduğu İl: Muş                                      Tarih: 13-07-2019 15:55:49

   "Boğaz kelebeği arızalı denilip sensör devre dışı bırakıldı. Araç çalıştı şimdi motor işareti yanıyor nasıl tamir ettirebilirim?"

  • AvatarErsen :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 13-07-2019 00:58:36

   "2011 1.4 Symbol LPG li aracımı çalıştırdığım anda hareket ettiğimde kavşak veya ışığa geldiğimde vitesi boşa aldığım zaman stop ediyor. Marşa bastığımda tekrar çalıştırıp yola devam ediyor motor ısınana kadar devam ediyor. Motor ısınınca sorun olmuyor nedeni nedir acaba?"

  • AvatarÖzcan :
   Bulunduğu İl: Trabzon                                      Tarih: 12-07-2019 00:09:19

   "2008 era 1.4 benzinli seyir halinde boğulma var benzinde de tüpte de aynı boğulma ve koku yapıyor ama dip gaz vurduğumda araç bi anda toparlıyor ne olabilir?"

  • AvatarHakan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 17-06-2019 15:19:03

   "Belli bir hızdan sonra arabanız gaz yemiyorsa ve esr asr yanıyorsa ds5 sahibi arkadaş direksiyon açı sensörüne de bir baktır. Esp sensörü"

  • Avatarİlyas Göçmen :
   Bulunduğu İl: Balıkesir                                      Tarih: 03-06-2019 21:33:21

   "Kelebekte olabilir aynı sorun bendede var çözemiyorlar bir sürü sensör değişti. Bendede ds5 var 90 dan sonra düz yolda esr asr yanıyor hız yapmıyor."

  • AvatarRamazan Sercan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-03-2019 22:41:00

   "Benim 2008 doblom var sollamaya çıktıgımda motor ışıgı yanıyor araç 80-90 geçmiyor gaza ne kadar bassamda gitmiyor motorda birçok parçayı değiştirdim ama arızayı bulamadık her tamirci farklı birşey söylüyor pompa turbo beyin diyorlar hepsi yapıldı gaz pedalında sensör varmış ondan olabilirmi bana yardımcı olun lütfen bunun için 6 bin tl para harcadım ustalar bulamıyor..."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir....»

  Devamı »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir....»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. ...»

  Devamı »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »