• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Şanzıman Neden Ses Yapar? Şanzıman Sesi Nasıl Kesilir?

  Şanzıman Neden Ses Yapar? Şanzıman Sesi Nasıl Kesilir?

  Tarih: 12-07-2019

  Şanzıman neden ses yapar? Otomatik şanzıman sesi çeşitleri ve nedenleri nelerdir? Şanzıman sesi nasıl kesilir?....

  Araç sahipleri için, kaputun altından gelen gizemli seslerden daha stresli bir durum yoktur. Bu garip ve değişik sesler genellikle iki parçanın birbirine temas ettiği anlamına gelir ve çoğu zaman şanzımandan kaynaklanır. Bu sesler genellikle sabittir ve motor seslerinden farklıdır. Dikkat edilmesi gereken, sesin ne zaman meydana geldiğidir. Rölantide mi? Vites değiştirirken mi? Geriye doğru giderken mi? Belli bir hızda seyir halindeyken mi? Tüm bunlar arızanın nedeni hakkında bilgi verir ve teşhisini kolaylaştırır.

  Başlangıçta gelen ufak sesler, bir arızanın basit bir uyarısıdır. Hemen müdahale etmezseniz, gelecekte çok daha maliyetli bir hasar durumu söz konusudur. Unutmayın ki, şanzımandan gelen sesler ciddi bir sorunun göstergesidir ve nedenini bulmak uzmanlık gerektirir.

  Günümüzde satılan çoğu otomobil, otomatik bir şanzımana sahiptir. Otomatik şanzımanlar araba sürmeyi çok daha kolay hale getiriyor olsa da, teknolojileri manuel şanzımanlardan çok daha karmaşıktır. Bu da şanzıman sesine neden olacak çok fazla bileşen olduğu anlamına gelir. Aracınızın zarar görmesini engellemek için şanzıman seslerinin anlamını bilmek önemlidir. İşte tipik otomatik şanzıman seslerinden birkaçı ve ne anlama geldikleri.

   

  İnleme / Uğultu Sesleri

  Aracınızı kullanırken şanzımandan inleme şeklinde bir ses duyabilirsiniz. Eğer geri vitese taktığınızda durum daha da kötüleşir ve sesin şiddeti artarsa, şanzıman yağ hattının tıkandığı anlamına gelir. Yağ hattının tıkanması ileride daha fazla hasara yol açar. Bu nedenle hemen müdahale edilmesi önemlidir.

  Şanzımanı "Park" ve "Nötr" konuma getirip sesin geçip geçmediğini kontrol edin. Gaz pedalına basarak hafifçe motor devrini yükseltin. Devir arttıkça uğultu sesi de artıyorsa arızalı bir şanzıman pompasına veya miline işaret eder.

   

  Sürtünme Sesleri

  Aracınızda bir otomatik şanzıman varsa, duyacağınız en rahatsız edici seslerden birisi sürtünme sesidir. Planet dişli sisteminde bir sorun varsa sürtünme seslerine neden olur. Araç bu şekilde kullanılmaya devam ederse şanzımanda büyük hasarlara neden olabilir.

  Planet dişli sistemindeki sorunlar, önce inleme sesi ile başlar. İnleme sesinin sebebi ise şanzımanın yağsız kalmasıdır. Yeterli yağın olmaması da zamanla dişlileri aşındırmaya başlar. Bu durum sürtünme sesleri ile kendisini belli eder. Araç şanzımanını vakit kaybetmeden kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

   

  Gıcırtı Sesleri

  Çoğu sürücü, motordaki sıvı seviyelerini kontrol etmeyi unutur. Şanzıman sıvı seviyesi düşükse, gıcırtı şeklinde bir ses duymaya başlarsınız. Bu ses şanzıman hattındaki aşırı hava nedeniyle oluşur. Genellikle sürücüler vites değiştirirken bu sesi hissederler. Bu durumda sıvı seviyesini kontrol ettirmeli ve gerekirse değiştirmelisiniz.

  Ayrıca, gevşek şanzıman bağlantıları, ani hızlanmalarda şanzımanın hareket etmesine ve tıkırtı sesleri çıkarmasına neden olur. Böyle bir durumda şanzıman takozu bağlantıları kontrol edilmelidir.

  Çoğu şanzıman sesi, basit bir yağ değişimi ile kesilebilir. Yağ değişimi ile ilgili bilmeniz gereken; eğer otomatik şanzıman yağını uzun bir süre değiştirmediyseniz, yağı değiştirikten sonra şanzımanda kısa süreliğine ufak sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, yeni sıvının eski sıvıdan daha farklı şekilde akmasıdır. Eski şanzıman yağı aşırı kirden dolayı daha kalın hale gelmiştir. Eski ve kalınlaşmış yağın yerine daha temiz ve ince yeni yağı koyduğunuzda, bazı yağ kaçakları ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yağ ile birlikte contaları da değiştirmeniz önerilir. Ancak düzenli bakımlarını yaptırmışsanız, şanzıman yağını değiştirdiğinizde sorun yaşamazsınız.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarSerkan Taşdemir :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 21-10-2020

   "Büyük ihtimalle defransiyelden şaft mafsalı olsa çukurdan geçerken tak tak diye vurur şanzuman dişliside olabilir bu 3 konu değerlendirilecek ama araç seyir halindeyken bazen sanki bi şey aracı tutuyor gitmiyor gibiyse defransiyel kesin."

  • AvatarNihay :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 13-09-2020

   "Aracım 2000 devirden sonra her gaza bastığımda ötüyor. Ayağımı gazdan çektiğimde ses kesiliyor. Arkaya gittiğimde ses daha çok belirgin oluyor. Ustalar sorunu bulamıyor. Aracım 2017 model Toyota Corolla Life model. Sorun ne olabilir?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»

  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»


  1664