• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Şanzıman Yağı Neden Eksilir?

  Şanzıman Yağı Neden Eksilir?

  Tarih: 11-11-2019

  Şanzıman yağı neden eksilir? Şanzıman yağı nedir? Şanzıman yağının eksik olduğunu nasıl anlarım? Şanzıman yağı biterse ne olur?....

  Şanzıman Yağı Nedir?

  Şanzıman yağı, şanzıman içindeki tüm bileşenlerin sessizce ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. Yağ değişimleri otomobil bakımının sık bir parçası olduğundan çoğu insan motor yağına aşinadır. Her ne kadar önemli olsa da şanzıman yağı biraz daha az bilinir. Şanzıman yağı, vites kutusu içinde hareket eden tüm parçaların sürtünmesini, ısınmasını ve aşınmasını önler. Vites değişimlerinin kolayca ve zahmetsizce yapılmasını sağlar. Farklı şanzıman yağı türleri vardır. Bu nedenle aracınızın kullanma kılavuzuna veya servisinize danışarak en uygun şanzıman yağını kullanmanız gerekmektedir.

   

  Şanzıman Yağı Neden Eksilir?

  Şanzıman sisteminde bir kaçak meydana gelirse şanzıman yağının eksilmesine neden olur. Düşük yağ seviyelerinde aracı sürmeye devam ederseniz, şanzımana kalıcı olarak hasar verebilirsiniz. Hasar miktarına bağlı olarak masraflı onarımlara, parça değişimlerine veya şanzımanın komple revizyonuna neden olabilirsiniz.

   

  Eksik Şanzıman Yağının Belirtileri

  Şanzıman yağı eksildiğini belli eden bazı arıza belirtileri vardır.

  Uyarı Lambası: Şanzıman yağı eksildiğinde hareketli parçaların sürtünme katsayısı artar. Bu da şanzıman içinde daha fazla ısı oluşturur. Şanzıman yağı aşırı ısındığında bazı araçların gösterge panelinde şanzıman uyarı ışığı yanar.

  Yanık Kokusu: Şanzıman yağı tüm üniteyi soğuk tutar, bu da sistemin aşırı ısınmasını önler. Vites kutusundan tatlımsı veya ekşimsi bir yanık kokusu geliyorsa şanzıman yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir.

  Vites Geçme Sorunları: Araç vitese geçerken gecikme (2-3 saniye) gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu şanzıman sisteminde sorun olduğunun açık bir göstergesidir.

  Renk: Şanzıman yağı normalde açık kırmızı bir renktir. Koyu kahverengi bir renge dönüşmüşse şanzıman yağını kontrol etmelisiniz.

  Sıvı Birikintileri: Aracınızın altında kırmızı renkli sıvı birikintileri farkederseniz, bu muhtemelen şanzıman kaçağından kaynaklanıyordur. Şanzıman yağ seviyesini kontrol etmelisiniz.

  Sürtünme Sesleri: Debriyaj pedalına bastığınızda ve vites değiştirmeye çalıştığınızda sürtünme sesleri duyarsınız. Bunun sebebi yağsız kalan şanzımanın vites değiştirirken zorlanmasıdır.

  Vites Kayması: Şanzıman yağı bitikse vites bir anda boşa çıkabilir.

  Şanzıman yağ çubuğunu çekerek, şanzıman yağ seviyesini kolayca kontrol edebilirsiniz. Yağ çubuğunun konumu için araç kullanım el kitabına bakınız. Sıvı seviyesi düşükse ekleme yapmanız gerekir. Tamir edilmeyen kaçaklar, şanzıman yağının tekrar eksilmesine neden olur.

  Yukarıda saydığımız arızalardan birini yaşıyorsanız ve zamanında onarılmazsa, ileriki aşamalarda şanzımanın tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

  Şanzıman yağı kaçak önleyici

  Şanzıman Yağı Olmadan Aracı Sürmek

  Otomatik Vites Arabalar

  Otomatik vites araçlarda şanzıman yağı hayati bir önem taşır. Motorun tüm gücünü tork konvertörüne aktarmakta yardımcı olur. Dahası, tüm vites dişlilerinin düzgün çalışabilmesi için bu sıvıya ihtiyacı vardır.

  Şanzıman yağsız kaldığında hidrolik pompa aşınır ve tüm dişliler birbirine kenetlenir. Sonuç olarak araba hiç hareket etmeyecektir.

  Manuel Vites Arabalar

  Otomatik vites araçların aksine manuel vites arabalar yağsız şanzımana daha farklı tepkiler verir. Şanzıman yağı olmadan araç hareket etse de ileride bazı sorunlara neden olur.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarTalat Günay :
   Bulunduğu İl: Niğde                                      Tarih: 06-12-2019

   "102alpa8 iş makinası şanzıman yağ maksimum getirip fulluyoruz. 4 gün çalışınca makina yağ seviyesi aşağı doğru düşüyor. 1 litre falan ilave ediyorum. Kaçak falan yok hiç sebebi ne olabilir?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»

  Gasitaly LPG SistemleriGasitaly LPG Sistemleri

  Gasitaly Srl dünyanın LPG ve CNG otogaz dönüşüm piyasasında önde gelen İtalyan merkezli bir firmadır. Yenilikç...»

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»

  Lima Otogaz SistemleriLima Otogaz Sistemleri

  Lima otogaz sıralı sistemleri; Avrupa alternatif yakıt sistemi üreticilerinin bir araya gelip, geliştirdikleri...»

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»


  1434