• 14-11-2019
  • 2 dak
  • 13585
  • 0

Araba Kaloriferi Neden Soğuk Üfler?

Araba kaloriferi neden soğuk üfler? Kalorifer neden ısınmaz? Araç kaloriferi nasıl çalışır? Kalorifer sisteminin soğuk üflemesinin nedenleri?

Soğuk havalarda aracınızda konforlu bir ortamın oluşması için bir ısıtma sistemi gereklidir. Kış aylarında kaloriferi açtığınızda ısıtmaz ve soğuk hava üflerse bu durum çok rahatsız edicidir.

 

Kalorifer Sistemi Nasıl Çalışır?

Aracınızdaki kalorifer sistemini çalıştırdığınızda, ızgaralardan normal olarak ılık veya sıcak hava üflemesini beklersiniz. Elektrikli veya hibrit bir araç kullanmıyorsanız, motor soğutma sistemindeki ısıyı, yolcu kabinine ileten bir çeşit elektrikli fan motoru vardır. Optimum performans için aracınızın motorunun 200 derece bir sıcaklık aralığında çalışıyor olması gerekir. Motorun içindeki yanma işlemi iyi miktarda ısı üretir. Aşırı ısınmayı önlemek için soğutma sistemi mevcuttur. Soğutma sistemi içinde su ve antifiriz karışımından oluşan soğutma sıvısı bulunur. Bu karışım, hem motorun soğuk havalarda donmasını önler hem de paslanmasını engeller. Soğutma sıvısı, motoru soğutmak için motor bloğundaki bölmelerde dolaşır. Bir kısmı ise kalorifer peteğine yönlendirilir. Kalorifer fanı bu peteğin ızgaralarına hava üfler ve sıcak hava yolcu kabinine ulaşır.

Kalorifer Sistemi / Soğutma Sistemi

Kalorifer Neden Isınmaz?

Aşağıda saydıklarımız en yaygın karşılaşılan kalorifer ısıtma sorunlarıdır.

  • - Termostat arızası
  • - Soğutma sisteminin hava yapması
  • - Kalorifer peteklerinin tıkanması
  • - Radyatör soğutma sıvısının eksik olması (su kaçakları)
  • - Kalorifer düğmelerinin bozuk olması
  • - Soğutma sıvısının kalorifer peteğine yönlenmemesi

 

Bu Durumda Aracı Kullanmaya Devam Etmenin Zararları

Kalorifer sisteminiz sıcak hava üflemiyorsa en kısa sürede tamir ettirmeniz gerekir. Kabin içinin soğuk olması sadece rahatsız edici bir sürüş koşulu değil aynı zamanda potansiyel bir motor arızasının göstergesidir. Arızalı bir devirdaim pompası veya termostat motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu da çok yüksek masraflara yol açabilir. Ayrıca buğulanmış bir ön camla aracı sürmek, tehlikeli sürüş koşullarına neden olarak kaza riskini arttırır.

Soğutucu seviyesinin kontrol edilmesi basittir. Eğer düşükse üzerine ilave su ve antifiriz karışımı ekleyebilirsiniz. Aracınız için doğru tip olan antifirizi kullanmalısınız. Motor sıcakken radyatör kapağını asla açmayın. Motorun soğuması için yarım saat kadar bekleyin. Kapağı bir bezle tutun ve açtıktan sonra maksimum çizgisine kadar soğutma sıvısını ekleyin.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.