• 13-12-2019
  • 5 dak
  • 2403
  • 1

P2035 Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörü (EGT) Devresi Düşük Arızası Nedir?

P2035 arıza kodu nedir? P2035 arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir? P2035 arıza kodu nasıl düzeltilir? Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörü (EGT) Devresi Düşük Sıra 2 Sensör 2 arızasının açıklaması.

P2035 OBD II Arıza Kodu Tanımı

Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörü (EGT) Devresi Düşük Sıra 2 Sensör 2

P2035 arıza kodu, katalitik konvertörün ön tarafında bulunan EGT sensörünün durumunu ifade eder. Bu sensörün tek amacı, konvertörü aşırı ısı nedeniyle hasar görmekten korumaktır.

 

P2035 Motor Arıza Kodu Nedir?

Bu kod, EGT sensöründe veya elektrik kablolarında bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu sensör doğru çalışmazsa, PCM/ECU katalitik konvertörün verimli çalışmasını sağlayamaz.

P2036 kodu da  devrede yüksek voltaj olduğunu gösterir. Her iki hata kodu da aynı sensöre işaret eder onarım adımları aynıdır. P2032 arıza kodu da temelde aynıdır fakat sıra 1 sensörü için geçerlidir.

EGT sensörü, yeni nesil birçok benzinli ve dizel araçlarda bulunur. Isıya duyarlı bir dirençten oluşur. Sıcaklığa göre bir voltaj sinyali oluşturur ve durumu ECU'ya iletir.

NTC (Negatif Sıcaklık Katsayısı) ve PTC (Pozitif Sıcaklık Katsayısı) olmak üzere iki tip sensör çeşidi vardır. NTC sensörlerinde sıcaklık arttıkça direnç azalır, sıcaklık düştükçe direnç yükselir. PTC sensörlerinde ise direnç, sıcaklıkla doğru orantılı olarak artar veya azalır. Her iki sensörde durumu ECU'ya bildirmek için bir voltaj sinyali gönderir. ECU düşük voltaj sinyali algılarsa, konvertörün içindeki sıcaklığı doğru ayarda tutmak için motor zamanlamasını ve yakıt oranını değiştirecektir.

Dizel araçlarda EGT sensörü, sıcaklık artışına bağlı olarak DPF (Dizel Partikül Filtresi) rejenerasyon zamanını belirlemek için de kullanılır.

Belli bir süre için sensörden gelen sinyal belirlenen voltajın altında kalırsa, ECU P2035 arıza kodunu oluşturur. Bu süre genellikle 3 ila 5 saniye arasındadır, ancak üretici firmaya göre değişiklik gösterebilir.

 

P2035 Arıza Kodu Neden Yanar?

P2035 hata kodunu tetikleyecek olası nedenler şunlardır:

- EGT sensörünü zorlayacak çalışma koşulları (örneğin, uzun bir süre boyunca ağır bir yük taşımak)
- Kısa devre sorunları (gevşemiş, kopmuş veya paslanmış bağlantılar, soketler)
- EGT sensörünün arızalanması
- Katalitik konvertörün uygun çalışma sıcaklığı arasında olmaması
- PCM/ECU arızası
- Motorun doğru çalışma sıcaklığında çalışmaması
- Katalitik konvertörün yavaş ısınması
- Arızalı katalitik konvertör

 

P2035 Arıza Kodunun Belirtileri

P2035 arıza kodu, genellikle hiçbir arıza belirtisi göstermez. Tek belirtisi motor arıza lambasının yanması ve ECU'da P2035 arıza kodunun oluşmasıdır.

 

P2035 Motor Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

ECU P2035 arıza kodu hatası verdiğinde, katalizör sistemini etkili bir şekilde yönetemez. Bu durum NOx emisyonlarının artmasına neden olur. Bu durum aracın sürüş koşullarını etkilemez. Sürücü ve yolcular için herhangi bir tehlike teşkil etmez.

 

P2035 Motor Arıza Kodunun Olası Nedenleri ve Tamiri

P2035 arıza kodunu düzeltmek için aşağıdaki onarım adımlarını takip edebilirsiniz.

- Öncelikle tüm hata kodları kontrol edilmeli, başka hata kodları varsa bu kodla olan ilişkisi incelenmelidir. İlk olarak diğer hata kodları teşhis edilmeli ve onarılmalıdır.
- Tüm egzoz sistemi kontrol edilmelidir. Soketler, paslı ve gevşek kablolar varsa onarılmalıdır.
- Sensör konnektörünü çıkarın ve kontrol edin (üretici tarafından belirtilen voltaj ve direnç testlerini yapın)
- Bir test sürüşü yaparak egzoz gazı sıcaklıklarını izleyin,
- EGT sensörünü egzozdan çıkarın ve temizleyin. Ohmmetre ile direncini kontrol edin. Sağlam bir EGT sensörü yaklaşık 150ohm dirence sahip olmalıdır. Direnç 50ohm'un altındaysa sensörü değiştirin.
- Bir saç kurutma makinesi veya ısı tabancası ile sensörü ısıtın. Ohmmetre ile sensörün direncini izleyin. Isıtılırken ve soğurken direnç değişmelidir. Tepki yoksa sensörü değiştirin.

Bu kodun bir başka çözüm yöntemi de katalitik konvertörün iptal edilmesidir. Ancak, egzoz emisyon değerlerini artırıp, hava kirliliğine sebep verdiği için, katalitik konvertörün iptal edilmesi kanunlara aykırı bir prosedürdür. Tespit edildiği taktirde büyük para cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Arıza onarılıncaya kadar, 2.2ohm'luk bir direnç satın alarak kodu sıfırlayabilirsiniz. EGT sensörünü çıkarın ve direnci motor tarafındaki elektrik konektörüne takarak bantla sarın. ECU, EGT sensörünün düzgün çalıştığını sanacaktır.

1 Yorum

Avatar
Mustafa yılmaz
02-05-2020 | Bartın

Arabamda fokusta çekişten düştü motor silkelemeli çalışmaya başladı gaza yüklemedikçe cevap vermemeye kapanmaya başladı sonra bir ara katalizör lambası yandı durdum istop edip tekrar çalıştırdım lamba söndü ve sıkıntı geçti derken 20 km sonra tekrar başladı gaz yememeye kapanmaya sensör yanmadı bu sefer arıza ne olabilir?

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.