• 05-05-2020
  • 4 dak
  • 32127
  • 2

Motorun Ne Kadar Yağ Yakması ve Eksiltmesi Normaldir?

Motorun ne kadar yağ yakması normaldir? Aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir?

Motor boyutuna bağlı olarak çoğu motor 5 ila 8 litre arası yağa ihtiyaç duyar. Motor ne kadar küçük olursa, motorun hacmini doldurmak için o kadar az yağ gerekir.

  • 3 silindirli bir motora ortalama 3,5-4 litre yağ konur.
  • 4 silindirli bir motor genellikle 5 litre yağa ihtiyaç duyar.
  • 6 silindirli bir motor ortalama 5-6 litre yağ ister.
  • 8 silindirli bir motor, motor hacmine bağlı olarak 5 ila 8 litre arasında yağ kullanır.

Bu miktarlar teknisyenin yağ ile birlikte yağ filtresini de değiştirip değiştirmediğine göre farklılık gösterebilir. Aracınızın yağ kapasitesini öğrenmek için kullanım kitapçığına bakmanız yeterlidir.

Motorun yağ tüketmesi hiçbir araç sahibinin istemediği bir durumdur. Ancak araçların yaşlandıkça aşınma nedeniyle yağ tüketmesi olası bir durumdur. Motorun yağ yakması yaygın bir sorundur ve göz ardı edildiğinde büyük hasarlara neden olabilir.

Günümüzde çoğu yeni motor 5.000 ila 8.000 km. arasında yarım litreden az yağ tüketir. Bazı motorlar ise hiç yağ eksiltmez. Ancak kilometre artıkça ve aşınmalar hızlandıkça yağ tüketimi de doğal olarak artar. Yüksek kilometreli bir aracın 3.000-5.000 kilometrede 2-3 litre yağ tüketmesi çok görülen bir durumdur. Egzozdan çıkan mavi duman bir motorun yağ yaktığının klasik bir işaretidir. Az miktarda yağ yakan araçlarda bu durum farkedilmeyebilir. Düzenli aralıklarla yağ seviye çubuğunu çekerek eksilme olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Motorun yağ yakmasının en önemli sebepleri, eksantrik mili, krank mili, yağ pompası ve motor içerisindeki diğer conta ve keçelerde kaçakların meydana gelmesidir. Diğer önemli bir neden ise ana yatakların aşınması veya hasar görmesidir. Aşınma nedeniyle bileşenlerin tolerans payları genişler, bu da piston ve segmanların kontrol edebileceğinden daha fazla yağa maruz kalmasına neden olur. Fazla yağ, yanma odasına girerek yakıtla birlikte yanar ve eksilme meydana gelir.

Yağ yakan bir motor genellikle bujileri kirletir. Bu da, ateşleme esnasında teklemelere, yüksek emisyon değerlerine, oksijen sensörü ve katalitik konvertör arızalarına neden olur. Ortaya çıkan fosfor bu parçaları kirletecek ve arızalanmalarına sebep olacaktır. Ayrıca yağ yakan bir motor yüksek hidrokarbon (HC) emisyonları nedeni ile genellikle emisyon testini geçemez.

 

Peki motorun ne kadar yağ yakması normaldir ve ne zaman aşırı olur?

Motorun yağ yakması yaygın bir sorun olsa da marka ve modele göre yağ yakma oranları değişiklik gösterebilir. Bir motor için normal bir değer bir başka motor için aşırı olabilir. Örneğin BMW, bazı motorlarının yaklaşık 1500 km de 1 litre yağ yakmasının normal olduğunu söylüyor. GM ise düzenli bakımları yapılan ve düzgün kullanılan bir aracın, 3000 km. de ortalama 1 litre yağ eksiltebileceğini söylüyor. Yine Audi her 1000-1200 km. de, Subaru ise 1700-2000 km. de 1 litre yağ tüketimini normal karşılıyor.

Genel olarak 100.000 km. den daha az kullanılmış bir aracın, yağ değişim aralıklarında en fazla 1/4 oranında yağ eksiltmesi normaldir. (Üretici farklı bir oran belirtmediği sürece) Yağ eksilmesi bu orandan fazla ise bu bir yağ kaçağından veya motorun aşınmış supap keçeleri, piston segmanları ya da herhangi bir iç problemden kaynaklanabilir.

150.000 kilometreyi geçmiş bir aracın yağ tüketiminde mutlaka bir artış beklenmelidir. Bazı araçlarda bu durum 120.000 kilometrede ortaya çıkar.

Birçok yeni motor 10W30 yerine 5W20, 0W20 veya 0w40 gibi daha düşük viskoziteli yağ kullanır. Bu yağlar daha ince olduğu için zamanla aşınan conta ve keçelerden sızmaları daha kolaydır. Bu sebeple aracın yağ tüketiminin de artmasına sebep olur.

Yağ yakmayı azaltmak için piyasada bazı yağ katkı maddeleri satılmaktadır. Bunlar yağ yakmayı durdurmazlar ancak kısmi olarak azaltabilirler. Ayrıca, yağ tüketimini yavaşlatmak için ekstra katkı maddeleri ile özel olarak formüle edilmiş "yüksek kilometre" motor yağları da vardır. Bir sonraki yağ değişiminizde yüksek kilometre yağına geçmek yağ sızıntılarını ve yanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha ağır viskoziteli motor yağına geçmek de yağ tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir sonraki yağ değişiminizde viskoziteyi bir derece yükseltmeyi deneyin. Motorunuz şu anda 5W-20 yağ kullanıyorsa 5W-30 yağına geçin. 10W-30 yağ kullanan eski bir araç kullanıyorsanız 10W-40, 15W-40 veya 20W-40'ı deneyin (Sadece sıcak havalarda kullanın. Soğuk havalar için çok kalın olabilir.)

Yapılan bir araştırmaya göre en fazla yağ tüketen araçlar;

  • Audi A3, A4, A5, A6 ve Q5 modellerin 2.0L turboşarjlı dört silindirli veya 3.0L V6 motorlar
  • BMW 5, 6 serisi ve X5 model 4.8L V8 veya 4.L twin-turbo V8 motorlar
  • Subaru Outback, Legacy, Forester, Crosstrek ve Impreza modeller için 3.6L altı silindir, 2.0L veya 2.5L motorlar.

2 Yorum

Avatar
Bülent Keskin
05-10-2022 | Mersin

Aracım pejo 301 1.2 motor benzinli 132.000 km. yağ yakma oranı çok yüksek motoru yenile diyorlar bazılarına rektefe yaptır hangisi doğru teşekkür ederim.

Avatar
Ramis sv
05-10-2022 | Düzce

172 binde dizel kia 5. ayda satın aldım üç ay sonra kontrol ettiğimde yarım litreden fazla eksik olduğunu fark ettim alttan sızıntısı yok bakıldı.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.