• 22-05-2021
  • 2 dak
  • 1119
  • 0

Aracınızın Yağ Değişimi İhtiyacı Olduğuna Dair 4 Kritik Belirti

Motor yağı değişim zamanı geldiğini nasıl anlarım? Motor yağı değişimini gösteren belirtiler nelerdir?

Araçların düzenli bakımlarının yapılması, kullanım ömürlerini uzatmak ve arızaları önlemek açısından oldukça önemlidir. Motor yağı değişimi, aracınız için en sık yapılması gereken servis eylemlerinden biridir. Her yıl düzenli olarak veya her 10.000 km.'de motor yağı mutlaka değiştirilmelidir. Yağ değişiminin ertelenmesi motorunuzda aşırı ısınmaya ve metal talaşına neden olabilir. Aşağıda yazdıklarımız, motor yağı değişim zamanı geldiğini anlamanıza yardımcı olacak temel işaretlerdir.

1- Koyu ve Kalın Motor Yağı

Aracınızın motoru çalışmazken kaputu açın ve yağ çubuğunu çekerek, temiz ve açık renkli bir bezle silin. Motor yağı berrak veya açık kehribar renkte olmalıdır. Kalın, topaklanmış, koyu kahverengi veya siyahsa değiştirilmesi gerekir. İçinde parıltılı lekeler var gibi görünüyorsa, bunlar metal talaşı olabilir ve acilen bir servise kontrol ettirilmelidir.

 

2- Sert Vites Değişimleri

Motor yağı, motor parçalarını yağlayarak düzgün hareket etmelerini sağlar ve sürtünmeden kaynaklanan aşırı ısınmayı engeller. Yağ değişimini geciktirdiğinizde, sıvı daha kalın ve daha az etkilidir. Bu durum, sert vites değişimlerine, hızlanırken veya yavaşlarken gecikmelere, sarsıntılara veya titreşimlere neden olur.

 

3- Garip Motor Sesleri

Araba çalışırken hafif bir vuruntu veya takırtı sesi, eksantrik mili ve supap mekanizmanızın düzgün bir şekilde yağlanmadığının bir işaretidir. Ayrıca kalınlaşmış bir yağın motor da dolaşması daha uzun sürer. Bu nedenle motoru ilk çalıştırdığınızda hafif bir tıkırtı sesi duyabilirsiniz.

 

4- Motor Işığını Kontrol Edin

Aracınızda motor yağının değişim zamanını gösteren bir ikaz lambası yoksa, motor arıza lambası tetiklenecek ve yanacaktır. Motor yağı, sürüş güvenliğini tehlikeye atacak kadar bozulmuşsa, motor yağ gösterge lambası ile birlikte motor arıza lambası da yanacaktır. Arızanın doğru tespiti için bir OBD cihazı ile arıza kodunu teşhis etmeniz gerekir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.