• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2135 Gaz Kelebeği Konum Sensörü A ve B Sensör Sinyalleri Arasında Uyumsuzluk (Korelasyon Hatası)

  P2135 Gaz Kelebeği Konum Sensörü A ve B Sensör Sinyalleri Arasında Uyumsuzluk (Korelasyon Hatası)

  Tarih: 14-06-2021

  P2135 arıza kodu nedir? P2135 arıza kodu neden olur? P2135 arıza kodunun belirtileri ve çözüm yolları. Gaz Kelebeği Konum Sensörü A ve B Sensör Sinyalleri Arasında Uyumsuzluk (Korelasyon Hatası) arızası nedir ve nasıl düzeltilir?....

  P2135 Arıza Kodu Ne Anlama Gelir?

  P2135, "Gaz Kelebeği / Gaz Pedalı Konum Sensörü / Anahtar A/B Gerilim Korelasyonu" diyagnostik hata kodudur. Araç bilgisayarı (ECU /PCM), gaz kelebeği veya pedal konum sensörlerinden biriyle ilgili bir sorun algıladığında motor kontrol ışığını yakar ve bu arıza kodunu oluşturur.

  Aracınızın motor performansında düşüş varsa, hızlanmakta zorlanıyorsa, düşük devirlerde tekleme ve stop etme gibi sorunlar yaşıyorsanız, tüm bunlarla birlikte bir P2135 arıza kodu alıyorsanız, gaz kelebeğinizde sorun var demektir. Ne yazık ki sorun çözülene ve kod silinene kadar aracınızı sürmekte sorunlar yaşayacaksınız.

   

  Gaz Kelebeği (TP) ve Gaz Pedalı Konum Sensörleri Ne İşe Yarar?

  90'lı yıllarda otomotiv üreticileri "Drive by Wire" gaz kelebeği kontrol teknolojisi kurulumuna başladılar. Amaç; emisyonlar, yakıt ekonomisi, çekiş ve stabilite kontrolü, seyir kontrolü ve şanzıman tepkileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaktır. Önceleri, aracın gaz kelebeği, gaz pedalı ile gaz kelebeği arasında bulunan basit bir kablo ile kontrol ediliyordu. Gaz kelebeği bağlantısının karşısına bir gaz kelebeği konum sensörü (TPS) yerleştirildi. TPS, gaz kelebeğinin hareketini ve konumunu bir voltaj sinyaline dönüştürür. Bu sinyali, motor yönetim stratejisini oluşturmak için motor yönetim bilgisayarına gönderir. Yeni "Elektronik Gaz Kelebeği Kontrolü" teknolojisi, bir gaz pedalı konum sensöründen, elektronik olarak kontrol edilen bir gaz kelebeği gövdesinden, korelasyon faktörleri için iki gömülü gaz kelebeği konum sensöründen ve motor yönetim bilgisayarından oluşur.

  Bu iki TP sensörü, aracınızın motor emme sistemine bağlı olan gaz kelebeği gövdesine bağlıdır. Gaz kelebeği, havanın motora girmesine izin verir. Gaz pedalına bastıkça daha fazla açılır ve daha fazla havayı içeri alır. Gaz kelebeği konum sensörleri, gaz kelebeği kanadının pozisyonunu ECU'ya bildirerek motora giren hava miktarının hesaplanmasını sağlar.

  Gaz pedalı konum sensörleri ise, gaz pedalına ne kadar sert bastığınıza bağlı olarak motora giren yakıt miktarını izlemekle görevlidir.

  Gaz kelebeği konum sensörü

  P2135 Arıza Kodu Neden Tetiklenir?

  Normal şartlar altında her iki sensörden gelen sinyaller, birbirleriyle ilişkili olmalıdır. TP sensörü 1 ve TP sensörü 2 benzer verileri göstermelidir ve aynı durum her iki pedal konum sensörleri için de geçerlidir. Bu veriler birbiriyle ilişkili değilse ve diğer sensörlerden farklı veriler ECU'ya gönderiyorsa, P2135 arıza kodu tetiklenir. Örneğin; sensörlerden biri gaz kelebeği konumunu yarıya kadar açık diğeri tamamen açık veya kapalı olarak okuyorsa mantıksal bir hata söz konusudur. Bir başka örnek ise, gaz pedalına %60 oranında basıldığında gaz kelebeği plakası da %60 oranında açılmalıdır. Bu iki sensörün ECU'ya göndereceği sinyaller birbirine eşit olmalıdır. Her iki voltaj da aynı olduğunda, sistem düzgün çalışıyordur. İki saniye saptıklarında, sistemde bir yerde bir arıza olduğunu gösteren P2135 kodu ayarlanır. Sorunu daha da tanımlayan bu koda ek sorun kodları eşlik edebilir. Sonuç olarak, gaz kelebeği üzerindeki kontrol kaybolduğunda tehlikeli bir durum olabilir.

   

  P2135 Arıza Kodu Tehlikeli midir?

  P2135 arıza kodu teklemeye neden olabilir. Bu nedenle bu arıza kodunu gidermeden aracınızı sürmekten kaçınmalısınız.

   

  P2135 Arıza Kodunun Tipik Belirtileri Nelerdir?

   

  P2135 Arıza Kodunun Nedenleri

   

  P2135 Arıza Kodu Nasıl Teşhis Edilir?

  Aracınız park halinde ve rölanti durumundayken, her iki TP sensöründen gelen sinyalleri okumak için bir OBD2 tarama aleti kullanın. Sensör 1 ve Sensör 2 değerlerinin aynı olmaması normaldir. Kontrol edeceğiniz şey, gaza bastığınızda artış oranlarının ilişkili olup olmadığıdır. Araç rölantideyken yavaş yavaş gaza basın ve voltaj çıkışlarının eşit olarak yükselip yükselmediğini izleyin. Artış eşit değilse, sensörlerden birinde belirgin bir artış veya düşüş yaşanıyorsa kodun o sensör tarafından tetiklendiğini anlarsınız.

  Kaputun altındaki bağlantı kablolarını kontrol ederken verileri izlemeye devam edin. Sensörden gelen sinyallerin etkilenip etkilenmediğini görmek için kabloları oynatın. Bu sırada bir kişi gaza basmaya devam etsin.

  Motoru stop ettikten sonra TP sensörü konnektörlerini çıkartarak korozyan olup olmadığına bakın. Sensörlere ve araç bilgisayarına giden kabloları kısa devre ve aşınmalara karşı dikkatle inceleyin.

  Gaz kelebeği gövdesini temizlemek, çoğu zaman sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bunun için bir fırça ve aerosol elektronik temizleyiciye ihtiyacınız vardır.

  Tüm bunlar işe yaramazsa arızalı sensörün tespit edilip değiştirilmesi gerekir.

  NOT: P2135 arıza kodu P2136, P2137, P2138, P2139 ve P2140 arıza kodları ile aynıdır. Arıza teşhisi tüm kodlar için aynı yöntemle yapılır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»

  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A-Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, evde ve işyerlerinde doğalgaz, elektrik için, araçlarımızda da tüm yakıt türle...»

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»


  425