• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2004 Emme Manifoldu Hava Kontrol Ayar Elemanı Arızası Nedir?

  P2004 Emme Manifoldu Hava Kontrol Ayar Elemanı Arızası Nedir?

  Tarih: 15-06-2021

  P2004 arıza kodu nedir? P2004 arıza kodu nasıl düzeltilir? Emme Manifoldu Hava Kontrol Ayar Elemanı / Solenoid Sıra 1 - Ayar Elemanı / Solenoid Açık Sıkışmış OBD2 arıza kodu belirtileri, sebepleri teşhis ve onarım yöntemleri.....

  P2004 Arıza Kodu Nedir?

  P2004, genel bir aktarma sistemi arıza kodudur. P2004, 1996'dan daha yeni tüm araçlar için geçerli olsa da, aracın marka ve modeline göre onarım adımları değişebilir. Sıra 1 Emme Manifoldu Akış Kontrol Aktüatörü (Intake Manifold Runner Control / IMRC) açık konumda takılı kaldığında, Araç Güç Aktarma Sistemi (PCM/ECU) bu arıza kodunu oluşturur. Sıra 1, sorunun 1 numaralı silindir bankasında meydana geldiğini belirtir.

  IMRC sistemi, hava motora girmeden önce emme manifoldu içindeki hava akışını ayarlamaktan sorumludur. Motora giren hava akışını düzenleyerek zararlı emisyonlar azaltılır, hava/yakıt karışımı iyileştirilir ve yakıt ekonomisi artırılır. IMRC sistemi, emme manifoldunun içindeki kanatları açan ve kapatan bir solenoide sahiptir. Aracınızın, genellikle güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) olarak bilinen birincil bilgisayarı, bu solenoidi kontrol eder.

  Akış kontrol solenoidi, her silindirin giriş portuna sıkıca oturan metal kanatları açar/kapatır. Bu kanatlar, her silindir kafasının uzunluğunca, giriş ağzından geçen ince bir metal çubuğa civatalanmıştır. Tüm kanatlar aynı anda ve tek hareketle açılabilir. Bu durum aynı zamanda, kanatlardan birisinin sıkışması durumunda tüm kanatların çalışmaz hale gelebileceği anlamına gelir.

  PCM, doğru çalıştığından emin olmak için IMRC solenoidini sürekli olarak izler. Çeşitli sensörlerden bilgi toplar ve ardından bu verileri IMRC sisteminin çalışmasını belirlemek için kullanır. Yüksek hızlarda/RPM'de, hava girişine izin vermek için kanatlar açılacak ve düşük hızlarda/RPM'de, hava akışını kısıtlamak için kapanacaktır. Diğer sinyalleri de dikkate alan PCM, kanatların doğru konumda olmadığını tespit ederse, bir P2004 arıza kodu oluşturacak ve sürücüyü uyarmak için motor kontrol ışığını yakacaktır.

  PCM, IMRC sisteminin düzgün çalıştığından emin olmak için, IMRC konum sensöründen, manifold mutlak basınç (MAP) sensöründen, manifold hava sıcaklık sensöründen, emme havası sıcaklık sensöründen, gaz kelebeği konum sensöründen, oksijen sensörlerinden ve kütle hava akışı (MAF) sensöründen veriler alır.

  IMRC

  P2004 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

   

  P2004 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

   

  P2004 Arıza Kodu Teşhis ve Onarımı

  Tarayıcıyı kullanarak IMRC solenoidini açıp kapatın. IMRC solenoidi yanıt vermezse solenoidin değiştirilmesi gerekecektir.

   

  P2004 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  IMRC kelebek plakaları gevşer ve motora düşerse P2004 arıza kodu çok ciddi motor hasarlarına yol açabilir. P2004 arıza kodunun mümkün olan en kısa sürede incelenmesi ve onarılması önemlidir.

   

  P2004 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür...»

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»

  EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

  EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar. EFS, m...»


  446