• 17-06-2021
 • 6 dak
 • 27938
 • 0

P0340 Arıza Kodu - Eksantrik Mili Konum Sensörü Devresi Arızası

P0340 arıza kodu nedir? Eksantrik Mili Konum Sensörü Devresi Arızası açıklaması nedir? P0340 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0340 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0340 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Eksantrik mili konum sensörü, aracın elektrik sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu sensörün düzgün çalışması için bir dizi elektrik konnektörü ve kablo bağlantısı gerekir. Bu nedenle sistem genelinde birçok sorun noktası olabilir.

Eksantrik mili konum sensörü, motorun eksantrik milinin dönme hızını hesaplar. Ayrıca dönüş sırasında milin kesin konumunu takip eder. Ateşleme ve yakıt enjeksiyon sistemlerinin zamanlamasını ayarlamak için bu verileri bir sinyal ile Güç Kontrol Modülüne (PCM) iletir.

Eksantrik mili konum sensöründen gelen sinyalin kesintiye uğraması, motorun zamanlamasını bozar. Teklemeler ve yetersiz yakıt-hava karışımları gibi performans sorunlarına neden olabilir. PCM, bir P0340 arıza kodunu kaydedecek ve sürücüyü bir şeylerin yanlış gittiği konusunda uyarmak için motoru kontrol et lambasını etkinleştirecektir.

P0340 kodu, genel bir aktarma organı kodudur. 1996 yılında veya sonrasında üretilen tüm araç marka ve modelleri için geçerlidir. Belirli modellerde, eksantrik mili konum sensörü devresindeki bir arızanın teşhisi ve onarımı sırasında özel adımlar gerekebilir.

Benzer bir kod P0335, Krank Mili Konum Sensörü “A” Devresi Arızasıdır. Aradaki fark, P0335'in motora "ileri" hareketi veren krank milini kapsaması, P0340'ın ise emme ve egzoz valflerini kontrol eden eksantrik milini içermesidir.

P0340 arıza kodu, Nissan, Ford, Toyota, Chevrolet, Dodge, Honda, GMC ve birçok marka ve modelde görülebilir.

 

P0340 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

Aracınızın motorunda güç kaybı varsa, P0340 hata koduyla ilgili olabilir. Aynı zamanda tekleme, stop etme ve diğer motor sorunları ile de karşılaşırsınız.

En yaygın sorunlardan biri ateşleme arızasıdır. Eksantrik mili konum sensöründen araç bilgisayarına (PCM) giden sinyal değerleri düştükçe, PCM ateşleme sistemini tamamen engelleyebilir. Dolayısıyla motor çalışmayacaktır. Çok farkedilmese de yakıt tüketiminde küçük bir artış meydana gelir. Arızalı bir sensör veya hasarlı kablo sistemi nedeniyle aracınız motora gereğinden fazla yakıt enjekte edebilir. Bu da yakıt tüketiminde artışa neden olur.

 • - Motoru Kontrol Et Işığı yanar
 • - Araç hiç çalışmayabilir veya zor çalışır
 • - Araç rölantide tekler veya stop eder
 • - Sürüş sırasında motorda güç kaybı

 

P0340 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0340 arıza koduyla ilgili sık yapılan bir yanlış, sorunun kaynağıdır. Bu arıza kodu eksantrik mili konum sensörü ile ilgili olsa da, bu sensörle ilgili herhangi bir elektriksel arızadan da kaynaklanabilir. Dolayısıyla, gerekli kontrolleri yapmadan sensörü değiştirmek doğru çözüm olmayabilir. Aşağıdaki olası nedenler göz önünde bulundurulmalıdır:

 • - Kopmuş, kısa devre yapmış veya paslanmış bir eksantrik mili konum sensörü devresi kablosu
 • - Kırılmış, kısa devre yapmış veya aşınmış bir eksantrik mili konum sensörü devresi konektörü
 • - Arızalı eksantrik mili konum sensörü
 • - Hasarlı eksantrik mili konum sensörü relüktör tekerleği
 • - Arızalı krank mili konum sensörü
 • - Kablo sisteminde açık devre
 • - Arızalı güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM / ECM / ECU) 

Kesin nedeni belirlemek için sensörünüzü ve kablolarınızı dikkatlice incelemeniz gerekir. P0340 arıza kodu, birkaç bileşenden kaynaklanabilecek bir devre arızasını gösterir.

Eksantrik mili konum sensörü arızası

P0340 Arızası Olası Çözüm Yolları

Bu olası nedenlerin ve tehlikeli semptomların sizi kapsamlı bir onarımdan alıkoymasına izin vermeyin. Belirli devre sorununa bağlı olarak birçok farklı çözüm yolu vardır. Arıza kodunun nedenine bağlı olarak birkaç olası çözüm yolu aşağıda verilmiştir.

İlk önce, eksantrik mili konum sensörünüzü bulun. Bu sensör tipik olarak silindir kapağının arkasına, lifterlerin bulunduğu bölüme veya motor bloğununun yanına monte edilir.

Sensörü, tüm kabloları ve konektörleri görsel olarak inceleyin. Hasarlı bir sensör, kopuk kablolar, kırık konektörler veya kablo demeti kısa devre oluşturabilir ve P0340 hata koduna neden olabilir. Buralarda yapacağınız küçük müdahaleler bazen sorunu çözebilir.

Bir başka çözüm yolu konektörleri veya kabloları değiştirmektir. Kablolarınız hasar görmüşse veya konektörleriniz eskiyse devrede verimsizlikler yaşayabilirsiniz. Eksantrik mili konum sensörünüzün devresi zayıfsa, düzgün çalışmayabilir. Uygun voltajı sağlamak için devrenin voltajını test edin.

Son olarak, krank mili konum sensörünü ve devresini inceleyin. Bu iki sensör birbiri ile ilişkilidir. Krank mili sensöründeki bir arıza, genellikle aynı semptomların görünmesine neden olur. Kablolarınızı ve sensörlerinizi inceledikten, onardıktan veya değiştirdikten sonra, motoru tekrar test edin.

 • - Eksantrik mili konum sensörü devre kablolarının onarılması veya değiştirilmesi
 • - Eksantrik mili konum sensörü devre konnektörünün onarılması veya değiştirilmesi
 • - Eksantrik mili konum sensörünün değiştirilmesi
 • - Krank mili konum sensörünün değiştirilmesi
 • - Tekleme kodları varsa, eksantrik mili konum sensörünü değiştirmeden önce aracın ayarını yapın
 • - PCM'nin değiştirilmesi veya yeniden programlanması

 

P0340 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

Bu arıza kodu, en ciddi kodlardan biri olarak kabul edilir. Araç hiç çalışmayabilir veya zor çalışır. Aracı sürerken motor performansı ciddi oranda azalır. Tüm bunlar, sürüş güvenliğini tehlikeye atar. P0340 arızası uzun süre onarılmazsa, motordaki diğer bileşenlerin de zarar görmesi mümkündür. P0340 arıza kodu hemen teşhis edilmeli ve onarılmalıdır.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.