• 19-06-2021
 • 3 dak
 • 5179
 • 0

P2138 Arıza Kodu Nedir? P2138 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P2138 arıza kodu nedir? Gaz Kelebeği/Pedal Konum Sensörü/Anahtarı D/E Voltaj Korelasyonu arızası nedir ve ne anlama gelir? P2138 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P2138 arıza kodu nasıl düzeltilir?

P2138 Arıza Kodu Nedir?

Arıza kodunun ne anlama geldiğini açıklamadan önce, 90'lı yıllarda gaz kelebeği ile ilgili yapılan çalışmaları ve bu çalışmaların otomotiv tasarımını ve işlevselliğini nasıl etkilediğini anlamak gerekir. 90'lı yıllardan önce üretilen araçlar, günümüzün bilgisayarlarla kontrol edilen modelleriyle karşılaştırıldığında tasarım açısından nispeten basitti. Örneğin, gaz kelebeğini kontrol etmek için doğrudan gaz pedalına çekilen bir kablo bağlantısı yeterliydi. Günümüz "Elektronik Gaz Kelebeği Kontrolü" teknolojisi ise, bir gaz pedalı konum sensöründen, elektronik olarak kontrol edilen bir gaz kelebeği gövdesinden, korelasyon faktörleri için iki gömülü gaz kelebeği konum sensöründen ve motor yönetim bilgisayarından oluşur.

P2138, genel bir aktarma organı kodu olarak kabul edilir. 1996'dan günümüze üretilen tüm araç markaları ve modelleri için geçerlidir. Motor Kontrol Modülünün, gaz kelebeğinin düzgün bir şekilde açılıp kapanmasını engelleyen, D ve/veya E devrelerinde bir sorun tespit ettiğini gösterir. Bu kod, tüm marka ve modellerde aynı arızayı işaret etse de farklı isimlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, Infiniti'de "Gaz kelebeği konum sensörü devre aralığı/performans" arızası olarak tanımlanabilir. Hyundai'de ise "Elektronik gaz kelebeği kontrol sistemi arızası güç yönetimi" olarak belirtilebilir.

 

P2138 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

P2138 arıza kodunun birkaç olası belirtisi vardır. Kodla birlikte motor arıza lambası yanacaktır. Araç seyir halindeyken motorda ani güç kayıpları hissedilebilir. Ayrıca, araç tamamen durduğunda motor stop edebilir. Sıkışmış bir gaz kelebeği nedeniyle hızlanma ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

 • - Motor arıza lambası yanar
 • - Motor stop edebilir
 • - Motor çalışmayabilir
 • - Hızlanma esnasında güç kaybı

Gaz kelebeği P2138 arızası

P2138 Arıza Kodunun Nedenleri Nelerdir?

P2138 arıza kodunun birkaç olası nedeni vardır. Örneğin, paslanmış, kısa devre yapmış veya gevşemiş kablo bağlantıları koda neden olabilir. Ayrıca gaz kelebeği gövdesinin deforme olması, dişlilerin dönüşünde sorunlara neden olabilir. Başka bir olasılık ise bir veya daha fazla sensörün arızalanması veya gaz kelebeği gövdesinin kendisinin arızalanmasıdır. Ayrıca, motor yönetim bilgisayarı arızalanmış olabilir.

 • - Arızalı gaz gelebeği gövdesi motoru
 • - Gaz kelebeği gövdesi motoruyla ilişkili hasarlı bir konektör veya kablo
 • - Arızalı gaz kelebeği konum sensörü
 • - Arızalı Motor Kontrol Modülü

 

P2138 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Gaz kelebeği kontrol sistemi inanılmaz derecede hassastır ve tüm müdahale işlemlerini çok dikkatli yapmak gerekir. Gaz kelebeği gövdesinin içindeki tüm bileşenlerin incelenmesi gerekir. Gövdenin dışındaki tek eleman gaz pedalı konum sensörüdür. Aşınma ve bozulma belirtileri için kapak sökülür ve tüm bileşenler gözden geçirilir. Gaz kelebeği konum sensörü, kablolar ve konektörlerle ilgili devre sorunları incelenir. Şüpheli ve arızalı parçalar değiştirilir. Sorun gaz kelebeği ve bileşenlerinden kaynaklanmıyorsa Motor Kontrol Modülü kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.

Not: Elektronik gaz kelebeği gövdesindeki kelebek vanayı asla elinizle veya başka bir aletle manuel olarak açmaya çalışmayın. Bu, elektronik gaz kelebeği gövdesi motoruna ciddi şekilde zarar vererek aracın çalışmasını engelleyebilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.