• 23-06-2021
 • 3 dak
 • 11698
 • 0

U0101 Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ile İletişim Kaybı Arızası Nedir?

U0101 arıza kodu nedir? Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ile İletişim Kaybı arızası nedir ve ne anlama gelir? U0101 arıza kodu nasıl düzeltilir? U0101 arıza kodunun sebepleri nelerdir?

U0101 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Modern otomobiller, çeşitli sistemlerin sorunsuz çalışmasını kolaylaştıran sensörler ve bilgisayarlarla donatılmıştır. Bu farklı bilgisayarlar veya modüller arasındaki iletişim, tüm aracın optimum seviyede çalışmasını sağlamak için önemlidir. Bu modüllerden birinin veya daha fazlasının diğer modüllerle bilgi alışverişi kesilirse, tüm araç fonksiyonları ciddi şekilde etkilenebilir.

Bazı araç marka ve modellerinde görülen U0101 arıza kodu, şanzıman kontrol modülü (TCM) ile iletişimin kesildiğini gösterir. Diğer kontrol modülleriyle iletişim CAN veri yolu devresi ile kurulur. Onarım adımları üreticiye, kullanılan iletişim sisteminin tipine, kablo sayısına ve kablo renklerine göre değişebilir.

Şanzıman kontrol modülü U0101 arıza

U0101 Arıza Belirtileri Nelerdir?

 • - Motor arıza ışığı yanar
 • - Vites değiştirememe sorunları
 • - Gösterge paneli PRNDL ile ilgili ekran sorunları
 • - Motor koruma modunun (Limp Mode) devreye girmesi nedeniyle aracın bir viteste takılı kalması (genellikle 2. veya 3. vites)

 

U0101 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

 • - Bitik akü
 • - CAN veri yolu devrelerinde hasarlı kablolar veya kısa devre
 • - TCM devresi ile ilgili sorunlar
 • - Arızalı şanzıman kontrol modülü (TCM)

 

U0101 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Arıza ile ilgili teknik servis bültenlerini kontrol etmek iyi bir başlangıçtır. Üretici firma, arızanın nedeni ile ilgili en basit çözüm yolunu gösterebilir. Hiçbir bilgiye ulaşamazsanız, önce akü ve ateşleme sistemini kontrol edin.

Arızanın en yaygın sebebi güç ve topraklama devreleri ile ilgilidir. Tüm kabloları ve konektörleri hasar ve korozyona karşı kontrol edin. TCM'yi çalıştıran tüm sigortaları ve röleleri kontrol edin. Konektörlerin gevşek olmadığından emin olun. Konektörlerde kir ve pislik varsa bunları bir fırça ile temizleyin. Tüm bunları yaptıktan sonra kodu silin ve geri gelip gelmeyeceğini gözlemleyin.

Kod geri dönerse, aracınızdaki CAN veri yolu iletişim bağlantılarını, en önemlisi gösterge panelinin arkasındaki TCM modülü konektörünü bulun. TCM modülündeki konnektörü çıkarmadan önce negatif akü kablosunu ayırın. Ardından konektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Kazıma, sürtünme, çıplak teller, yanık lekeleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri (metal parçalar) dikkatlice inceleyin. Yanmış görünüyorlar mı veya korozyonu gösteren yeşil bir renk tonu var mı bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontağı temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas ettiği yerlere dielektrik silikon gresi uygulayın. Konnektörleri tekrar TCM modülüne bağlamadan önce birkaç voltaj testi yapın.

Tüm testlerin ardından sorun hala devam ediyorsa TCM'nin değiştirilmesi gerekecektir.

 

U0101 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

U0101, bir an önce düzeltilmesi gereken, önem derecesi yüksek bir arıza kodudur. U0101 ile ilişkili arızalar, şanzımanın tek viteste takılı kalmasına (2. veya 3.) neden olabilir. Motor kontrol ünitesi aracı koruma moduna (Limp Mode) alarak, daha ciddi hasarları engeller

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.